Το σινεμά στο μέλλον

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Σεπ 2018, 12:56

Διάβαζα τώρα μια παλιά συζήτηση μεταξύ Μυρμηγκοφάγου και Φάρου σχετικά με τους γνωστούς ηθοποιούς. Ο Μυρμηγκοφάγος είπε κάτι ενδιαφέρον,

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Αντιπαθώ συνολικά το επάγγελμα του ηθοποιού. Η πρωταρχική επιθυμία μου είναι να βυθιστώ στον κόσμο που βλέπω, να ξεχάσω με άλλα λόγια ότι πρόκειται για ταινία και η ύπαρξη γνωστών προσώπων με δυσκολεύει αφάνταστα στην επίτευξη αυτού του στόχου :ωιμέ:


Εμένα δεν με ενοχλούν τα οικεία πρόσωπα των γνωστών ηθοποιών. Αντίθετα, όπως οι περισσότεροι, έχω αγαπημένους ηθοποιούς. Γιατί όμως; Δεν θα ήταν πιο λογικό να βλέπαμε κάθε φορά καινούρια πρόσωπα σε ταινίες και σειρές, ώστε να βυθιζόμαστε πιο αποτελεσματικά στην ψευδαίθηση; Ακόμα κι όταν οι ηθοποιοί παίζουν κόντρα ρόλους, ακόμα κι αν παίζουν εξαιρετικά, δεν μπορείς να μην έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου τη συνήθη τους εικόνα. Θυμάμαι μια ταινία, στην οποία ένας χαζούλης, μοναχικός και άσχημος τυπάκος "ερωτεύτηκε" μια πλαστική κούκλα του σεξ και την παρουσίαζε σε όλο το χωριό ως κοπέλα του, κοιμόταν μαζί της, έτρωγε μαζί της κ.ο.κ. Ήταν μια πολύ πικρή κωμωδία. Και ποιος υποδύθηκε αυτόν τον θλιβερό τυπάκο; Ο Γκόσλινγκ! Ένας απ' τους μεγαλύτερους, αν όχι ο μεγαλύτερος, ζεν πρεμιέ της εποχής μας! Και ναι, ήταν πειστικός σ' αυτό το τσαλάκωμα της εικόνας του. Όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου, όσο κι αν με έπεισε, είχα ένα "άσε μας ρε Γκόσλινγκ, πού τα πουλάς αυτά;" Η ταινία, για όποιον ενδιαφέρεται.

Τέλος πάντων, καταλάβατε τι εννοώ. Σκεφτόμουν πάντα ότι στο μέλλον το επάγγελμα του ηθοποιού θα καταργηθεί, και γενικά θα καταργηθούν οι live action ταινίες, και θα αντικατασταθούν με κινούμενα σχέδια (animated). Ήδη η εξέλιξη της τέχνης του animation μας έχει επιτρέψει να δούμε θεαματικότατες ταινίες που χρησιμοποιούν κατά το ήμισυ ή και εξολοκλήρου αυτήν την τεχνική, και φαντάζομαι ότι όσο προοδεύουν τα πράγματα εκεί, τόσο θα μειώνεται το κόστος για τη δημιουργία τέτοιων έργων, και τόσο πιο εντυπωσιακά θα γίνονται. Γιατί να πληρώσει ένα στούντιο τα μεγάλα ονόματα, τα εξωτερικά γυρίσματα, όλους τους συντελεστές, όταν θα μπορεί να έχει ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό και προσοδοφόρο αποτέλεσμα με το animation;

Δεν ξέρω αν τα σκέφτομαι σωστά, πάντως προβλέπω ένα μέλλον στο οποίο οι ταινίες με ηθοποιούς θα είναι ρετρό και στη συνέχεια ιστορικής αξίας αλλά αδιανόητες, και στο οποίο οι σινεφίλ θα αναρωτιούνται για τους ανθρώπους της εποχής μας, που μπορούσαν να χαρούν και να πιστέψουν μια ιστορία, βλέποντας στην οθόνη γνώριμα πρόσωπα που είχαν ήδη δει σε άλλους ρόλους. Στο θέατρο θα μπορούσαν πια να παίζουν ανδροειδή, διαφορετικά, φυσικά, σε κάθε παράσταση. Το χόντρυνα; :ρ

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να συμβεί είναι οι διαδραστικές ταινίες, με χρήση της τεχνολογίας της εικονικής πραγματικότητας, ώστε ο θεατής να μπορεί να συμμετάσχει στην εξέλιξη του έργου ή, ακόμα, και να πρωταγωνιστεί σ' αυτό.

Ως εκεί φτάνει η φουτουριστική φαντασία μου. Εσείς πώς βλέπετε τον κινηματογράφο σε 100 ή σε 200 χρόνια;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Σεπ 2018, 13:46

Και να φανταστεις οτι εγω παω για ηθοποιος. :χαχα:
Ειναι το καλυτερο επαγγελμα που υπαρχει, για μενα προσωπικα. Δυσκολο αλλα συναμα ωραιο και διασκεδαστικο καμια φορα! :))))

Ουτε εμενα με ενοχλει η υπαρξη γνωστων προσωπων σε ταινιες που "βυθιζομαι" στον κοσμο τους και ταυτιζομαι με τους χαρακτηρες. Οταν ο ηθοποιος "μπαινει στο πετσι του ρολου" δεν με ενοχλει καθολου. :ναι:
Τελευταία αλλαγή από Μπιατριξ Κιντο στις 10 Σεπ 2018, 14:23, στο σύνολο 3 αλλαγές.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Σεπ 2018, 13:48

Εγω τον κινηματογραφο τον φανταζομαι στο πολυ μακρινο μελλον με ταινιες χωρις κανενα συναισθημα και μονο ψηφιακα εφε, με μετριους/αδιαφορους ηθοποιους χωρις καμια ουσια η μηνυμα. Υπαρχουν και τωρα καποιες τετοιες αλλα θα συνεχισουν πιστευω. :χμ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Σεπ 2018, 16:44

Ίζι, σχετικά με αυτό που θίγεις για τους ηθοποιούς, έχω κι εγώ μεγάλη επιφύλαξη απέναντι στα γνωστά τους πρόσωπα και φυσιογνωμία, όπως το έχω γράψει κι αλλού:
Φαροφύλακας έγραψε:Έχω κι εγώ το ίδιο σύνδρομο με τον Μυρμηγκοφάγο. Για μένα είναι απλά αβανταδόρικο να μην γνωρίζω τους ηθοποιούς σε μια ταινία. Μπορώ πιο εύκολα να παρασυρθώ από την αφήγηση. Όταν βλέπω γνωστούς ηθοποιούς έχω μια διαρκή συναίσθηση πως εδώ βλέπω κάποιον να παριστάνει. Εξαιρετικά, ενδεχομένως, αλλά να παριστάνει. Ενώ όταν βλέπω άγνωστους ηθοποιούς, ακόμα και να μην ερμηνεύουν καλά (που γενικότερα, βρίσκω πως οι άγνωστοι ερμηνεύουν καλύτερα από τους γνωστούς), θεωρώ πως το όποιο παράταιρο ή αφύσικο κομμάτι είναι ένα καπρίτσιο αυτού του αυθεντικού ανθρώπου του οποίου παρακολουθώ την ιστορία.

Ακόμα μπορώ, ευτυχώς, να απολαύσω μια ταινία με γνωστούς ηθοποιούς αλλά για μένα είναι κάτι που συχνότερα θα βγει μειονεκτικό σε μια ταινία και πολύ πολύ σπανιότερα θα προσδώσει κάτι θετικό. Ειδικά με ηθοποιούς που έχουν λιώσει στο σανίδι, μπορώ πολύ εύκολα να απογοητευτώ και για παράδειγμα ο Αλ Πατσίνο από μια ηλικία και μετά, μου φαίνεται πως βγάζει μία μανιέρα και απλά είναι ο εαυτός του, ο ηλικιωμένος Αλ Πατσίνο. Δηλ. εκεί δεν μπορώ καν να δω πως παριστάνει. Βλέπω τον Αλ Παντσίνο ξεκάρφωτα σε μια ξένη ιστορία. Δηλ. θα μου φανεί τελείως λογικό αν αυτή που παριστάνει την σύζυγό του, του ζητήσει αυτόγραφο, καθώς τρώνε μαζί στο τραπέζι.
:))))
Όσον αφορά τον συλλογισμού σου, πως κάποια στιγμή οι χαρακτήρες θα δημιουργούνται με κάποιο σούπερ ανεπτυγμένο cgi του μέλλοντος, δεν μου φαίνεται απίθανο. Μάλιστα, πολλές φορές το σκέφτομαι, όταν βλέπω τον ήρωα σε νεαρότερη ηλικία να αναπαριστάνεται από κάποιον διαφορετικό ηθοποιό, πως ήδη αυτό θα μπορούσε να λυθεί, με την σημερινή τεχνολογία, (αν και με πολλά χρήματα και κόπο) παίρνοντας το πρόσωπο του ηλικιωμένου ηθοποιού, αλλάζοντάς το προς το νεαρότερο, και βάζοντάς το στην θέση του άλλου προσώπου.

Από εκεί και πέρα, ο κινηματογράφος διόλου απίθανο να αλλάξει ως προς το τεχνολογικό κομμάτι. Πιστεύω πως κάποια στιγμή ίσως ενσωματωθεί στο σινεμά η "ενισχυμένη πραγματικότητα" (augmented reality) όπου όλα θα συμβαίνουν γύρω σου και, γιατί όχι, θα μπορείς να επεμβαίνεις στην πλοκή της ταινίας, ή και να είσαι ένα στοιχείο αυτής. Πάνω κάτω όπως γίνεται με τα παιχνίδια στον υπολογιστή.

Έπαιξα καναδυο φορές το outlast, το οποίο είναι ένα παιχνίδι θρίλερ, όπου βρέθηκα χαμένος στους διαδρόμους ενός ασύλου, στο οποίο συνέβαιναν σημεία και τέρατα, απλά προσπαθώντας να κρυφτώ εδώ κι εκεί, και η εμπειρία ήταν πολύ πιο έντονη και πιο ενδιαφέρουσα, από αυτήν που μου προκαλούν αντίστοιχες ταινίες θρίλερ (όπου πραγματικά δεν ιδρώνει το αφτί μου).

Επίσης πιστεύω πως κάποια στιγμή όλες αυτές οι χοντράδες και η ασυνέπειες που άλλοτε παρατηρούμε κι άλλοτε περνούν απαρατήρητες, κάποια στιγμή θα βρεθεί τρόπος να αποφεύγονται τελείως.

Στο σύνολό του το λογικό είναι το σινεμά να γίνει καλύτερο καί στην αφήγηση καί στην ερμηνεία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Σεπ 2018, 20:08

Φαροφύλακας έγραψε:Όσον αφορά τον συλλογισμού σου, πως κάποια στιγμή οι χαρακτήρες θα δημιουργούνται με κάποιο σούπερ ανεπτυγμένο cgi του μέλλοντος, δεν μου φαίνεται απίθανο.

Αααα ναι βρε συ, Cgi ήθελα να πω, όχι animation. Ή μήπως δεν υπάρχει διαφορά; :χμ: Επίσης, θα συμφωνήσω για τον Πατσίνο και άλλους ηλικιωμένους ηθοποιούς που θεωρούνται σπουδαίοι (αλλά ειδικά για Πατσίνο, Ντε Νίρο και Νίκολσον). Συμφωνώ, επίσης, ότι το σινεμά θα γίνεται όλο και καλύτερο,.

@Μπιατρίξ καλή σου επιτυχία στην απαιτητική αυτή καριέρα. Ομολογώ ότι το ήθελα κι εγώ μικρότερη, και μάλιστα πήγα και σε σχολή για λίγο καιρό, αλλά άλλαξα γνώμη πολύ γρήγορα. Είναι, πράγματι, ένα πολύ απαιτητικό επάγγελμα (και, βέβαια, τέχνη). Γιατί, όμως, είσαι τόσο απαισιόδοξη για το μέλλον του κινηματογράφου;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Σεπ 2018, 20:22

Απο αυτα που βλεπω τωρα τελευταια. Μια σκεψη εκανα, ελπιζω να μη βγω αληθινη, αλλα νομιζω σε ολους τους τομεις παμε απο το κακο στο χειροτερο. :λυγμ:

Υ.Γ. Σ'ευχαριστω! :)))) :γιούπι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Σεπ 2018, 20:24

Νομιζω cgi ειναι τα ψηφιακα εφε. Animation ειναι η τεχνη στην οποια η εικονα, χαρακτηρες κλπ φαινονται σαν καρτουν. Ετσι νομιζω.... :χμ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 10 Σεπ 2018, 22:26

Νομιζω αυτο που θελει να πει η Ιζι ειναι motion capture.

Εδω θελω να θυμισω μια ταινια ανιμεισον, το Final Fantasy. Οι δημιουργοι ειχαν φτιαει το μοντελο της πρωταγωνιστριας, την Ακι (νομιζω). Ηταν πολυδιαφημισμενη και νομιζω θεωρουταν τεχνολογικο επιτευγμα. Ειχαν μια ιδεα, οτι μετα την ταινια θα χρησιμοπιουσαν το ιδιο μοντελο σε επομενες ταινιες ανιμεισον, δημιουργωντας ετσι την πρωτη εικονικη "ηθοποιο". Παντως η ταινια πατωσε και ειχε κακες κριτικες, και ισως αυτο εκοψε τα ονειρα των δημιουργων, και δεν ξαναειδαμε ποτε την Ακι. Φανταστειτε ομως πως θα ηταν αν ειχε "πιασει" αυτη η ιδεα :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Σεπ 2018, 12:56

Για την ώρα δεν βλέπω κάτι ευοίωνο στο μέλλον του κινηματογράφου...

Καταρχάς οι ταινίες έχουν παραγκωνιστεί από τις σειρές..
Οι παραγωγοί βρήκαν την κότα με τα χρυσά αβγά και έπεσαν με τα μούτρα! Ηθοποιοί, σκηνοθέτες και λοιποί συντελεστές έχουν εστιάσει στις τηλεοπτικές σειρές... Είναι η εκδίκηση της ΤΟΥΒΟΥ; Ποιός ξέρει; Ίσως... Πάντως είναι γεγονός πως η κινηματογραφικές ταινίες έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα.

Από την άλλη οι μεγάλοι σκηνοθέτες γερνάνε, η θεματολογία έχει σχεδόν εξαντληθεί και αν δεν υπήρχαν η Marvel και η DC ειδικά στο Χόλιγουντ θα έψαχναν ακόμα για εισιτήρια.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Το σινεμά στο μέλλον

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 14 Σεπ 2018, 13:37

Σωστη σκεψη. Κι εγω αυτες τις μερες σκεφτομουν μηπως ζουμε τη "χρυση εποχη" των τηλεοπτικων υπερπαραγωγων. Η καθε σειρα βγαινει μετα την αλλη.

Μαλιστα αυτο εχει περασει και στον κινηματογραφο. Δηλ εχουμε τις "σειρες" τις Μαρβελ και της Ντισι, το ρεμπουτ του Σταρ Τρεκ επισης πηγανε για σειρα ταινιων. Και ο Πολεμος των Αστρων, υπαρχει πλανο καθε χρονο να βγαινει, επ' αοριστον, μια καινουργια ταινια που θα επεκτεινει το επος.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες