Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 06 Νοέ 2018, 12:14

μας απασχολει το θεμα για το αν ενα σικουελ ειναι τοσο καλο οσο η αρχικη ταινια, αν τη δικαιωνει κλπ. Γινεται ζητημα αν καποιο σικουελ τυχει και ξεπερασει την αρχικη ταινια.

Περαν απο αυτο ομως στο μυαλο μου υπαρχει μια ειδικη κατηγορια σικουελ που, ασχετως αν ειναι καλυτερα ή χειροτερα ποιοτικά, επιδεικνυουν ακουσια ή εκουσια αποσυνδεση απο την προηγουμενη ταινια. Ο λογος που αρχισα να σκεφτομαι ετσι ειναι η απογοητευση μου απο τη νεα τριλογια το Πολεμου των Αστρων.
Προσωπικα, εγω ειμαι εναντιον τετοιων σικουελ... Κατα τη γνωμη μου ενα σικουελ οφειλει να εχει σύνδεση και συνεχεια με το συμπαν οπου ανηκει. Το να σβηνει το παρελθον για να πει κατι δικο του, ειναι ευκολη και φτηνη λυση.

Για να καταλαβετε τι εννοω, οριστε μερικα σικουελ που θεωρω οτι προδιδουν τις προηγουμενες ταινιες.

*G.I. Joe 2: Στην πρωτη ταινια G.I. Joe βλεπουμε στο τελος τη δημιουργια της Κομπρα. Οπως τελειωνει η ταινια, ο θεατης περμενει μια συνεχεια οπου ο Ντεστρο και ο Κομπρα θα κανουν χαμο "σε νεες συναρπαστικες περιπετειες". Ομως η δευτερη ταινια αρχιζει εξηγωντας μας οτι ηδη εχει γινει μια επιχειρηση, που δεν βλεπουμε ποτε στην οθονη, και οι Κομπρα και Ντεστρο βρισκονται ηδη σε μια φυλακη. Ο Ντεστρο δεν εμφανιζεται στην ταινια.
*Austin Powers 2: Στην πρωτη ταινια, η συμπρωταγωνιστρια και ερωτικο ενδιαφερον του Οστιν ειναι η Βανεσσα. Στη δευτερη ταινια αποκαλυπτεται οτι απο παντα ηταν ρομποτ που ηθελε να σκοτωσει τον Οστιν, ο οποιος και την καταστρεφει στην αρχη της ταινιας, χωρις να στεναχωρεθει καθολου. Αυτο παρωδει τις ταινιες του Τζειμς Μποντ οπου καθε Bond girl "εξαφανιζεται" σε καθε καινουργια ταινια, αλλα καταλαβαινετε τι εννοω :σάλια:
*Iron Eagle II: Στην πρωτη ταινια, κεντρικος χαρακτηρας ηταν ο Νταγκ Μαστερς και τον βλεπουμε πως μπαινει στην αεροπορια και γινεται ηρωας. Μολις στην αρχη της 2ης ταινιας τον βλεπουμε να σκοτωνεται, ωστε να ειπωθει μια νεα ιστορια με αλλους πρωταγωνιστες. :ωιμέ:
*Bourne Supremacy: Στην πρωτη ταινια Bourne Identity, η Μαρι ηταν ενας βασικος χαρακτηρας και ερωτικο ενδιαφερον το Μπορν, και περναει δια πυρος και σιδηρου ωστε να μεινει ζωντανη. Στην αρχη της 2ης ταινιας βλεπουμε οτι ο Μπορν και η Μαρι ζουν ερωτευμενοι μακρυα απο ολους, μεχρι που σκοτωνεται στην πρωτη σκηνη, και να ξεκιναει καινουργια ιστορια. :όχισουλέω:
*Δρομος με τις Λευκες 4: Ο ΔμτΛ 3 ηταν η αγαπημενη μου ταινια της σειρας, με μια ομαδα μαχητων που νικησαν τον Φρεντι. Στην αρχη της 4ης ταινιας βλεπουμε τον Φρεντι να ανασταινεται και να τους σκοτωνει, και να ξεκιναει καινουργια ιστορια. :γρμβ:
*Πολεμος των Αστρων 7: Παρα την εμπορικη επιτυχια της νεας τριλογιας, για μενα ηταν μεγαλη απογοητευση. Στο τελος της παλιας τριογιας βλεπουμε: την ηττα της Αυτοκρατοριας, την επιστροφη της Δημοκρατιας, την επιστροφη των Τζενται, τη λυτρωση του Λουκ Σκαιγουοκερ, τον ερωτα του Χαν και της Λεια. Στις καινουργιες ταινιες δε βλεπουμε τιποτα απο αυτα: απο φλας μπακ και διαλογους μαθαινουμε οτι ολα αυτα εχουν ηδη γινει, και εχουνε ηδη τελειωσει: η Δημοκρατια παρακμαζει, η Αυτοκρατορια επεστρεψε, ο Λουκ Σκαιγουκερ απετυχε, οι Τζενται ηδη καταστραφηκαν, ο Χαν και η Λεια χωρισαν. :γρμβ:
*Willow: ΟΚ αυτο εχει να κανει με βιβλιο και οχι με ταινια :) Στο τελος της ταινιας Willow βλεπουμε την ηττα της κακιας βασιλισσας-μαγισσας, και την ανασταση του βασιλειου του Τιρ Ασλιν οπου οι πρωταγωνιστες ζουν τον ερωτα τους. Η ιστορια "συνεχιζεται" σε βιβλια, οπου βλεπουμε οτι ενας κατακλυσμος κατεστρεψε το Τιρ Ασλιν και σκοτωσε τους πρωταγωνιστες. :νατώρα:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Νοέ 2018, 12:28

Ξενέρωτας έγραψε:
*Δρομος με τις Λευκες 4: Ο ΔμτΛ 3 ηταν η αγαπημενη μου ταινια της σειρας, με μια ομαδα μαχητων που νικησαν τον Φρεντι. Στην αρχη της 4ης ταινιας βλεπουμε τον Φρεντι να ανασταινεται και να τους σκοτωνει, και να ξεκιναει καινουργια ιστορια. :γρμβ:


Αυτό όντως ήταν σοκ και για μένα!! :ωιμέ:
Δεν το πίστευα πως τους καθάρισε όλους τους "Dream Warriors"...

Και κάτι ψιλοάσχετο!
Το GI Joe το πρώτο κάπως βλεπότανε. Το δεύτερο ήταν μεγάλη βλακεία!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Νοέ 2018, 14:03

Θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου για τα σικουελ του Star Wars. Ειδικα η τελευταια ηταν μια τεραστια απογοητευση για μενα. Ενιωθα σαν να μην εβλεπα ταινια Star Wars, αλλα μια ασχετη απλη sci fi ταινια... ο διαλογος μου φανηκε πολυ πεζος, ουτε οι νεοι χαρακτηρες μου αρεσαν.
Τα GI Joe και τα δυο μου αρεσαν, αλλα πιο πολυ το δευτερο... ομως γενικα δεν με τρελαινουν τετοιου ειδους ταινιες με πολυ μπαμ-μπουμ και χωρις συναισθημα...
Τα υπολοιπα δεν τα εχω δει. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 08 Νοέ 2018, 01:25

Καλα εγω δε σταθηκα στους διαλογους και τους νεους χαρακτηρες, αλλα στο οτι καταστρεφει ο,τι εκαναν τα προηγουμενα.

Και οκ, τα καταστρεφει αλλα ουτε καν το βλεπουμε στην οθονη. Δηλ σου λεει οτι ηδη "ξερουμε" οτι ο Λουκ επανιδρυσε τους Τζενται, και ηδη "ξερουμε" οτι ξανακαταστραφηκαν. Απλα αναφερονται σε διαλογο και σε φευγαλεα φλας μπακ :|
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Νοέ 2018, 07:40

Ναι, ειναι κι αυτο. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Νοέ 2018, 22:40

Τα "Εφιάλτης στον Δρόμο με τις Λεύκες" και "Παρασκευή και 13" τα έβλεπα μικρός. Θυμάμαι πως το ίδιο που περιγράφεις για τον Φρέντι (το οποίο δεν θυμόμουν), είχε γίνει και με τον Τζέισον: σε ένα επεισόδιο τον τεμαχίζουν και τον κάνουν κομματάκια για σουβλάκι. Στο επόμενο... τελικά είναι και πάλι ζωντανός. χεχε :))))

Γενικά, πάντως, προσωπικά δεν το παίρνω τόσο κατάκαρδα αυτό που περιγράφεις με τις συνέχειες. Πάντως, Ξενέρωτα, σωστά φαίνεται πως τα λες. :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Νοέ 2018, 11:37

Στις σειρες θριλερ αυτο ειναι γενικα ο κανονας, οτι το κακο πνευμα ή το ζομπι παντα στην αρχη επιστρεφει για καποιο λογο. Στεκομαι ομως ειδικα στη συγκεκριμενη ταινια ακριβως επειδη η αρχη της ειναι αφιερωμενη στο να σκοτωσει τους πρωταγωνιστες της προηγουμενης! Ειναι δηλαδη σαν να σου λεει οτι η προηγουμενη ταινια δεν συνεβη ποτε. Οπως και σε αλλα παραδειγματα που παραθετω.

Γενικως ουτε εγω το επαιρνα πολυ κατακαρδα, αλλα οι τελευταοι Πολεμοι των Αστρων με απογοητευσαν τοσο πολυ, που, δεν πα να ηταν οι εμπορικες επιτυχιες της δεκαετιας, για μενα ειναι υποδειγμα του "πως δεν πρεπει να γραφονται τα σικουελ" και να σκεφτω παρομοια παραδειγματα :)))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Νοέ 2018, 11:49

Αμάν βρε παιδιά! Τα έχετε θάψει όλοι τα καινούργια Star Wars και ήθελα να τα δω...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2018, 11:50

Απα πα, μην τα δεις, θα ξενερωσεις! :ααργκ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Νοέ 2018, 15:13

Δες τα για να τα θαβουμε παρεα :))))

Κατα τη γνωμη μου ταινιες με τοσο βαρυ ονομα επιβαλλεται να τα δει οποιος ενδιαφερεται, ασχετως των αποψεων των αλλων. Και τα πρικουελ ολοι τα θαβανε αλλα εγω τα ειδα ολα, στο σινεμα κιολας, και μου φανηκαν ευχαριστα
(βεβαια τοτε δεν ημουν ακομα γεροπαραξενος :Ρ)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες