Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Οκτ 2018, 22:17

Υπερεκτιμημένο σε σχέση με τι; :χμ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Οκτ 2018, 22:23

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Υπερεκτιμημένο σε σχέση με τι; :χμ:


Δεν το θεωρω κατι σπουδαιο, πολυ μονοδιαστατο, κανενα συναισθημα, καμια περιπετεια η δραση η αγωνια...περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο, συν οτι δεν ειμαι φαν του μαυρου χιουμορ...δε συνεβη τιποτα συνταρακτικο σε ολη τη διαρκεια... :όχισουλέω: Εχω ηδη γραψει την κριτικη μου, δεν εχει νοημα να τα ξαναγραφω. Πηγαινει στο νημα "Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο" αν δε θυμασαι.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Οκτ 2018, 22:25

Το να μην σου αρέσει μια ταινία είναι θέμα γούστου και αντίληψης, το να καθορίζεις όμως την "τιμή" της είναι κάτι τελείως διαφορετικό...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Οκτ 2018, 22:28

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Το να μην σου αρέσει μια ταινία είναι θέμα γούστου και αντίληψης, το να καθορίζεις όμως την "τιμή" της είναι κάτι τελείως διαφορετικό...


Γιατι μου "τη λες" συνεχεια για αυτην την ταινια; τοση τρελα πια; :χμ: Ειναι οντως υπερεκτιμημενη, πολλοι το λενε, οχι μονο εγω. Δηλαδη και αντικειμενικα δεν εχει τιποτα το σπουδαιο...το 8,9 στο imdb δεν το καταλαβαινω...ενα 8 - 8,3 καλα θα ηταν...το 8,9 το θεωρω υπερβολικο για μια μαυρη κωμωδια!

Επισης, το οτι μια ταινια εχει παραξενη συνοχη και "εξυπνους" διαλογους δεν σημαινει οτι ειναι αριστουργημα. Περα απο αυτα, δεν εχει τιποτα το αξιολογο ή το ποιοτικο...
Τελευταία αλλαγή από Μπιατριξ Κιντο στις 17 Οκτ 2018, 22:33, στο σύνολο 2 αλλαγές.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Οκτ 2018, 22:31

Δεν σου την λέω καταρχάς. Διάλογο κάνουμε.
Είπες υπερεκτιμημένη. Μάλιστα. Ποιος καθορίζει την τιμή και την αξία της ταινίας;
Οι "κάποιοι", οι κάποιοι άλλοι", εσύ;
Τα αντικειμενικά κριτήρια είναι το προσωπικό σου γούστο;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Οκτ 2018, 22:33

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Δεν σου την λέω καταρχάς. Διάλογο κάνουμε.
Είπες υπερεκτιμημένη. Μάλιστα. Ποιος καθορίζει την τιμή και την αξία της ταινίας;
Οι "κάποιοι", οι κάποιοι άλλοι", εσύ;
Τα αντικειμενικά κριτήρια είναι το προσωπικό σου γούστο;


Σου απαντησα πιο πανω :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Οκτ 2018, 22:35

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Δεν σου την λέω καταρχάς. Διάλογο κάνουμε.
Είπες υπερεκτιμημένη. Μάλιστα. Ποιος καθορίζει την τιμή και την αξία της ταινίας;
Οι "κάποιοι", οι κάποιοι άλλοι", εσύ;
Τα αντικειμενικά κριτήρια είναι το προσωπικό σου γούστο;


Να σε ρωτησω κατι; το νημα λεγεται "καλες ταινιες που δεν μας αρεσαν", που σημαινει οτι αυτες τις ταινιες τις θεωρουμε υπερεκτιμημενες. Και ναι, αντικειμενικα δεν ειναι σπουδαια ταινια, ειναι απλα καλη. Εχω ενα deja vu τωρα... :P
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Οκτ 2018, 22:36

Δεν μου απάντησες, αλλά δεν πειράζει. :)

Και για να τελειώνουμε κάπου εδώ.
Το ότι μια ταινία δεν σου άρεσε, δεν σημαίνει ότι είναι υπερεκτιμημένη ούτε ότι δεν έχει άξια.
Αν ψάχνεις πάλι αντικειμενικότητα στην τέχνη μάλλον είσαι σε λάθος δρόμο.

Τέλος, έτσι για την ιστορία το "Pulp Fiction" δεν είναι μαύρη κωμωδία.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Οκτ 2018, 22:40

Ειναι μαυρη κωμωδια. Και σου απαντησα οτι μονο οι διαλογοι αξιζουν, τιποτε αλλο. Εσυ τι ενιωσες βλεποντας αυτην την ταινια; ειμαι πολυ περιεργη να μαθω...

(Το ιδιο συναισθημα με σενα τωρα εχω καθε φορα που ακουω απο καποιον να λεει οτι το Kill Bill ειναι υπερεκτιμημενο, lol :ρ )
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Οκτ 2018, 22:44

Εγω γενικοτερα θεωρω πολλες ταινιες υπερεκτιμημενες, ασχετα με το αν μου αρεσαν η οχι... :)

Εν τω μεταξυ, δεν εξηγεις με επιχειρηματα γιατι θεωρεις το PF μη υπερεκτιμημενο. Και δεν καταλαβαινω τη θεοποιηση αυτης της ταινιας γενικοτερα. Δεν εχει τιποτα το σπουδαιο, ουτε το πρωτοτυπο, ουτε το ποιοτικο, ουτε το ευφυες...αυτα καθιστουν μια ταινια πολυ καλη. Επισης, επρεπε να αγγιξει συναισθηματικα τον θεατη, πραγμα που δεν εγινε. Οι διαλογοι ηταν υπερβολικα πολλοι και κουραστικοι...δεν ειχε δραση. Αλλο ενα μειον. Ειχε μεγαλη διαρκεια χωρις λογο επισης...
Συμπερασμα: δεν ειναι ταινιαρα.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες