Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Αξία » 10 Απρ 2013, 22:10

Image

Τίτλος: Up
Ελληνικός Τίτλος:Ψηλά στον Ουρανό
Έτος παραγωγής: 2009
Σκηνοθέτης: Pete Docter, Bob Peterson
Σενάριο: Pete Docter, Bob Peterson
Ηθοποιοί: Edward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger |
Πρωτότυπη μουσική: Georges Bizet
imdb

Πλοκή
Όταν ο Καρλ ήταν μικρό αγόρι γνώρισε την Έλλη,ένα κορίστσι που διψούσε για περιπέτεια. Οι δύο μαζί ονειρεύονταν σε όλη τους τη ζωή να εξερευνήσουν άγνωστες περιοχές της Νοτίου Αμερικής. 70 χρόνια αργότερα ο Καρλ μένει μόνος και είναι αναγκασμένος να μεταφερθεί σε οίκο ευγηρίας αφού ένας εργολάβος θέλει το οικόπεδο πάνω στο οποίο είναι το σπίτι του. Τότε παίρνει τη μεγάλη απόφαση να πραγματοποιήσει το ταξίδι των ονείρων του δένοντας πάνω από το σπίτι του χιλιάδες μπαλόνια. Στην περιπέτειά του αυτή όμως δε θα είναι μόνος, θα υπάρχει ένας λαθρεπιβάτης, ο Ράσελ που είναι 8 χρονών, πρόσκοπος και προσπαθεί να βοηθήσει τους ηλικιωμένους. Οι δυο τους θα βιώσουν μοναδικές εμπειρίες και στο δρόμο τους θα συναντήσουν αξιοπερίεργα όπως σκυλιά που μιλάνε, σπάνια πουλιά και φυσικά τον κακό της ιστορίας!

Image

Άποψη
Την ταινία αυτή είναι εύκολο να πεις ότι σου άρεσε, αλλά δύσκολο να πεις το γιατί. Είναι μοναδική και ιδιαίτερη. Ο πρωταγωνιστής σίγουρα είναι κάτι πρωτόγνωρο στα animation. Ο Κάρλ είναι ένας 78χρονος που έχει κάνει τον κύκλο της ζωής του και ζει απομονωμένος. Έχει χάσει τα πάντα εκτός από ένα σπίτι και ένα όνειρο. Απ' ότι φαίνεται αυτά τα δύο είναι αρκετά για να συμβεί κάτι συναρπαστικό!!! Ο Ράσελ από την άλλη έχει όλη τη ζωή μπροστά του αλλά κανέναν δίπλα του για να τη μοιραστεί. Η φιλία μεταξύ τους δεν είναι εύκολη υπόθεση. Δεν μπορώ να πω ότι γέλασα πολύ, σίγουρα όμως δέθηκα συναισθηματικά με τους ήρωες και παρασύρθηκα στο ταξίδι τους.
Αυτό που κλέβει την παράσταση είναι τα χρώματα και οι εικόνες με τη χρήση της τεχνολογίας. Έφτασα κάποια στιγμή να αναρωτιέμαι: "Μα πόσο πιο ζωντανό!". Θα το χαρακτήριζα ως μια οπτική πανδαισία.

Από εμένα ένα 8


Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Απρ 2013, 22:17

Είναι μια ιστορία με ένα πολύ θλιβερό ξεκίνημα η αίσθηση του οποίου παραμένει σε όλη την ταινία, τόσο που μετά βίας θα την έλεγα "παιδική" αυτήν την τανία.

Σκέφτομαι, βέβαια, πως ίσως δεν είναι κακό σε αυτά που βλέπουν τα παιδιά στην οθόνη, μέσα σε όλη την χαρά και την ευτυχία, να μαθαίνουν και για τον θάνατα και να συναντούν καμιά φορά και την θλίψη, γιατί είναι κι αυτά πράγματα που υπάρχουν στην ζωή.

Είναι πολύ καλοφτιαγμένο ανιμέισον που μου άρεσε κάπου στο 7*.

Να σημειώσουμε πως την φωνή του γέρου την κάνει ο αγαπημένος, και γέρος πια, Κώστας Βουτσάς.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 10 Απρ 2013, 22:31

Για μένα παίρνει την πρωτιά στις προτιμήσεις μου, μαζί με τον Νέμο. Την έχω δει πάρα πολλές φορές την συγκεκριμένη ταινία και, όντως, η σκηνή με την γιαγιάκα που πεθαίνει και τον παππούλη που βιώνει την μοναξιά, είναι ίσως "σκληρή" για τα παιδιά. Μα είμαι και γω της άποψης πως στα παιδιά πρέπει να λέμε αλήθειες, όσο σκληρές και αν είναι, ακόμη και αν αφορούν τον θάνατο.

10* η δική μου βαθμολογία.

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 10 Απρ 2013, 23:07

Πολύ γλυκιά ταινία, θυμάμαι ήταν η πρώτη ταινία που είδα στο macbook στη Θεσσαλονίκη :γιούπι: Κρίμα που δεν έτυχε να την ξαναδω από τότε.
Να και οι ηθοποιοί του Up στην real life
Image

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 10 Απρ 2013, 23:16

Εμένα ο παππούλης μου θυμίζει απίστευτα τον Ζάχο Χατζηφωτίου.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 11 Απρ 2013, 00:51

Πολυ ωραια ταινια,αλλα ψιλο στεναχωρη,μενει μονος ο παππουλης!!

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Αμελί » 11 Απρ 2013, 01:07

Πολύ όμορφη ταινία και όλοι οι ήρωες είναι αξιολάτρευτοι :)
Μ'αρέσει πολύ αυτή η γλυκόπικρη αίσθηση που βγάζει όπως και η αισιοδοξία της.
Και συμφωνώ ότι τα παιδάκια χρειάζεται να βλέπουν και τέτοιες ταινίες γιατί όλα μες τη ζωή είναι.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Απρ 2013, 11:37

Γλυκιά ταινία... Το ξεκίνημα αριστουργηματικό για μένα. Συγκινητικό μέχρι δακρύων. Η συνέχεια δεν είναι αυτού του επιπέδου. Γέλασα πολύ με τα σκυλιά (αν και, για άλλη μια φορά, βλέπουμε το σκυλοστερεότυπο: γκόλντεν = καλό σκυλί, ντόμπερμαν-ροτβάιλερ-μπουλντόγκ = κακά σκυλιά).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Up (Ψηλά στον Ουρανό) (2009)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Ιαν 2019, 11:07

Καλο ηταν.. δεν τρελαθηκα, εχω δει και πολυ καλυτερες της Ντισνευ. Μου αρεσε ο χαρακτηρας του γερακου. 6/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες