Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 10 Ιουλ 2013, 00:18

Kαι το μεγκα ειχε τα ιχνη που ειναι τρελη αντιγραφη παρομοιων Αμερικανικων σειρων.

πεταλίτσα
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 2
Εγγραφή: 19 Ιούν 2016, 17:58

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό πεταλίτσα » 19 Ιούν 2016, 23:28

και το λατρεμενοι μου γειτονες νομιζω οτι ειναι αντιγραφη ξενης σειρας

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 20 Ιούν 2016, 11:27

Η Πολυκατοικια και το Μην Αρχιζεις τη Μουρμουρα ειναι και αυτες απο Ισπανικες σειρες.

Οι Συμμαθητες ειναι απο την Αργεντινικη σειρα Graduados.

Το Ταμαμ εναι απο γερμανικη σειρα, στη Wikipedia την εχω βρει σαν Turkish for Beginners.

Παρεμπιπτώντως, το Καφε της Χαρας ηταν "ανεπισημα" (αλλα ξεκαθαρα) εμπνευσμενο απο την ταινια Chocolat.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 14:13

Και "Η Ζωη Της Αλλης" (2009) ηταν παραλλαγη απο βραζιλιανικη σειρα. :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 22 Νοέ 2018, 11:06

Το Σχεδόν Ποτέ ήτανη ελληνική εκδοχή του Sex&the City

Image

Image

Υπήρξε επίσης και το Χωρισμένοι με Παιδιά, η ελληνική απάντηση στο Παντρεμένοι με Παιδιά

Και η πλοκή της σειράς Αλίκη (2000) θυμίζει πάρα μα πάρα πολύ την ταινία Σαμπρίνα όπως και το Λίφτινγκ του Χάρη Ρώμα και της Χατζησοφιά μου θύμιζε την ταινία το Λουλούδι του Κάκτου.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Νοέ 2018, 11:19

Μοντερνα Οικογενεια (2014-2015) - Modern Family (2009-) :)
Image

Image
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Νοέ 2018, 11:41

Έτυχε να δω 2-3 επεισόδια της ελληνικής Μοντέρνας Οικογένειας, έχοντας παρακολουθήσει το ξένο, και με έπιασε κατάθλιψη για την κατάντια μας. Όλοι οι ηθοποιοί (εκτός ίιιισως απ' τον Καφετζόπουλο που κάτι δικό του καταφέρνει να δώσει στο χαρακτήρα), είναι απολύτως φρικτοί και αξιοθρήνητοι στην προσπάθειά τους να μιμηθούν το παίξιμο των (έξοχων) ξένων ηθοποιών. Όσο για τις ερμηνείες των παιδιών, είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. :νατώρα:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Νοέ 2018, 11:43

Συμφωνώ μαζί σου! :πάνω: :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Νοέ 2018, 18:39

Έτυχε να δω σκηνές, πριν καιρό. Πραγματικά, δεν έδενε καθόλου το γλυκό. :όχισουλέω:

Απογοήτευση.

Πάντως, έχει ελληνικές σιτκωμ που είναι καλές, όπως το "Μην Αρχίζεις την Μουρμούρα".
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Ελληνικές σειρές βασισμένες σε ξένες

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 10 Ιαν 2021, 01:03

Το "πέτα την φριτέζα"
στο ισπανικό "Chiringuito de Pepe"


Το "χαιρέτα μου τον Πλάτανο" βασίζεται σε μια κροάτικη παραγωγή. Ο τίτλος μου διαφεύγει τώρα. Αλλά θυμάμαι ότι είναι σίγουρα από Κροατία.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις


Επιστροφή “Γενικά για την τηλεόραση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες