Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Λορένα » 18 Μάρ 2014, 16:07

Αν και τελευταια εχει υπαρξει μια εξαρση στο θεμα, η συνηθεια αυτη υπηρξε απο παλια. Ταινιες, παλιες επιτυχιες ή αποτυχιες, πιανονται και γυριζονται απο την αρχη. Σε αλλες περιπτωσεις μπαινει η συγχρονη εκδοχη, σε αλλες η εκδοχη του σκηνοθετη, και αλλες ελπιζουν απλα να βγουν καλυτερες απο τις παλιες.

Αυτο που κανει εντυπωση ομως τωρα.. ειναι πως τα προσφατα ριμεικ, ειναι συνηθως αποτυχιες (εστω.. απογοητευουν τους φαν), και ειδικα αν ειναι βασισμενα σε ταινιες που καθιερωθηκαν ως κλασσικες ή αριστουργηματα.

Με μια προχειρη σκεψη μου ερχεται η ταινια Κοναν

Ποιος τολμησε να βεβηλωσει το αριστουργημα με τον Αρνι, για να φτιαξει αυτο εδω; (και μην σας ξεγελα το τρειλερ)




Περιπτωση επιτυχιας ομως, ειναι η Μυγα του Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ (1986)


που οπως διαβαζω ειχε βασιστει σε μια πιο παλια, απλοικη και αστεια εκδοχη.
Ισως το μυστικο να ειναι να ψαξεις τις παλιες αποτυχιες; Αλλα και η χρονολογια της ταινιας (1986) δεν ειναι τυχαια, γιατι ειναι σε παλαιοτερη δεκαετια. Οι σημερινες (νομιζω) εχουν το προβλημα.

Ριμεικ, ισως να μπορω να αποκαλεσω και τις διαφορες μεταφορες παλιων κινουμενων σχεδιων σε ταινιες με ηθοποιους.

X-MEN, σπαιντερμαν, τρασνφορμεν και πολλα αλλα.. που παλι για οσους προλαβαν να δουν τα παιδικα μικροι, νιωθουν οτι οι ταινιες δεν εφτασαν ουτε το μισο των προσδοκιων τους.

Αλλη κατηγορια ριμεικ, ειναι οι ταινιες που ξανα και ξανα και ξανα γυριζονται απο την αρχη. Οι ταινιες της Τζεην Ωστεν πχ και κατι αλλες κλασσικες οπως Τζεην Ευρ, οι Αθλιοι κτλ ειναι σ'αυτη την κατηγορια, μιας και εχουν ολοκληρες λιστες με διασκευες.
Το θετικο εδω ειναι οτι μπορεις να διαλεξεις αγαπημενη διασκευη, και ειδικα στις ταινιες της Ωστεν, να προσπαθεις να μαντεψεις πια απο ολες πετυχε το κλιμα της εποχης, γιατι ΟΛΕΣ παρολο που λενε πως μενουν πιστες στα σκηνικα εποχης, δεν το κανουν..

Και τελος.. εχουμε την εκδοχη του Χολιγουντ απο την μια μερια, και ενος αλλου στουντιου (ή χωρας) απο την αλλη.. Οπως πχ "το κοριτσι με το τατουαζ". Εδω οι αποψεις συζητιουνται

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 19 Μάρ 2014, 10:25

Φοβερή αποτυχία για μένα ήταν το ριμέικ του Ψυχώ. Και έχω ακούσει τα χειρότερα για την αμερικάνικη έκδοση του Δείπνου Ηλιθίων, αν και δεν το έχω δει ακόμα.

Μπορώ να δεχτώ πως κάποιος πιάστηκε να κάνει ριμέικ μιας ταινίας ξένης παραγωγής, για να την κάνει γνωστή στο ευρύτερο κοινό (;;;), αλλά όταν έχεις ένα αριστούργημα που έχει αφήσει εποχή, από τους μεγαλύτερους σκηνοθέτες, όπως είναι ο Χίτσκοκ, με ποια λογική πας να το ξαναφτιάξεις;;;
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Ίζι » 19 Μάρ 2014, 12:50

Πράγματι, τα ριμέικ του "Ψυχώ" και του "Δείπνου Ηλιθίων" δεν μου άρεσαν καθόλου! Ούτε και της "Κάρι" που είδα πρόσφατα. Σκέτη απογοήτευση. Απ' την άλλη, περιμένω με αγωνία το ριμέικ του "It" μια που η πρώτη ταινία, που ήταν και τηλεοπτική, είχε γίνει με πολύ λίγα χρήματα.

Δεν έχω προκατάληψη απέναντι στα ριμέικ. Υπάρχουν κάποια που είναι αριστουργήματα. Π.χ. ο "Μάγος του Οζ" του '39 έμαθα ότι είναι ριμέικ μιας παλιότερης ταινίας, την οποία δεν έχω καν όρεξη να δω.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Μάρ 2014, 19:02

Δεν έχω δει το καινούργιο "Κόναν" όμως, Λορένα, να πω την αλήθεια, το παλιό δεν το θυμάμαι δα και σαν "αριστούργημα" όπως το χαρακτηρίζεις. :)))) Βέβαια, σίγουρα μου άρεσε, τότε που το 'δα παιδί (όπως καί η "Κόκκινη Σόνια").

Όπως και να 'χει, κάπου εχεις δίκιο, όταν υποθέτεις πως σήμερα τα παν χειρότερα με τα ριμέικ από ότι παλιότερα. Είδα τα δύο "Fright Night" του 2011 και 2013, διασκευές των δύο παλιών ταινιών του 80 και το θεώρησα μεγάλο χάσιμο χρόνου (ομολογώ πως από ένα σημείο και μετά άρχισα να χρησιμοποιώ το κουμπάκι ομπρός-κι-ογλήγορα ή φαστ φόργουορντ όπως το λέμε εντώ στο Ελλάντα :ρ ).

Ενώ στο '80, μιας και το πήραμε σαν σημείο αναφοράς, μάλλον είχε πανέμορφες διασκευές, καλύτερες από την αρχική ταινία, όπως το Cat People (1982) που ξεπέρασε την καλή, κατά τ' άλλα, ταινία του 1942 ή και η Μύγα, που προανέφερες.

Όσον αφορά τις σημερινές διασκευές, μου φαίνεται πως απλά χρησιμοποιείται μια παλιά πετυχημένη συνταγή (που έχει και το αβάντζο του γνωστού τίτλου), και που όμως ο σκοπός είναι πρωτίστως εμπορικός και σαν να λείπει η έμπνευση, το σκηνοθετικό όραμα. Αυτό που κάνει ένα έργο να ξεχωρίσει και να μείνει κινηματογραφική παρακαταθήκη.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 20 Μάρ 2014, 10:08

Ε όχι και αστεία η εκδοχή της μύγας του 1958 με τον Βίνσεντ Πράις!!! Θα πέσει φωτιά να μας κάψει!!!!

καθυστερεί λίγο αλλά θα πέσει...

όπου να'ναι πέφτει...




έχει και συνέχεια




και τελικά




και ο καινούριος Κόναν δεν ήταν άθλιος αλλά όπως όλα τα καινούρια ριμέικ βασίζονται υπερβολικά στα κομπιουτεριστικα εφέ με αποτέλεσμα να φαίνονται λιγότερο αθώα στα μάτια μας. Ίσως φταίει ότι και εμείς μεγαλώνουμε και ωριμάζουμε σαν θεατές οπότε είμαστε περισσότερο απαιτητικοί.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 20 Μάρ 2014, 10:16

Άρνολντ vs Μομόα...

Image

Image

Η ζωή είναι γεμάτη διλήμματα! :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Μάρ 2014, 11:02

Μομόα με 1000! (Αν δεν το ξέρατε, είχε παίξει και τον Καλ Ντρόγκο στο GoT :) )
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Βάσια » 20 Μάρ 2014, 13:00

Ίζι έγραψε:Μομόα με 1000! (Αν δεν το ξέρατε, είχε παίξει και τον Καλ Ντρόγκο στο GoT :) )


Καλέ πως δεν το ξέρουμε...ξεχνιέται τέτοια παρουσία?! :φρύδια:
Ακόμα και το αιλάινερ στα μάτια του έδειχνε θεϊκό! :ρ

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 20 Μάρ 2014, 14:18

Κορίτσια μαζί σας! Λιώνω!!! :προσκυνώ:

:γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Τι γνώμη έχετε για τα ριμέικ..

Ανάρτησηαπό Λορένα » 20 Μάρ 2014, 16:07

Και εγω Μαμοα απο εμφανιση.. αλλα η ταινια ηταν για τα μπαζα :γρμβ: η τελος παντων.. καποιος που ειδε την παλια, δεν θα του αρεσε με τιποτα αυτη.

Και Φαρε, μπορει η ιδια ταινια να μην ηταν ακριβως αριστουργημα.. Αλλα το σαουντακ της ηταν :ναι:
Επιβλητικος και ο Αρνι, και η ιστορια που διαδραματιστηκε, αλλα και τα '80ς εφε και σκηνικα, της εδωσαν εναν αερα, που εκεινη την εποχη, ηταν κατι παρα πολυ καλο, αλλα και που σημερα.. αναδυει αυτη την μυρωδια του καλου.

Οπως και να εχει.. και ο ιδιος ο Μαμοα στο got αναδειχτηκε, και στον Κοναν, αν και ηξερα ποιος ηταν.. περασε και δεν ακουμπησε. Κατι λεει σιγουρα αυτο


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες