Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Φαντινα
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 19:31

Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Φαντινα » 02 Απρ 2013, 20:12

Καταρχην δε μου αρεσουν εκεινες με τα ψηφιακα σχεδια τυπου TOY STORY.Προτιμουσα την παλιοτερη γραμμη κ τα παλιοτερα σεναρια.
Η πρωτη ΦΑΝΤΑΣΙΑ του 1942(!!!)συνιστουσε ενα συγκλονιστικο παντρεμα κλασσικης μουσικης με απιστευτες εικονες ,γεματες χρωμα και τρυφεροτητα.Ειδικα εκει με τη ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ τους ΠΗΓΑΣΟΥΣ με τα μικρα τους κ το ΧΟΡΟ ΤΩΝ ΚΕΝΤΑΥΡΩΝ...Το πρωτοειδα 5 χρονων στο σινεμα(οχι το...42!!!!)







Εκπληκτικα εργα πουμαθαιναν τα παιδια να επιζητουν το ωραιο,το χρωμα την αγαπη...

Κορυφαια ever ταινια της ΝΤΙΣΝΕΥ ομως Η ΠΕΝΤΑΜΟΡΦΗ Κ ΤΟ ΤΕΡΑΣ(την ειδα οταν ημουν 10 χρονων)Μουσικη συναισθημα,φαντασμαγορια ,αρτια δομημενοι χαρακτηρες παροτι επροκειτο για παραμυθι


ΜΠΕΛ.Ταυτιζομουν παντα με αυτην ,γιατι μου εμοιαζε(οχι στο πενταμορφη απολυτα).Βιβλιοφαγος,αποτομη,απολυτη,μοναχικη,αυθορμητη,,πεισματαρα απερριψε τα αποδεκτα προτυπα,δεν ταιριαζε στο περιβαλλον της,ηταν ασυμβιβαστη -καλο κ κακο αυτο-αποζητουσε το διαφορετικο.Αναζητησε την ανατροπη της κρυμμενης ομορφιας κ αγαπησε με παθος εκεινο που ολοι απαρνουνταν.
Επιπλεον ειναι κ καστανη.Λες κι εμενα σκεφτοταν ο σεναριογραφος!!!Γι αυτο βγηκε αριστουργημα με ΟΣΚΑΡ(Τραγουδιου 1994)μουαχαχα!!!!

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 02 Απρ 2013, 22:47

Μου αρέσουν πάρα πολύ όλες οι ταινίες της Disney και όχι μόνο οι κινούμενες. Το δε Toy Story το 1 το ξέρω απ'έξω. Το 3 όταν το έβλεπα στο σινεμά έκλαιγα. Ναι, έκλαιγα!

Είμαι της άποψης πως γενικά ότι είναι της Disney είναι εγγύηση, δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ. Τα μόνα που δε μου άρεσαν ποτέ ιδιαίτερα είναι αυτά τα Fantasia, είχαν όντως πολύ μουσική, χρώμα κλπ αλλά προσωπικά βαριόμουν λίγο :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Απρ 2013, 22:54

Τρελαίνομαι και ξαναγίνομαι παιδί κάθε φορά που βλέπω την "Χιονάτη και στους 7 Νάνους", την "Πεντάμορφη και το Τέρας", τον "Βασιλιά των Λιονταριών" ή το "Η Λαίδη και ο Αλήτης"...

:γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 23:03

Είναι υπερβολικά πολλές οι ταινίες Ντίσνεϊ που είναι αγαπημένες.Ποια να πρωτοθυμηθώ;;; Η ωραία κοιμωμένη, Η πεντάμορφη και το τέρας, Χιονάτη , Σταχτοπούτα ,Ποκαχόντας , Μουλαν , Η μικρή γοργόνα ........... και η λίστα αυτή είναι πολύ μεγάλη. Πραγματικά είναι εγγύηση για μια καλή παιδική ταινία. 'Έχω δει άπειρες σαν παιδί ξανά και ξανά όμως και τώρα που μεγάλωσα αν μου δοθεί η ευκαιρία τις απολαμβάνω όπως απολαμβάνω μια αγαπημένη και καλή ταινία για ενήλικες .(και φροντίζω να βλέπω σχετικά συχνά από κάτι ειδικά μαζί με τις αδελφές μου ) Όσο για το Toy Story είχα κι εγώ μεγάλο κόλλημα , όπως και με Γουίνι , Αναστασία , Αλαντιν .............. :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Λορένα » 02 Απρ 2013, 23:15

Κορυφαια και αγαπημενη ταινια, θεωρω το : Ψαχνοντας τον Nemo

Την εχω δει πολλες φορες μεχρι που μου την καναν και δωρο :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Αξία » 03 Απρ 2013, 00:26

Είμαι φανατική οπαδός όλων των ταινιών της Ντίσνευ ωστόσο μία είναι αυτή που έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου και δεν είναι άλλη από την Πεντάμορφη και το τέρας. Μια ιστορία όμορφη, συγκινητική, με ένα νόημα που εμένα σαν παιδί με ενέπνευσε. Η πραγματική ομορφιά βρίσκεται μέσα μας!!! Πέραν αυτών η ταινία είναι γεμάτη έξυπνες χιουμοριστικές ατάκες και η μουσική επένδυση απλά ασυναγώνιστη!

Μπορώ ακόμα να τραγουδήσω ακόμα απέξω το Λιχουδιές λιχουδιές χίλιες τόσες νοστιμιές....



Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Απρ 2013, 00:43

Εποχη των παγετωνων μεγαλη λατρεια και δευτερη ο Νεμο!! :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Ιουλ 2016, 14:42

Τελευταία ξαναβλέπω αγαπημένες μου ταινίες κινουμένων σχεδίων της Ντίσνεϋ (αν και με κοροϊδεύει η Μεταλλαγμένη :μαναι: ), και σκέφτηκα να ετοιμάσω ένα μικρό, προσωπικό αφιέρωμα και μια λίστα με βαθμολογίες. Ως παιδί και έφηβη της δεκαετίας του '90, όταν η Ντίσνεϋ κυριαρχούσε στο ανιμέισον, έχω δει όλες εκείνες τις σπουδαίες ταινίες της δεκαετίας στον κινηματογράφο. Εκείνη η περίοδος μάλιστα ονομάζεται σήμερα Disney Renaissance, και ξεκινά με τη Μικρή Γοργόνα το 1989, για να τελειώσει το 1999 με τον Ταρζάν. Η περίοδος εκείνη έδωσε κάποιες απ' τις μνημειώδεις στιγμές του σινεμά κινουμένων σχεδίων.




Κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '90 άρχισε η συνεργασία της Ντίσνεϋ με το στούντιο της Pixar, που λίγο καιρό αργότερα άρχισε να δίνει καταπληκτικά digital ανιμέισον, όπως το Ψάχνοντας τον Νέμο και το Toy Story. Έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις από τη δεκαετία του '90, όταν περίμενα κάθε χρόνο την καινούρια κινηματογραφική ταινία της Ντίσνεϋ. Θυμάμαι καθαρά να ενθουσιάζομαι με το τρέιλερ του Βασιλιά των Λιονταριών, να παρακαλάω τον πατέρα μου να με ξαναπάει την επόμενη κιόλας μέρα στην Πεντάμορφη και το Τέρας, να τρώω κόλλημα με τη μουσική του Αλλαντίν και της Παναγίας των Παρισίων, να εμπνέομαι από την προσωπικότητα της Ποκαχόντας, να θεωρώ τον εαυτό μου μεγάλο όταν βγήκε ο Ταρζάν αλλά και πάλι να τρέχω πρώτη στον κινηματογράφο για να το δω. Αυτή η φόρμουλα του μιούζικαλ ανιμέισον εγκαταλείφθηκε για κάποιο διάστημα δυστυχώς, όμως επανήλθε τα μετέπειτα χρόνια με ταινίες όπως η Πριγκίπισσα κι ο Βάτραχος, το Tangled και το Frozen, που ήρθε για να σπάσει την πολύχρονη κυριαρχία της Pixar.

Και με την πρώτη περίοδο της Nτίσνεϋ είχα καλές σχέσεις, αν και πάντα, ακόμα και ως παιδί δημοτικού, απορούσα με τη Χιονάτη και τη Σταχτοπούτα που παντρεύτηκαν ανθρώπους που τους γνώριζαν συνολικά 5-10 λεπτά (και πολύ λέω). Αυτή η φόρμουλα της princess movie/μιούζικαλ που ξεκίνησε απ' τη Χιονάτη είναι η πλέον δημοφιλής της Ντίσνεϋ, αν και κάποιες απ' τις νεότερες ταινίες (π.χ. Frozen) που την υπηρετούν, την παρωδούν κιόλας ελαφρώς. Από εκείνη την πρώτη περίοδο λάτρευα την αριστουργηματική Φαντασία, τη Λαίδη και τον Αλήτη, την Ωραία Κοιμωμένη με τη μουσική του Τσαϊκόφσκι. Περιμένοντας τώρα το Ψάχνοντας τη Ντόρυ, κάθομαι και ξαναβλέπω τις αγαπημένες μου ταινίες με πιο ώριμο βλέμμα. Ας πούμε, ως παιδί, δεν εκτίμησα ποτέ τον Πινόκιο του 1940, μάλιστα με τρόμαζε αρκετά ως ιστορία. Όμως βλέποντάς το πάλι χθες, εντυπωσιάστηκα απ' το ασυναγώνιστο, ολοζώντανο ανιμέισον, όλο φτιαγμένο στο χέρι προφανώς, και την υπέροχη μουσική του.




Εδώ συμπεριλαμβάνω μόνο τις κινηματογραφικές παραγωγές των στούντιο της Ντίσνεϋ και της Pixar (δύο ξεχωριστές λίστες) με τις δικές μου βαθμολογίες. Συνολικά οι κινηματογραφικές παραγωγές του στούντιο Ντίσνεϋ είναι 55 αυτή τη στιγμή, και της Pixar 16 - 17 με το Finding Dory. Εξαιρούνται φυσικά αυτές που δεν έχω δει, όμως θα καλύψω τα κενά. Ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να δω κάποιο από τα σήκουελ που βγήκαν κατευθείαν για το βίντεο.

Ντίσνεϋ

1937 - Snow White and the Seven Dwarfs (10/10) - Το πρώτο ανιμέισον μεγάλου μήκους στην ιστορία του κινηματογράφου! Φημολογείται ότι ήταν η αγαπημένη ταινία του... Χίτλερ. :ωιμέ:
1940 - Pinocchio (10/10)
1940 - Fantasia (10/10) - Το τολμηρό πάντρεμα κλασικής μουσικής και ανιμέισον ήταν ένα προσωπικό στοίχημα του Γουόλτ Ντίσνεϋ.
1941 - Dumbo (8/10)
1942 - Bambi (8/10)
1944 - The Τhree Caballeros (6/10)
1950 - Cinderella (9/10) - Η ταινία-ρίσκο, που με την επιτυχία της έσωσε τη Ντίσνεϋ από πιθανή χρεωκοπία.
1951 - Alice in Wonderland (10/10)
1953 - Peter Pan (8/10)
1955 - Lady and the Tramp (10/10)
1959 - Sleeping Beauty (10/10)
1961 - One Hundred and One Dalmatians (8/10)
1967 - The Jungle Book (9/10) - Η τελευταία ταινία που φτιάχτηκε υπό την ηγεσία του Walt Disney, και η πρώτη που κυκλοφόρησε μετά τον θάνατό του.
1970 - The Aristocats (8/10)
1973 - Robin Hood (8/10)
1977 - The Rescuers (7/10)
1981 - The Fox and the Hound (7/10)
1989 - The Little Mermaid (9/10) - Η πρώτη ταινία της περιόδου της "Αναγέννησης της Ντίσνεϋ".
1991 - The Beauty and the Beast (10/10) - Το πρώτο ανιμέισον που προτάθηκε για Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας.
1992 - Alladin (10/10)
1994 - The Lion King (10/10) - Εμπνευσμένο απ' τον 'Αμλετ, θεωρείται από πολλούς το αριστούργημα της Ντίσνεϋ.
1995 - Pocahontas (9/10)
1996 - The Hunchback of Notre Dame (10/10)
1997 - Hercules (8/10)
1998 - Mulan (8/10)
1999 - Tarzan (9/10)
1999 - Fantasia 2000 (8/10)
2000 - The Emperor's New Groove (9/10)
2001 - Atlantis: The Lost Empire (8/10)
2008 - Bolt (7/10)
2009 - The Princess and the Frog (8/10)
2010 - Tangled (9/10)
2012 - Wreck-It Ralph (9/10)
2013 - Frozen (9/10) - Η πιο εμπορική ταινία κινουμένων σχεδίων όλων των εποχών.

Pixar

1995 - Toy Story (9/10) - Το πρώτο ανιμέισον που δημιουργήθηκε εξολοκλήρου σε υπολογιστή.
1998 - A Bug's Life (7/10)
1999 - Toy Story 2 (8/10)
2001 - Monsters Inc. (7/10)
2003 - Finding Nemo (10/10)
2004 - The Incredibles (7/10)
2006 - Cars (6/10)
2007 - Ratatouille (10/10)
2008 - WALL-E (7/10) (Νύσταζα όταν την είδα. Λογικά την έχω αδικήσει. Θα την ξαναδώ)
2009 - UP (7/10) - Το δεύτερο ανιμέισον που προτάθηκε για Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας.
2010 - Toy Story 3 (10/10) - Το τρίτο ανιμέισον που προτάθηκε για Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας.
2012 - Brave (8/10)
2015 - Inside Out (10/10)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Ιουλ 2016, 14:55

Ίζι έγραψε:2008 - WALL-E (7/10)[/b] (Νύσταζα όταν την είδα. Λογικά την έχω αδικήσει. Θα την ξαναδώ)


Ίζι η συγκεκριμένη είναι 11/10 για μένα!!! :ναι:

Ότι καλύτερο έχει κάνει η Pixar σε animation.... :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένες ταινίες της Ντίσνεϋ και γιατί

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Ιουλ 2016, 15:00

Δεν αμφιβάλλω. Σου λέω ψιλοκοιμόμουν και ίσως έχασα και τη μισή. :)))) Πρέπει οπωσδήποτε να την ξαναδώ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες