Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Νοέ 2018, 14:01

Το The Last House On The Left (2009) επισης μου αρεσε, αν και στο τελος πιο πολυ εχει να κανει με εκδικηση. Στο τελος μου θυμισε φαση αλα Ρομπερτ Ροντριγκεζ. :μαναι:

Στο σημειο που ο πατερας ανατινασει στον φουρνο μικροκυματων το κεφαλι του "κακου" (δεν θυμαμαι πως τον ελεγαν).
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 11 Νοέ 2018, 18:17

Κάποιες από τις αγαπημένες μου ταινίες, συγκεκριμένα τρείς βρίσκονται στην αρχική ανάρτηση της Μπιατριξ. Συγκεκριμένα το oldboy, Kill Bill και οι μπασταρδοι.

Επίσης θα έβαζα V for Vendetta, Hard Candy και Memento. Ίσως να μου έρθουν κι άλλες.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Νοέ 2018, 18:20

ο γιες, το Μεμέντο είναι πολύ ενδιαφέρουσα ταινία εκδίκησης. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Νοέ 2018, 18:31

Kι εμενα οι ταινιες εκδικησης του Ταραντινο μου αρεσουν πιο πολυ (Kill Bill, Inglourious Basterds, Django Unchained). Ειδικα το Kill Bill ειναι το αγαπημενο μου!
:γιούπι:

Επιπλεον, το Count Of Monte Cristo και το Once Upon A Time In The West ειναι καποιες απο τις αγαπημενες μου ταινιες.

Απο την αλλη, το Oldboy δεν μου αρεσε καθολου. Ουτε το Memento. :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Νοέ 2018, 22:35

Φαροφύλακας έγραψε:Βέβαια, από το λίγο που θυμάμαι, παρότι η κατάληξη έχει να κάνει με εκδίκηση, η εκδίκηση δεν αποτελεί την ραχοκοκκαλιά της ταινίας, έτσι;


Αν εννοεις να προυπηρχε η θέληση για εκδίκηση στην αρχη της ταινιας οχι...κατα τα άλλα ισχύει οτι και σε αυτές του μπρονσον που ανεφερες...του σκοτώνουν πρωτα την γυναίκα και μετά ζωνεται τα φυσεκλικια...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Νοέ 2018, 22:48

Ναι, δηλ. η πιο απλή (απλοϊκή) υπόθεση εκδίκησης που μπορεί να στηθεί. :χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Νοέ 2018, 22:55

Στην ουσία ναι!! Τα υπόλοιπα ειναι ενδιαφέροντα...σκηνικά,σκηνοθεσία,ερμηνείες αλλά στην βαση του είναι αυτό...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2018, 10:55

Ενδιαφέρον νήμα!!

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Wuthering Heights (1939)
2. El cuerpo (2012)
3. Death of a sacred deer (2017)
4. The bride wore black (1968)
5. Bad Guy (2001)
5. Pieta (2012)
6. The goat horn (1971)
7. I saw the devil (2010)
8. Jeremiah Johnson (1972)
9. The Crow (1994)


Αυτές είναι κάποιες από τις αγαπημένες μου... Εν καιρώ θα θυμηθώ κι άλλες!! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 05 Μάρ 2019, 09:54

Για το Last House on the Left τόσο η αρχική ταινία όσο και το ρημέηκ βασίζονται στην Πηγή των Παρθένων του Μπέργκμαν.
Η ταινία εκτυλλίσσεται στην Σουηδία τον Μεσαίωνα και υπάρχουν μπόλικες αναφορές τόσο στην χριστιανική πίστη όσο και στο παγανιστικό παρελθόν της χώρας.
Ο Μπέργκμαν βασίστηκε σε ένα παραδοσιακό τραγούδι, όπου οι τρείς κόρες του Pehr και της Karin Tyrsson δολοφονούνται από ληστές. Στην συνέχεια οι ληστές βρίσκουν καταφύγιο στο σπίτι των γονιών των θυμάτων τους και προσπαθούνε να τους πουλήσουν τα ρούχα των νεκρών κοριτσιών. Οι γονείς συνειδητοποιούν τι έχει γίνει και σχεδιάζουν την εκδίκηση.

Στο τέλος αποκαλύπτεται ότι οι ληστές ήταν και αυτοί γιοί τους που τους είχαν εγκαταλείψει


Κάτι ενδιαφέρον είναι ότι στην ταινία του Μπεργκμαν οι γονείς συνειδητοποιούν ότι κάτι κακό συνέβη στην κόρη τους όταν οι ληστές προσπαθούν να πουλήσουν τα μεταξωτά της ρούχα

Image

Στην ταινία Last House on the Left του 1972 η αναγνώριση έρχεται χάρη στο μενταγιόν της κόρης που ήταν το σύμβολο της ειρήνης

Image

Ενώ στο ρημέηκ του 2009 το μενταγιόν ήταν δώρο από τον αδερφό της κόρης

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 20 Μάρ 2019, 13:22

Άσαρα διάβασα το σχόλιο που έχει βάλει σε "πλοκή". Αναφέρεσαι στην ταινία του Μπέργκμαν ή στην αμερικάνικη παραλλαγή της;
Διότι στην σουηδική ταινία, παρόλο που έχουν περάσει χρόνια που την είδα, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

Θυμάμαι ό,τι η εκδίκηση του πατέρα ολοκληρώθηκε κανονικά, χωρίς να υπάρχει κάποιο περαιτέρω υπονοούμενο!
Συν την αξέχαστη σκηνή με το δέντρο! :ναι:
Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες