Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2017, 01:38

Έχει να κάνει με την γενικότερη οικονομική κρίση που έχει κόψει από τα έσοδα των καναλιών, αλλά και την γενικότερη κατηφόρα της τηλεόρασης που χάνει κόσμο (π.χ. στο ίντερνετ) και έτσι ξαφνικά βρίσκονται να χρειάζεται να διαφημίσουν οτιδήποτε και με τον πιο ξεφωνημένο τρόπο. Έχω προσέξει πως στα μεσημεριανάδικα κτλ. έχουν γίνει όλοι παρουσιαστές-τηλεπωλητές.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Απρ 2017, 16:39

Ενα απο τα πραγματα που πανε στραβα στην τηλεοραση τελευταια, ειναι οτι βασιζεται πολυ πλεον στα σοσιαλ μύδια. Αντι να ασχολουνται με ενημερωση, δημοσιογραφια, διασταυρωση πληροφοριων κλπ, χρησιμοποιουν ως πηγες τα fake news που κυκλοφορουν τα "ενημερωτικά σάιτ".

Α, και σε πιο αναλαφρες καταστασεις ασχολουνται με το τι εγραψε η κάθε κατίνα στο τουίτερ.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2017, 22:08

Από το στόμα μου το πήρες. Το ότι από όλα τα καλά που μπορεί να προσφέρει ο Ιστός διαλέγουν το πιο κατινίστικο: το τί έγραψε ο κάθε πικραμένος στο τουίτερ, μου κάνει τρομερή εντύπωση. "Tragic" που λένε και σε κάποιο χωριό.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Απρ 2017, 22:15

Και κλασικά ξεκινούν με την ατάκα "αίσθηση έχει προκαλέσει...".
Μπλιαχ. Και στην άλλη λέσχη ταιριάζουν τα σχόλια εδώ, στο νήμα "γιατί δεν βλέπω τηλεόραση".
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2017, 22:36

Να κι άλλη αντιστοιχία στα νήματα. Θα την περάσεις; :φρύδια:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Ίζι » 23 Απρ 2017, 10:30

Πού; :χμ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 23 Απρ 2017, 14:50

Επί της ευκαιρίας, μία απορία/ιδέα: δε θα ήταν καλύτερα αν ενωνόταν η λέσχη βιβλίου και κινηματογράφου; Να γινόταν αυτό το φόρουμ υποκατηγορία στο άλλο. Αφού έτσι κι αλλιώς οι ίδιοι γράφουν και στα δύο. Θα είχε και περισσότερο κόσμο τότε εδώ...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Απρ 2017, 18:29

Ακολουθήσαμε την αντίθετη πορεία. Επειδή εκεί το σχετικό υποφόρουμ μεγάλωνε το απέσπασα σε ξέχωρο φορουμ. Ο βασικός λόγος είναι πως ήθελα η ΛτΒ να κρατήσει την θεματική της εξειδίκευση. Από εκεί και πέρα, ίσως δεν έσμπρωξα αυτό εδώ με τον σωστό τρόπο ώστε να μαζεψει κόσμο. Επιφυλασσομαι να κάνω κάποια κίνηση κάποια στιγμή.

Παρότι η μικρή ζεστη παρέα μου αρέσει, με λίγο περισσότερα μέλη θα είχε περισσότερη πλάκα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Τι παίζει με την ελληνική τηλεόραση ;

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 25 Απρ 2017, 20:29

Φαροφύλακα σβήστα τα εκτός θέματος αν θες.



Μετά το 6:02 αρχίζει η κοροϊδία. :)))


Επιστροφή “Γενικά για την τηλεόραση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες