Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Ιουλ 2013, 12:27

Πολύ συχνά τα σίκουελ αγαπημένων ταινιών απογοητεύουν, καθώς στην προσπάθεια να επαναλάβουν την επιτυχία, οι δημιουργοί τους μας σερβίρουν "φαγητό" ξαναζεσταμένο ή και κακομαγειρεμένο. Κάποια σίκουελ, όμως, είναι από μόνα τους εξαιρετικές ταινίες, και ορισμένα - λίγα - καλύτερα και από τις πρωτότυπες. Να πω εδώ ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε μια ταινία που προοριζόταν εξαρχής για μέρος τριλογίας (π.χ. o Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Οι Δύο Πύργοι) και σε μια άλλη που γυρίστηκε εξαργυρώνοντας την επιτυχία της αρχικής ταινίας (π.χ. Saw II ). Ποια, λοιπόν, είναι τα σίκουελ που θεωρείτε ότι ξεπέρασαν τις αρχικές ταινίες;

Για μένα:

The Godfather II: Αν και έλειπε ο Μάρλον Μπράντο, νομίζω ότι ο δεύτερος ήταν ο καλύτερος Νονός. Η εξέλιξη του Μάικλ είναι ανατριχιαστική και τα φλας μπακ στη ζωή του Βίτο (με τον νεαρό Ρόμπερτ Ντε Νίρο) μαγευτικά.

Before Midnight: Για μένα, χαλαρά, η καλύτερη ταινία από τις τρεις (Before Sunset-Before Sunrise-Before Midnight). Οι δύο πρώτες ασχολούνται με την ανάλαφρη κι ευχάριστη πλευρά του έρωτα - την πρώτη γνωριμία, τον ενθουσιασμό, το ταίριασμα. Η τρίτη, ωριμότερη όπως και οι πρωταγωνιστές, προσεγγίζει με απίστευτη ειλικρίνεια την ερωτική σχέση του ζευγαριού όταν το στάδιο του ενθουσιασμού έχει προ πολλού περάσει.

Toy Story 3: Όσο τέλειες κι αν είναι οι δύο πρώτες ταινίες της σειράς (που είναι) δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το τέλος της τρίτης, που έκανε χιλιάδες ενηλίκους σε όλο τον κόσμο να βουρκώσουν.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 18 Ιουλ 2013, 12:33

Να βουρκώσουν;;; μόνο να βουρκώσουν;;;;

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Ιουλ 2013, 12:44

χαχα
Το είχα δει στο σινεμά, και στο τέλος ακούγονταν λυγμοί, αναστεναγμοί και αναφιλητά σε όλη την αίθουσα :ρ Ήταν όμως και μερικοί αναίσθητοι που δεν ίδρωσε το αυτί τους...
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Αξία » 18 Ιουλ 2013, 13:00

Πολύ ωραίο θέμα Ίζι

Για εμένα χαρακτηριστικό παράδειγμα μιας τέτοιας περίπτωσης είναι το Σρεκ 2. Αν και σίγουρα το πρώτο Σρεκ ήταν μια πρωτότυπη και ξεκαρδιστική ιστορία, η δεύτερη ταινία ξεπέρασε κάθε προσδοκία τόσο στο σενάριο όσο και στους χαρακτήρες, βγάζοντας αληθινό χιούμορ μέσα από τα παραμύθια.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 18 Ιουλ 2013, 14:53

Το The Empire Strikes Back θεωρείται καλύτερη και ποιοτικότηερη ταινία από το A New Hope.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 18 Ιουλ 2013, 17:34

Ίζι έγραψε: Ήταν όμως και μερικοί αναίσθητοι που δεν ίδρωσε το αυτί τους...


Εγώ δεν συγκινήθηκα καθόλου :ουχ: Και γενικά δεν μ' άρεσε το 3, τουλάχιστον σίγουρα όχι όσο τα 2 πρώτα. :ωιμέ:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 19 Ιουλ 2013, 13:26

Σίγουρα η Νύφη του Φρανκενστάιν (1935) είναι πολύ ανώτερη του πρώτου Φρανκενστάιν (1931)
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Ιουλ 2013, 18:30

Με μια πρώτη σκέψη δεν μου έρχεται κάτι.. Σίγουρα συμφωνώ με τον "Νονό" κι ακριβώς όπως τα λέει η Ίζι. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 02 Δεκ 2015, 14:26

Παλιές:
Evil Dead 2: Dead by Dawn
Mad Max 2: The Road Warrior
Terminator 2: Judgment Day

Καινούργιες:
Batman: The Dark Knight
The Raid 2: Berandal
Dead Snow 2: Red vs Dead

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σίκουελ καλύτερα από τις αρχικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Δεκ 2015, 15:10

( για μένα κανέναν σικουέλι δεν ξεπερνά τον Τερμινάτορα 1 :όχιόχι: )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες