Είδατε το "Αν" του Χριστόφορου Παπακαλιάτη;

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Είδατε το "Αν" του Χριστόφορου Παπακαλιάτη;

Ανάρτησηαπό Λορένα » 01 Απρ 2013, 01:34

Ποσοι απο σας ειδαν την συγκεκριμενη ταινια; Ειναι η πρωτη κινηματογραφικη δουλεια του Χριστοφορου και απεσπασε καλες κριτικες, η δε πρεμιερα της ταινιας, θυμησε πρεμιερα ταινιας Χολυγουντ.

Και παρολο που αρκετοι ετρεξαν να την δουν στο σινεμα, προσωπικα την ειδα μετα αρκετο καιρο σε DVD οχι και πολυ προθυμα ομολογω..

Και ομως... μου αρεσε πολυ :)

Αν και ο βασικος αξονας της ταινιας, μου θυμισε ταινια του Χολυγουντ (η Μεγκ Ραιαν επαιζε νομιζω), ο Χριστοφορος εδωσε τις δικες του πινελιες, και εδωσε ενα πολυ καλο αποτελεσμα

Βασικος αξονας : η ζωη, σε δυο εκδοχες. Αν γινοταν το ενα ή αν γινοταν το αλλο. Και εμεις τα βλεπουμε να κυλανε παραλληλα

Ο Δημητρης με την Χριστινα και ο Δημητρης χωρις την Χριστινα. Στην δευτερη εκδοχη... ποση μοναξια μπορει να αντεξει ενας ανθρωπος!!

Πανεμορφη σκηνη : η βολτα του ζευγαριου στα στενα της Πλακας, οπου και εναλλασονται οι εποχες, μεσα σε λιγα λεπτα.

Την συστηνω ανεπιφυλακτα :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αν, του Χριστόφορου Παπακαλιάτη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Απρ 2013, 08:29

Είδα κανα 20λεπτο, μισάωρο και την βρήκα καλούτσικη για σύγχρονη ελληνική ταινία (ένα είδος που δεν το εκτιμώ ιδιαίτερα, δυστυχώς). Ομολογώ πως δεν μου αρέσει τόσο το παίξιμο του Παπακαλιάτη, το βρίσκω μη ρεαλιστικό (όπως π.χ. στην αρχική σκηνή που μιλάει στην Μοναξιά.. Μιλάμε στα σκυλιά, αλλά όχι έτσι..)

Σκοπεύω να την δω, πάντως, κάποια στιγμή και μπράβο στο παλικάρι κατά τ' άλλα.

Πάντα καλές κι οι μουσικές επιλογές του, παρεμπιπτόντως. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Αν, του Χριστόφορου Παπακαλιάτη

Ανάρτησηαπό Αμελί » 02 Απρ 2013, 00:23

Είδα και εγώ το Αν αρκετά πρόσφατα σε dvd γιατί δεν το πρόλαβα στον κινηματογράφο.
Η αλήθεια είναι ότι ο Παπακαλιάτης μου αρέσει πάρα πολύ σα σκηνοθέτης και παρακολουθώ γενικότερα τα έργα του.
Έχει πάντα πανέμορφα πλάνα και υπέροχη μουσική στις σειρές του!! :γιούπι:
Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ! Πολύ έξυπνο το στήσιμο και το δέσιμο των δύο παράλληλων ιστοριών και η Καλογήρου μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! (τη θυμόμουν βέβαια και από τη σειρά με την Έλλη Λαμπέτη)
Την προτείνω σίγουρα για μια χαλαρή βραδιά αλλά ειδικά αν είναι κάποιος πολύ ευαίσθητος ας μη τη δει μόνος του :ναι:
Με άφησε με αρκετές σκέψεις για τις σχέσεις των ανθρώπων και φυσικά για αυτό το περίφημο "αν" του τίτλου...

Αβατάρι χρήστη
Μαντυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36

Re: Αν, του Χριστόφορου Παπακαλιάτη

Ανάρτησηαπό Μαντυ » 02 Απρ 2013, 15:52

εγω παλι ποτε δεν μπορεσα να τον παρακολουθησω . ειχα δει μονο θυμαμαι μια αλλη ταινια του, 4 ευχες; με μια κοπελα που ηθελε να παρει εκδικηση.
γνωστοι κ φιλοι που την ειδαν ομως μου μεταφερανε θετικες εντυπωσεις κυριως για τη μουσικη (κ για ενα σκυλακι :roll: )
I 'm not bad, i 'm just drawn that way

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αν, του Χριστόφορου Παπακαλιάτη

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 16:08

Ταινίες χωρίς εφέ δεν βλέπω στο σινεμά σχεδόν ποτέ .Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που δεν είδα το Αν στο σινεμά αν και είμαι πολύ φανατική του Παπακαλιάτη , δεν έχανα επεισόδιο στις σειρές του στην τηλεόραση.Έχω την ταινία κανένα μήνα και ακόμα δεν έκατσα να τη δω για άγνωστους λόγους παρόλο που θέλω πολύ και που έχω ακούσει μόνο θετικά σχόλια.Τώρα που μου το θυμίσατε ήρθε ο καιρός να τη δω να πω και τη γνώμη μου :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Είδατε το "Αν" του Χριστόφορου Παπακαλιάτη;

Ανάρτησηαπό Αμελί » 04 Απρ 2013, 23:29

Μαργαρίτα να τη δεις οπωσδήποτε!! Αν σου αρέσει όπως λες και ο Παπακαλιάτης είμαι σίγουρη ότι θα τη λατρέψεις :)

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Είδατε το "Αν" του Χριστόφορου Παπακαλιάτη;

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 06 Απρ 2013, 23:42

Μόλις τελείωσα την ταινία "Αν". Δεν μου αρέσει άδικα τόσα χρόνια ο Παπακαλιάτης, τη βρήκα εκπληκτική την ταινία για το είδος της . Πολύ έξυπνο σενάριο, όμορφα πλάνα , ωραίοι ηθοποιοί , ωραία μουσική.. :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Είδατε το "Αν" του Χριστόφορου Παπακαλιάτη;

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 09 Ιούν 2013, 11:48

Είδα την ταινία και μου άρεσε πολύ. Ήταν καλογυρισμένη, με πλάνα που σου έδιναν την αίσθηση ότι βρισκόσουν στην παλιά Αθήνα. Μου άρεσαν πολύ και οι σκηνές από το μαγαζί στην Πλάκα, που ήταν πάνω στα σκαλιά. Θέλω να την ξαναδώ, γιατί έλεγε αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα όσον αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις. Βρήκα εδώ τα αποσπάσματα από βιβλίο του Χρόνη Μίσσιου που ακούγονταν στην ταινία και μου άνοιξε την όρεξη να βρω το βιβλίο.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Είδατε το "Αν" του Χριστόφορου Παπακαλιάτη;

Ανάρτησηαπό Φαίη » 30 Ιούν 2013, 17:18

Την είδα κι εγώ την ταινία κι αυτό εξαιτίας του συγκεκριμένου νήματος :ναι:
Αρκετά καλή τη βρήκα. Καλύτερη, μάλιστα από ό,τι περίμενα.
Γενικότερα πάντως δεν έχω καταλήξει στο εάν μού αρέσει ο Παπακαλιάτης. Ίσως τελικά ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων και πραγμάτων που ''λατρεύω να μισώ'' :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Είδατε το "Αν" του Χριστόφορου Παπακαλιάτη;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Οκτ 2013, 13:52

Το είδα χθες και το κατατάσσω στις χειρότερες ταινίες που έχω δει. Αυτά που μου άρεσαν ήταν τα πλάνα της Αθήνας, η σκυλίτσα, το αυτοκίνητο, η Μαρία Σολωμού και οι μουσικές επιλογές. Από κει και πέρα, η ταινία μάλλον με νευρίασε. Καταρχήν η αντιγραφή σε δύο σκηνές παραείναι εμφανής (άλλο να επηρεαστεί ένας δημιουργός από κάποιον άλλον, κι άλλο να τον αντιγράφει στεγνά). Μιλάω για την εναλλαγή των εποχών ("Notting Hill") και κυρίως την άλλη τη σκηνή απ' το "One Day" με την Χαθαγουέι.
του δυστυχήματος
Ίδιες σκηνές, με εξαίρεση το ποδήλατο. Ακόμα και τα ρούχα τους ήταν παρόμοια...

Όσο για τους υπέροχους Κωνσταντίνου και Κοντού, που επέστρεψαν για να υποδυθούν ξανά τον Αντωνάκη και την Ελενίτσα... δεν ξέρω, δεν μου φάνηκε καλή ιδέα, δεν με συγκίνησε. Όταν κάτι είναι τέλειο, δεν το αγγίζουμε.

Οι ερμηνείες του Παπακαλιάτη και της άλλης της κοπέλας δεν μου άρεσαν, τις βρήκα υπερβολικές. Και χρειάστηκε να πάω αρκετές φορές πίσω την ταινία, γιατί συχνά μιλούσαν πολύ γρήγορα και δεν καταλάβαινα τι έλεγαν (ειδικά ο Παπακαλιάτης).

Και κάτι ακόμα, που δεν έχει σχέση με την ταινία σαν έργο τέχνης. Παρόλο που είχαν χρησιμοποιήσει για τις ανάγκες της ταινίας μια σκυλίτσα ενός απ' τους καλύτερους εκτροφείς γερμανικών ποιμενικών και εκπαιδευτές στην Ελλάδα (τη Τζάκι του κου Γιαννούλη), επέλεξαν αργότερα να δείξουν τους ήρωες να αγοράζουν ένα κουταβάκι από τη βιτρίνα πετ σοπ. :(
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Ταινίες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες