Finding Nemo (Ψάχνοντας τον Νέμο) (2003)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Finding Nemo (Ψάχνοντας τον Νέμο) (2003)

Ανάρτησηαπό Αξία » 04 Απρ 2013, 22:25

Image

Τίτλος: Finding Nemo
Ελληνικός τίτλος:Ψάχνοντας τον Νέμο
Έτος παραγωγής: 2003
Σκηνοθέτης: Andrew Stanton, Lee Unkrich
Σενάριο: Andrew Stanton (original story), Andrew Stanton (screenplay) & Bob Peterson (screenplay) & David Reynolds (screenplay)
Ηθοποιοί: Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould
Πρωτότυπη μουσική: Charles Trenet, Albert Lasry
imdb

Πλοκή
Ο Μάρλιν, ένα ψάρι κλόουν, ζει μαζί με το γιο του το Νέμο στον Μεγάλο ύφαλο. Όταν ο μικρός Νέμο βγαίνει στον ωκεανό παρακούοντας τον πατέρα του, αιχμαλωτίζεται από έναν δύτη που τον παίρνει μαζί του στο Σύδνεϋ. Τότε ο Μάρλιν ξεκινάει ένα μεγάλο ταξίδι με σκοπό να σώσει το παιδί του και στη διαδρομή συναντάει φίλους, εχθρούς,κινδύνους και μπόλικες περιπέτειες.

Image

Άποψη
Η ταινία είναι καταπληκτική! Έχει αγαπηθεί, όχι άδικα, από μικρούς και μεγάλους σε όλο τον κόσμο. Αρχικά μας παρουσιάζει τον ωκεανό με ευφάνταστο τρόπο ως μια πανδαισία εικόνων και χρωμάτων!!! Περιέχει πολλά εκπαιδευτικά στοιχεία όπως ποικίλα είδη θαλάσσιων οργανισμών και τη διαφοροποίησή τους ανάλογα με την περιοχή στην οποία βρίσκονται. Επίσης προβάλονται οι επιπτώσεις της μόλυνσης του περιβάλλοντος ,εξαιτίας της ανθρώπινης δραστηριότητας, στα θαλάσσια οικοσυστήματα.Για το λόγο αυτό έχει χρησιμοποιηθεί σε πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στα σχολεία.

Image

Τα παιδιά την λατρεύον γιατί έχει καρχαρίες με αμέτρητα δόντια, καβούρια που ξέρουν καράτε, ψάρια που φωσφορίζουν και τεράστιες φάλαινες! Οι ενήλικες την απολαμβάνουν γιατί είναι μια απίστευτη κωμωδία, με έξυπνες ατάκες και πολύ χιουμοριστικά στιγμιότυπα. Η ελληνική μεταγλώτηση με το δίδυμο Αθερίδη - Παπαδοπούλυ δίνει πραγματικά ρέστα με κάποιες ατάκες να περνάνε στην ιστορία (όπως: Είμαι μια μπλε τσιπούρα αλανιάρα!). Πέραν αυτού, πολλοί γονείς τείνουν να ταυτίζονται με τις ανησυχίες και τις αγωνίες που έχει ο Μάρλιν ως γονέας και να συμπάσχουν με τον ήρωα.

Από εμένα ένα 10*!

Τρέιλερ

Τελευταία αλλαγή από Αξία στις 04 Απρ 2013, 22:36, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Χρυσηίδα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:34
Θέση: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνοντας τον Νέμο (2003)

Ανάρτησηαπό Χρυσηίδα » 04 Απρ 2013, 22:34

Μα πόσο τέλεια ήταν πράγματι αυτή η ταινία!!! Πλοκή, ατάκες και ένας καταπληκτικός πρωταγωνιστής. Σούπερ πραγματικά, τόσο για μικρούς όσο και για μεγάλους.

Να συμφωνήσω με την Αξία ότι το δίδυμο Αθερίδη - Παπαδοπούλου στην ελληνική μεταγλώττιση ήταν πολύ πετυχημένο.
Well, Clarice, have the lambs stopped screaming?

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ψάχνοντας τον Νέμο (2003)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Απρ 2013, 22:34

Είναι από τα πιο καλοφτιαγμένα κι αγαπημένα μου ανιμέισον. Ειδικά, σαν πατέρας, πιάνω τον εαυτό μου να ταυτίζεται και την έχω δει κάμποσες φορές παρέα με τον γιο μου.

Προτιμώ με διαφορά αυτά τα σύγχρονα παιδικά με τις όμορφες ιστορίες και τα όμορφα νοήματα από τα παρανοϊκά (κατά την γνώμη μου) κλασικά παραμύθια (όπως π.χ. την Κοκκινοσκουφίτσα).

Είναι ένα τεράστιο βήμα μπροστά.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Ψάχνοντας τον Νέμο (2003)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 04 Απρ 2013, 22:42

Καταπληκτικη ταινια. Πιστευω οτι αποτελει οροσημο οχι μονο για το ειδος, αλλα και για το συνολο του κινηματογραφου .

Αυτή η Ντόρι δεν είναι ο πιο τρελά διασκεδαστικός χαρακτήρας που έχει φτιαχτεί σε animated φιλμ ? I Love Dory :γιούπι:
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Ψάχνοντας τον Νέμο (2003)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 04 Απρ 2013, 22:53

Το λατρευω.. το αγαπημενο μου παιδικο. Μου το καναν και δωρο :γιούπι:

Δεν θα ξεχασω την πρωτη φορα που το ειδα : το περιμενα στην τν και επειδη τοτε ειχαμε μονο μια, ειχα προειδοποιησει εκεινη την ωρα πως θελω να το δω. Η αδεεφη ξεσπασε σε γελια κοροιδιας η μανα με υφος "δεν παει καλα". Ε.. στο τελος καθισαν και το ειδαν και αυτες

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Ψάχνοντας τον Νέμο (2003)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 04 Απρ 2013, 23:12

Είναι κι εμένα από τα αγαπημένα μου παιδικά, αν και έχω καιρό να τη δω.. Αγαπημένη μου η ξεχασιάρα Ντόρι!!! Και θυμάμαι πόσο γέλασα με την ατάκα της όταν βρήκε τον Νέμο.
-Πώς σε λένε;
-Νέμο
-Νέμο;............... ωραίο όνομα! :μουάχαχα:

(τώρα αν δεν πάει ακριβώς έτσι, συγχωρέστε με, όπως είπα έχω καιρό να τη δω)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Ψάχνοντας τον Νέμο (2003)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 04 Απρ 2013, 23:15

Άνθρωπος Χωρίς Όνομα έγραψε:Αυτή η Ντόρι δεν είναι ο πιο τρελά διασκεδαστικός χαρακτήρας που έχει φτιαχτεί σε animated φιλμ ? I Love Dory :γιούπι:


Την λατρεύω την Ντόρυ!!! :γιούπι: Γελάω απίστευτα με τις κρίσεις αμνησίας της και τις αντιδράσεις των άλλων προς αυτές! :χαχα:



Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: Finding Nemo (Ψάχνοντας τον Νέμο) (2003)

Ανάρτησηαπό Συνικός » 05 Απρ 2013, 21:39

Finding Dory το 2015.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Finding Nemo (Ψάχνοντας τον Νέμο) (2003)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 05 Απρ 2013, 21:57

Από τα καλύτερα παιδικά που έχω δει . :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Finding Nemo (Ψάχνοντας τον Νέμο) (2003)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 06 Απρ 2013, 12:25

Αγαπημενη,ειδικα οταν ειχε πρωτοβγει την ειχα λιωσει την ταινια,την εχω δει απειρες φορες. :γιούπι: :γιούπι:


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες