"Πνευματικά" σίκουελ

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

"Πνευματικά" σίκουελ

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 16 Δεκ 2018, 09:20

Καποιες ταινιες μπορει να μην εχουν σικουελ, αλλα ενεπνευσαν σε υποθεση, στυλ, υφος, μια αλλη ταινια. Αυτο που τις συνδεει και μιλαμε για πνευματικο σικουελ και οχι για αντιγραφη, ειναι μια συνδεση σε παραγωγή ή και καστ, αλλα σε διαφορετικους ρολους .

  • The Twins - Junior: και οι δυο ταινιες του Ιβαν Ραιτμαν εχουν συμπρωταγωνιστες τον Σβαρτς και τον Ντεβιτο.
  • A Fish called Wanda - Fierce Creatures: Η ομαδα που εκανε το Γουαντα επεστρεψε αρκετα χρονια αργοτερα με μια αλλη κωμωδια, οι ιδιοι ηθοποιοι σε αλλους ρολους. Οταν ο Τζον Κλιζ ρωτηθηκε αν προκειται για sequel, αυτος απαντησε οτι ειναι "equel".
  • Jumanji - Zathura: Το βιβλιο Ζαθουρα ειναι σικουελ του βιβλιου Τζουμαντζι. Επειδη η πρωτη ταινια δεν αρεσε στο σκηνοθετη της δευτερης, αφαιρεσε καθε αναφοα σε αυτην
  • Sin City - Spirit: Το Σιν Σιτυ ειναι κομικ του Φρανκ Μιλερ, ο οποιος και συμμετειχε στην παραγωγη της ταινιας. Χρονια αργοτερα ο Μιλερ κανει μια σκηνοθετικη αποπειρα για την μεταφορα του παλιου κομικ Spirit στον κινηματογραφο. Αυτη η τανια εχει την ιιδια ασπρομαυρη, εξωπραγματικη και στυλιζαρισμενη νουαρ αισθητικη.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: "Πνευματικά" σίκουελ

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 17 Δεκ 2018, 00:55

To Black sun (1964) στο The Warped Ones (1960). Ο πρωταγωνιστής και ένας βοηθητικός ηθοποιός από το δεύτερο, συναντιούνται πάλι, με τα ίδια ονόματα και παραπλήσιους χαρακτήρες.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: "Πνευματικά" σίκουελ

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Δεκ 2018, 10:10

Ξενέρωτας έγραψε:
  • The Twins - Junior: και οι δυο ταινιες του Ιβαν Ραιτμαν εχουν συμπρωταγωνιστες τον Σβαρτς και τον Ντεβιτο.


Άσχετο με το νήμα, αλλά πραγματικά δεν νομίζω να έχω δει πιο κακόγουστες ταινίες από αυτές τις δυο... :ναι:
Την πρώτη άντεξα και την είδα όλόκληρη, την δεύτερη όχι...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: "Πνευματικά" σίκουελ

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 17 Δεκ 2018, 14:06

Ωραία ιδέα για θέμα!

Όσον αφορά τις ταινίες The Twins - Junior, άλλο ένα κοινό είναι το ότι και οι δύο ταινίες πραγματεύονται πειράματα με την εγκυμοσύνη.

Το Ποιός Παγίδεψε τον Ρότζερ Ράμπιτ είναι το ανεπίσημο σήκουελ της Τσάινατάουν (κυνικός ντετέκτιβ, υπόθεση μοιχείας, διεφθαρμένοι ηγέτες, σκάνδαλο που έχει αντίκτυπο σε όλη την πόλη).

Το Παράξενο Ζευγάρι (1968) έχει κοινά σημεία (ηθοποιούς κα βασικά στοιχεία πλοκής) με τα Τα Φιλαράκια (1981). Και στις δύο ταινίες πρωταγωνιστούν οι Λέμον-Ματάου ως δύο τύποι που έχουν εκ διαμέτρου αντίθετους χαρακτήρες αλλά πρέπει να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να πετύχουν τον σκοπό τους.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: "Πνευματικά" σίκουελ

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Δεκ 2018, 14:39

Σκεφτηκα το Grudge Match (2013) που θα μπορουσε κανεις να το θεωρησει κατι σαν "σικουελ" η απλως εμπνευση απο τα Rocky και Raging Bull, μιας που στην ταινια πρωταγωνιστουν ο Σταλονε και ο ΝτεΝιρο αντιστοιχα παριστανοντας (ξανα) δυο πυγχμαχους. ;)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες