ταινίες και βίντεο μέσα σε ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

ταινίες και βίντεο μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Οκτ 2013, 09:27

(Πίστευα πως το είχα ήδη κάνει αλλά με μια ματιά δεν βλέπω νήμα)

Ορισμένες ταινίες περιλαμβάνουν ένα βιντεάκι που βλέπει κάποιος από τους ήρωες το οποίο ενδέχεται να έχει αυτονομία κι αποτελεί ένα έργο από μόνο του. Σε αυτό το νήμα θα ήθελα να δούμε μερικές τέτοιες περιπτώσεις.

Αγαπώ πολύ τον Άλαν Πάκουλα και μια αγαπημένη κατασκοπευτική ταινία είναι το "The Parallax View" (1974) με τον επίσης αγαπημένο μου Γουόρεν Μπίτη.

Σε κάποιο σημείο της ιστορίας ο ήρωας που αυτός υποδύεται, υποβάλλεται στην παρακολούθηση ενός βίντεο που έχει σαν σκοπό την πλύση εγκεφάλου. Ξεκινώ με αυτό το βιντεάκι και θα επανέλθω με το βιντεάκι της Σαντάκο από το το Ring.

( Το βιντεάκι είναι ανεβασμένο στο κανάλι μας, εάν θέλετε κάντε συνδρομή. :ναι: )

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: ταινίες και βίντεο μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 01 Οκτ 2013, 13:22

Στο Inglourious Basterds του Ταραντινο, σημαντικο μερος της ταινιας διαδραματιζεται γυρω απο την πρεμιερα της προπαγανδιστικης Ναζιστικης ταινιας Stolz der Nation (Nation’s Pride) που δειχνει τους ηρωισμους του στρατιωτη Fredrick Zoller που υποτιθεται οτι σκοτωσε μονος του καμια εκατοστη Αμερικανους υπερασπιζομενος ενα πυργο.

Η προβολη γινεται στο Παρισι, παρουσια διαφορων επισημων της Γερμανιας (Χιτλερ και Γκέμπελς). Στις σκηνες που φαινονται απο την "ταινια" νομιζω δεν υπαρχουν καθολου λογια, μονο πυροβολισμοι και πτωματα επι πτωματων με τους εκστασιασμενους θεατες να χειροκροτουν σε καθε πυροβολισμο :τρέλα: Τα αποσπασματα σκηνοθετηθηκαν απο τον Ελι Ροθ και συμμετειχαν 300 κομπαρσοι.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: ταινίες και βίντεο μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 01 Οκτ 2013, 17:34

Είναι τρελό που στο σινεμα γίνεται, όπως έγινε στο Inglourious Basterds, να σκηνοθετήσει αυτά τα βίντεο ένας άλλος σκηνοθέτης. Στα βιβλία ας πούμε, με κουράζουν συνήθως τα "βιβλία" που παρεμβάλλονται κυρίως για τον λόγο ότι αναγνωρίζω το ύφος του συγγραφέα (αν και κάποιοι το έχουν καταφέρει πολύ καλά), τέλος πάντων, στον κινηματογράφο, που από τη φύση του χρειάζονται να συνεργαστούν πολλοί διαφορετικοί άνθρωποι, δεν είναι παράλογο να πεις σε κάποιον σκηνοθέτη να γυρίσει μια σκηνή, που θέλεις. Τα σπάει. :πάνω:

Εμένα η μόνη ταινία που μου έρχεται, γιατί την ανέφερα κ πρόσφατα σ' άλλο νήμα, είναι το Πορφυρό Ρόδο του Καϊρου, του Γούντι Άλλεν, που μέσα στην ταινία υπάρχει μια άλλη ταινία, που λέγεται "Το πορφυρό ρόδο του Καϊρου" κ που γίνεται η αγαπημένη της πρωταγωνίστριας.

Και μια διευκρίνηση για το νήμα: βάζουμε μόνο ταινίες/βίντεο που φτιάχτηκαν για την ταινία, σωστά; Όχι αν δείχνει π.χ. ένα σόου στην τηλεόραση, το οποίο σόου, όμως υπάρχει;
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: ταινίες και βίντεο μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Οκτ 2013, 12:53

Τα παιδιά της οικογένειας Simpsons παρακολουθούν στην τηλεόραση το καρτούν Ιtcy and Scratchy που παρωδεί με την τρομερή του βία τα διάφορα καρτούν με θηρευτές και θηράματα τύπου "Τομ και Τζέρι".

Όλες οι ταινιούλες των Ίτσι και Σκράτσι έχουν είναι σύντομες και αυτοτελείς, και δεν επεμβαίνουν στην πλοκή του επεισοδίου.




Υπάρχουν, όμως, και κάποια επεισόδια που ασχολούνται περισσότερο με το καρτούν. Στο Itchy & Scratchy & Marge η Μαρτζ, προβληματισμένη από τη βία της συγκεκριμένης εκπομπής, ξεκινάει μια διαμαρτυρία εναντίον της, πετυχαίνοντας να κάνει το καρτούν ειρηνικό και πολύ βαρετό.


:χαχαχα:

Στο Itchy & Scratchy Land (ένα απ' τα αγαπημένα μου επεισόδια) παρακολουθούμε την επίσκεψη της οικογένειας στο τύπου Disneyland πάρκο των Ίτσι και Σκράτσι.

Στο The Itchy & Scratchy & Poochie Show o Χόμερ δανείζει τη φωνή του σε έναν καινούριο χαρακτήρα του καρτούν και στο Itchy & Scratchy: The Movie η τηλεοπτική σειρά γίνεται ταινία (επίσης αδιανόητα βίαιη).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: ταινίες και βίντεο μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Ιαν 2019, 18:31

Στο Kill Bill Vol 2 στην προτελευταια σκηνη, στο σαλονι οπου καθονταν η Μπιατριξ και ο Μπιλ, στη τηλεοραση εδειχνε μια ταινια-γουεστερν που λεγοταν "The Golden Stallion" (1949). :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες