Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 16 Ιουλ 2014, 09:20

Μεγαλώσαμε και με τις ταινιες και των δυο, αλλά ποια τελικά προτιμάμε; Ειχαν δυο βιους παραλληλους και οι ταινίες τους μεγάλωσαν γεννεές και γεννέες ελληνων, κυρίως μικρών κοριτσιων( πηγαίναμε στον καθρέπτη και μια παριστάναμε την αλίκη, μια την Τζένη, εμεις τα κοριτσάκια). Και τις δυο τις μάθαμε με το μικρό τους όνομα, τοσο πολύ θα καθιερωθούν! Και οι δυο ήταν συμμαθήτριες στο εθνικό και φίλες τα πρωτα χρόνια.

Τζένη/ Αλίκη δυο γυναίκες που έγραψαν μοναδική ιστορία στον ελληνικό κινηματογράφο, στο ελληνικό θεατρο, στην κοσμική ζωη πολλών δεκαετιών. Η μια μελαχροινή με πανέμορφα πράσινα μάτια, η άλλη ξανθιά με τσακπίνικα μαυρα ( κι όμως όταν ξεκίνησαν στην σχολή του εθνικού η Αλίκη ήταν η μελαχροινή και η Τζενη η ξανθιά, το φαντάζεστε;). Η Αλίκη έκανε το ντεμπούτο της στο σινεμά με την ταινία το ''ποντικάκι'', η Τζενη με την ''λατέρνα, φτωχεια και φιλότιμο''. Αμέσως και οι δυο θα καθιερωθούν στην ελληνική συνείδηση ως οι μεγαλύτερες εγχώριες σταρ και θα ανοίξει όπως έλεγαν οι κακές γλώσσες της εποχής ένας ανταγωνισμός μεταξύ τους για το ποια θα έχει την πρωτιά. Και θα λέγαμε πως η Αλίκη κατέκτησε την πρωτιά στο σινεμά, η Τζένη την είχε όμως στο θέατρο. Παράλληλα τραγούδησαν και οι δυο μερικές από τις μεγαλύτερες επιτυχίες ελληνων συνθετών.

Image Image


Τελικά εμεις ποια αγαπήσαμε περισσότερο στις ανάλαφρες κομεντί η στις δραματικές τους ταινίες;

Για μενα η Τζενη στις αισθηματικές κομεντι ήταν ασυναγώνιστη, ειχε αυτό το χαριτωμένο θρασος του νεου κοριτσιού που πρωτοβγαινει στην ζωη μα και η Αλίκη ήταν απίστευτα χαριτωμενη με τις απίστευτες χαριτωμενιές της ;)

Η τζενη θα πρωτοβγει στο θέατρο δίπλα στην Μελίνα, η Αλίκη με τον κατά φαντασιαν ασθενή του Μολιέρου και οι δυο άμεσα θα κάνουν αισθηση και θα πάρουν καλές κριτικές. Απιστευτο και οι δυο θα χτυπηθούν από την ιδια ασθένεια.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αλίκη ή Τζένη;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Ιουλ 2014, 11:52

Καμία απ' τις δύο δεν είναι αγαπημένη μου ηθοποιός. Η Καρέζη είναι για μένα απ' τις χειρότερες ηθοποιούς της εποχής της - υπερβολικά ναζιάρα και με μια ενοχλητικά φτιαχτή, μπεμπεκίστικη φωνούλα στις κωμωδίες, και μελοδραματική μέχρι τελικής πτώσεως στα δράματα.

Η Αλίκη πάλι, ήταν τέλεια σε πολλές απ' τις πρώτες της κωμωδίες. Δεν μπορώ να φανταστώ άλλη να παίζει τη Μανταλένα ή τη Λίζα Παπασταύρου. Σε τέτοιους ρόλους ήταν υπέροχη. Όμως στα δράματα ήταν κι εκείνη μέσα στο μελόδραμα. Με το τέλος της "Αρχόντισσας και του Αλήτη" (εκεί που διώχνει τον Παπαμιχαήλ και του λέει ότι έπαιξε μαζί του) γελάω πολύ.

Μπορεί και να τις αδικώ βέβαια, γιατί ήταν κι αυτή η παλιά σχολή της υποκριτικής που τα 'θελε κάτι τέτοια, άσε που δεν τις βοηθούσαν και τα σενάρια.

Εμφανισιακά μου αρέσουν και οι δύο. Απλά την Αλίκη από κάποιο σημείο και μετά άρχισαν να τη βάφουν υπερβολικά και να της κάνουν πολύ κοντινά πλάνα, κάτι που δεν με τρελαίνει. Στη Τζένη ταίριαζε το μελαχρινό.

Από κει και πέρα προτιμώ τη Μάρω Κοντού χίλιες φορές. Πολύ καλή ηθοποιός και πανέμορφη γυναίκα. Από εμφάνιση και μόνο θυμάμαι τη Νόρα Βαλσάμη. Σαν νεράιδα ήταν αυτή η κοπέλα.
Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 16 Ιουλ 2014, 14:15

Εγω την Τζενη πάλι την εβρισκα πανέμορφη και πολύ καλή στις κομεντι όπως πχ στο τρελοκόριτσο ή στο ποια είναι η Μαργαρίτα, ειχε αυτή την γλυκεια αυθάδεια και της πήγαινε.
στο κάποια άλλη ολος ο ανδρικός πληθυσμός θα πει η Ναθαναήλ ή Λάσκαρη :)))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Ιουλ 2014, 15:55

Μάλλον έχω δει λιγότερες ελληνικές ταινίες από τον μέσο Έλληνα και ίσως δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να μιλήσω. Νομίζω πως ποτέ δεν μου έκανε καμιά το κλικ, σαν γυναίκα. Ίσως λίγο η Μάρθα Καραγιάννη όταν χόρευε... πολύ ελαφριά ντυμένη. ;)

Σαν ηθοποιοί, τώρα, νομίζω πως και πάλι δεν ξεχωρίζω κάποια και περισσότερο έχει να κάνει με το αν μου άρεσε η ταινία.

Όπως είπα, μάλλον δεν είμαι ο καταλληλότερος να μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα και κάποια στιγμή μάλλον θα πρέπει να στρωθώ και να δω λίγο παλιό, καλό ελληνικό κινηματογράφο.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Φαίη » 16 Ιουλ 2014, 17:40

Ούτε εγώ μπορώ να πω πως μεγάλωσα με ελληνικές ταινίες...
Αν πρέπει να διαλέξω κάποια από τις δύο θα πω την Καρέζη την οποία θεωρώ και πιο συμπαθητική και καλύτερη ως ηθοποιό.
Ναι μεν αναγνωρίζω πως η Βιουγουκλάκη ήταν τρομερά λαμπερή (και ναζιάρα), ωστόσο τη βρίσκω υποκριτικά μετριότατη και ειδικά στις δραματικές ταινίες. Έχω στο νου μου εκείνες τις σκηνές που κουνάει το κεφάλι της και την κώμη της σαν επιληπτική και κάτι με πιάνει :μπρ:

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Τζακ » 16 Ιουλ 2014, 20:12

Ποτε δεν με απασχολησε το συγκεκριμενο ζητημα και εχει γουστο που μας βαζεις σε ενα τετοιο διλημμα. Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αλλα τωρα που το λεει η Ιζι, διαπιστωνω πως κι εμενα παντα με ενοχλουσε η ναζιαρικη φωνη της Καρεζη. Ειναι ομως ομορφοκοριτσο.

Ετσι διαλεγω Τζενη Καρεζη με φωνη Βουγιουκλακη και αμφιεση Καραγιαννη (μιας και μας την θυμησε κι αυτη ο Φαροφυλακας).

:χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Βάσια » 16 Ιουλ 2014, 23:30

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο θα διάλεγα την Καρέζη μόνο και μόνο γιατί η Βουγιουκλάκη ήταν υπερβολική σε όλα.
Σε γενικές γραμμές όμως δεν βλέπω ούτε έβλεπα ελληνικές ταινίες. :)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 17 Ιουλ 2014, 08:31

Στην Καρέζη και η δική μου ψήφος, με έκανε να γελάω αυθεντικά στις κωμωδίες της, χώρια που σαν πρόσωπο δεν υπάρχει. Τί ματάρες είχε Θεέ μου! :προσκυνώ: Η Βουγιουκλάκη με αυτό το μπεμπεδίστικο και ναζιάρικο νιάου-νιάου τύπο γυναίκας, πάντα μου εσπαγε τα νεύρα. :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Λορένα » 18 Ιουλ 2014, 01:53

Αν ειναι να διαλεξω ποια θεωρω καλυτερη, ψηφιζω καποια αλλη, και αυτη ειναι η Ρενα Βλαχοπουλου. Και ταλεντο, και χορο και τραγουδι και.. απο ολα ειχε. Η οποια ειχε και τα ωραιοτερα ποδια (παρα την ηλικια της) σε συγκριση με τις Αλικη και Τζενη.

Αν ομως ειναι να πω, ποια μου αρεσε παρα πολυ, αυτη ειναι και με διαφορα η Νορα Βαλσαμη. Αλλα οχι στις ελληνικες ταινιες. Μου αρεσε αργοτερα στην τηλεοραση, στις διαφορες σειρες που επαιξε :)

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αλίκη Βουγιουκλακη ή Τζένη Καρέζη; ( ή κάποια άλλη; )

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 18 Ιουλ 2014, 10:43

Τζενη και από μένα

Image
εχω δει όλες τις κωμωδιες της και τις σπάνιες δραματικές της όπως τα ναυάγια αγγέλων , μια λατερνα, μια ζωή, η λίμνη των πόθων, το νησί των γενναιων! κουκλιτσα ηταν όντως, ειχε σπάνια ομορφια και μάλιστα φυσική :ναι:
ο φινος δεν την ηθελε για την λατερνα λόγων των ματιων της καθως έλεγε πως πάσχουν από στραβισμό και δν γράφουν καλά στην κάμερα :ααργκ: ο σακελάριος όμως την επέβαλε.


Επιστροφή “Ταινίες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες