Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2018, 15:16

Τα πρικουελ ηταν ωραια... το Revenge Of The Sith (2005) ειναι η αγαπημενη ταινια Star Wars πολλων... και δικαιολογημενα... ηταν καθοριστικο επεισοδιο... :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 31 Μάι 2020, 15:29

Δεν το εχω δει ακομα, αλλα απο ο,τι διαβασα στο καινουργιο Terminator: Dark Fate (που χαρηκα οταν ακουσα οτι ηταν παραγωγη του Καμερον και απευθειας σικουελ των 2 κλασικων πρωτων) κανει ακριβως αυτο που μισω:

Μολις στην αρχη σκοτωνεται ο Τζων Κονορ
, καταργώντας και ακυρωνοντας τις 2 πρωτες ταινιες.

Δηλαδη ολος ο αγωνας των πρωταγωνιστων για να επιβιωσει, ως αναντικαταστατος, παει στραφι. Και τελικα δεν τρεχει τιποτα γιατι τελικα δεν ειναι αναντικαταστατος, και οταν εξαφανιζεται απο το timeline αντικαθισταται απο μια αλλη τυπισσα.

Δηλ. ειλικρινα, ποιος ο λογος να καταργησεις τις καινουργιες ταινιες, να διαφημισεις την καινουργια σαν direct sequel των 2 πρωτων, αν ουσιαστικα προκειται για ρεμπουτ;
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 31 Μάι 2020, 18:49

Το sequel, του prequel, το sequel, Ω prequel!! :ρ
Προσωπικά παρακολουθώ την κάθε ταινία χωρίς να με πολυενδιαφέρει αν συνδέεται και με ποιο τρόπο (ή αν ακυρώνει εν μέρει) με την προηγούμενη γιατί οι σεναριογράφοι στην προσπάθειά τους (και μην λαμβάνοντας υπόψιν αν επιτύχει εμπορικά οπότε πιθανόν θα υπάρξει και επόμενη) να εντυπωσιάσουν με δυνατά σενάρια αφήνουν τεχνικές αδυναμίες που δύσκολα καλύπτονται στη συνέχεια (εφόσον υπάρξει).
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 31 Μάι 2020, 20:24

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Τα πρικουελ ηταν ωραια... το Revenge Of The Sith (2005) ειναι η αγαπημενη ταινια Star Wars πολλων... και δικαιολογημενα... ηταν καθοριστικο επεισοδιο... :ναι:


Επίσης, χωρίς να κάνω flame έχεις πει ότι τα τελευταία Star Wars δεν είναι καν Star Wars και κανένα δεν συγκρίνεται με τα πρώτα δηλαδή των δεκαετιών 80 και 70 οπότε αυτοακυρώνεσαι, εννοείται φιλικά και σε κλίμα αγάπης και αλληλοεξόντ εε αλληλοσεβασμού.. :γεια: :τρέλα:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σικουελ που "πρόδοσαν" την προηγουμενη ταινια :)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 31 Μάι 2020, 23:24

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:αφήνουν τεχνικές αδυναμίες που δύσκολα καλύπτονται στη συνέχεια (εφόσον υπάρξει).

Το θεμα που ανοιξα βεβαια, δεν εχει να κανει με τετοιες τεχνικες αδυναμιες, αντιφασεις ή retcons, αλλα για συνειδητες, κακογουστες πραξεις αυτοακυρωσης.

Δηλ αν σε μια ταινια γινεται χαμος να κυνηγανε ενα πρωταγωνιστη και τελικα του σωζεται η ζωη, και στην αρχη της 2ης ταινιας αυτος σκοτωνεται για να ξεκινησει αλλη ιστορια, αυτο το θεωρω κακογουστο.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 16 επισκέπτες