Greek Weird Wave (GWW)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 17 Ιαν 2020, 20:58

Φάρε χαίρομαι που σε παρακίνησα να δεις μια τώρα πια "καλτ" θα έλεγα ταινία του ελληνικού σινεμά (στο τουιτερ γινεται χαμός με την ατάκα "πως τους πετσόκοψες έτσι ρε Καραμάνη" :))) )
Για τις ενστάσεις σου σε παραπέμπω στον σύνδεσμο που έχω αναρτήσει με την συνέντευξη του σκηνοθέτη όπου θα σου λυθούν πολλές απορίες γιατί επέλεξε αυτό το είδος των διαλόγων.Όχι απλά δεν υπάρχει αυτοσχεδιασμός αλλά περισσότερο μια δυνάστευση θα τολμούσα να πώ των ηθοποιών απο τον σκηνοθέτη. Δεν μπορώ πάντως να μην ομολογήσω ότι έχω πιάσει αρκετές φορές τον εαυτό μου σε στιγμές έντασης να επαναλαμβάνει ακριβώς την ίδια έκφραση πολλές φορές και χαμογελάω μετά καθώς σκέφτομαι ότι θα μπορούσα άνετα να παίζω σε ταινία του Οικονομίδη :)))) ...μπορεί να φαίνεται αντικινηματογραφικό αλλά απο την στιγμή που τον ενδιαφέρει ο μέγιστος ρεαλισμός νομίζω ότι τα καταφέρνει.

Ελπίζω να δεις και τις υπόλοιπες δικές του αν και οι διάλογοι παραμένουν σε όλες έτσι οπότε αν σε χάλασε μία τότε θα σε ξαναχαλάσει. Ίσως ο "Οίκτος" να σου ταίριαζε περισσότερο.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Greek Weird Wave (GWW)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 09 Ιούν 2020, 14:23

Είδα το Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού 2013 του Έκτορα Λυγίζου.
Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε παρά τις 1-2 καλές στιγμές...
4/10★
Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Ελληνικός Κινηματογράφος”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες