Mulan (Μουλάν ) (1998)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Mulan (Μουλάν ) (1998)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 04 Μάι 2013, 21:55

Image

Τίτλος: Mulan
Έτος παραγωγής: 1998
Σκηνοθέτης: Tony Bancroft, Barry Cook
Σενάριο: Robert D. San Souci
Ηθοποιοί: Miguel Ferrer, Eddie Murphy, Ming-Na Wen
imdb

Υπόθεση
H Μουλάν ιδιόρρυθμη κόρη του Φα ζου, κατάφερε και έφερε την καταστροφή ενω πήγε στην προξενίτρα.Μετά που γυρίζουν στο χωρίο τους μαθαίνουν οτι κυρίχτηκε πόλεμος στην Κίνα απο τους Ούνους και ένας άντρας απο κάθε οικογένεια πρέπει να πάει να πολεμήσει.Όμως ο πατέρας της Μουλάν είναι τραυματισμένος απο τον προηγούμενο πόλεμο που είχε πάει και έτσι η Μουλάν αποφασίζει να ντυθεί άντρας και να πάει στην θέση του πατέρα της στον πόλεμο.


Image


Άποψη
Πολύ αστείο άνιμε, ενα απο τα αγαπημένα μου. Ο φιλιππίδης είναι ολα τα λεφτά στην φωνή του δράκου Μόυσου που υποτίθεται οτι πήγε να βοηθήσει την Μολάν αλλά ολο την βάζει σε μπελάδες.Η ταινία έχει φοβερές ατάκες και με έχει κάνει να δακρύσω απο τα γέλια, οσες φορές και να την δω μου φαίνεται το ίδιο ωραία.
Απο εμένα 8*.

φοβερή σκηνή :γιούπι:



Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Mulan (Μουλάν ) (1998)

Ανάρτησηαπό Αξία » 04 Μάι 2013, 22:40

Αγαπημένο το Μουλάν! Θα συμφωνήσω για τον Μου Σου. Η Μουλάν βασικά υπήρξε ως μυθολογικό πρόσωπο στην Κίνα και τα κατορθώματά της τραγουδήθηκαν από το λαό. Βέβαια σύμφωνα με το μύθο δεν αποκαλύφτηκε ποτέ το μυστικό της ότι ήταν γυναίκα. Το όλο νόημα της ταινίας μου άρεσε πάρα πολύ και η ατάκα του μπαμπά της στο τέλος
"Η μεγαλύτερη τιμή για μένα είναι να είσαι κόρη μου"
απλά με αποτελείωσε!

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Mulan (Μουλάν ) (1998)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 13:10

Μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες της Ντισνευ!
Ο Μουσου ειχε πολλη πλακα, ηταν απλα τελειος και στην αγγλικη (φωνη Εντι Μερφι) αλλα και στη μεταγλωτισση στα ελληνικα (Πετρος Φιλιππιδης) :πάνω:
9/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες