Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 05 Φεβ 2014, 19:06

Μ' αρέσει να διαβάζω άρθρα για ταινίες και το σινεμά γενικότερα, αλλά αυτό δεν γίνεται συχνά, μιας και το περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ που βρίσκω ενδιαφέρον, το αγοράζω αραιά και πού λόγω κόστους, δεν ξέρω κάποιο καλό ελληνικό site για το σινεμά και, έτσι, διαβάζω μόνο ό,τι πέσει στην αντίληψή μου από εδώ και από εκεί.

Σήμερα χαζεύοντας στο φουμπού είδα που ανέβασε η ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΕΚΠΑ ένα άρθρο από το αθηνόραμα με τίτλο "Γαλλικό σινεμά 2014: Η ζωή μετά τους «Άθικτους»" και μας λέει, με λίγα λόγια, πώς οι γάλλοι βλέπουν το σινεμά, γιατί καταφέρνουν τόσο ψηλά νούμερα σε εισητήρια, και παγκόσμια επιτυχία, και πώς προβλέπεται το 2014 για τις γαλλικές κινηματογραφικές παραγωγές.
Το άρθρο.
Το σχόλιό μου: συμφωνώ πως το σινεμά κ οι ταινίες πρέπει να προωθούνται, όπως κ γενικά η τέχνη κ είναι πολύ όμορφο κάτι που κάποιοι θεωρούν καλό, να γίνει ευρέως γνωστό, ώστε να το απολαύσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι άνθρωποι. Αλλά δεν μπορώ να χωνέψω αυτό να γίνεται επειδή κάποιοι βλέπουν το σινεμά σαν βιομηχανία.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Φεβ 2014, 15:24

Παλιότερα το "Αθηνόραμα" δεν έλειπε ποτέ από το σπίτι μου. Τώρα, δυστυχώς, και τον πολύ κινηματογράφο έχω κόψει, και την αγορά του περιοδικού, που προτιμώ να το παρακολουθώ μέσω ίντερνετ.

Τέλος πάντων, μάλλον δεν είχες αυτό στο μυαλό σου, όμως διασκεδάζω πολύ με τα χιουμοριστικά/ενημερωτικά άρθρα του Cracked.com. Για το σινεμά π.χ.

9 Actors Who Do the Exact Same Thing on Every Movie Poster

7 Movies That Put Insane Detail into Stuff You Never Noticed

The 23 Most Insane Ways Famous Actors Got Into Character

6 Things Movies Love to Get Wrong About The Workplace
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Φεβ 2014, 15:34



σου μιλάω, ξεράθηκα να γελάω!! :μουάχαχα: Ειδικά με τον Κόλιν Φάρελ που κοιτάζει τις γωνίες των πόστερ.. :χαχαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 14 Φεβ 2014, 20:47

Χαχαχαχα είναι όντως πολύ αστείο



κι αυτό είναι ενδιαφέρον. βασικά είναι ενδιαφέρον το τι σχολή ακολουθεί κάθε ηθοποιός. Κάποιος μου είχε πει για τον Τζόνι Ντεπ ότι πάει στο γύρισμα χωρίς καν να έχει διαβάσει ολόκληρο το σενάριο, δηλ. ουσιαστικά απλά διαβάζει κ παίζει τα λόγια του, πιο αυτοσχεδιαστική φάση φαντάζομαι. Γενικά αυτή η τεχνική που κ καλά πρέπει να βιώσεις στον πετσί σου τον ρόλο, είναι περίεργη..

Image

"Our top sci-fi babes", που θα μπορούσε να πάει και σε άλλο πιο παρεμφερές νήμα, το οποίο δεν υπάρχει, βέβαια. :)))) Τέσπα, είναι ένα αρθράκι για τα πιο ωραία γυναικεία συνολάκια της επιστημονικής φαντασίας.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Φεβ 2014, 22:12

Παρεμπιπτόντως, ο Νίκολας Κέιτζ το έχει κάνει αυτο σε πολλές ταινίες... Είναι ένα ενδιαφέρον θέμα από μόνο του, η αφοσίωση του Κέιτζ να μπει στο πετσί του ρόλου..
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 30 Μάρ 2014, 18:30

σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Ίζι » 23 Ιούν 2015, 17:07

(Δεν είμαι σίγουρη αν ταιριάζει εδώ)

Αν οι σκηνοθέτες ήταν αρχιτέκτονες, αυτά θα ήταν τα κτίριά τους

Κάποια δεν τα πιάνω λόγω μη εξοικείωσης με όλους τους σκηνοθέτες. Κάποια άλλα μου φαίνονται πολύ πετυχημένα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Άρθρα για το σινεμά, που διαβάσαμε

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Απρ 2016, 13:28

Όχι άρθρο, αλλά ίσως ταιριάζει εδώ. Το πέτυχα στο facebook και έλιωσα :χαχα:

Κρητικές αφίσες γνωστών ταινιών
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες