Ennio Morricone

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Νοέ 2018, 11:21

Image

Ο Ennio Morricone (10 Νοεμβρίου 1928) είναι Ιταλός συνθέτης, ενορχηστρωτής, μαέστρος και πρώην τρομπετίστας, ο οποίος έχει γράψει μουσική για περισσότερες από 500 ταινίες και τηλεοπτικές σειρές, καθώς και σύγχρονα έργα κλασσικής μουσικής. Η καριέρα του περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα ειδών μουσικής σύνθεσης, καθιστώντας τον έναν από τους πιο πολύπλευρους, παραγωγικούς και με επιρροή συνθέτες μουσικής για ταινίες όλων των εποχών. Η μουσική του Μορικόνε έχει χρησιμοποιηθεί σε περισσότερες από 60 βραβευμένες ταινίες.

O Μορικόνε έγινε παγκοσμίως γνωστός συνθέτοντας μουσική (την περίοδο 1960-75) για ιταλικά γουέστερν από σκηνοθέτες όπως ο Σέρτζιο Λεόνε, Ντούτσιο Τέσαρι και Σέρτζιο Κορμπούτσι, όπως η Τριλογία των Δολαρίων (Για Μια Χούφτα Δολάρια, Μονομαχία στο Ελ Πάσο και Ο Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος).
Αρκετές από τις συνθέσεις του γνώρισαν εμπορική επιτυχία, όπως το The Ecstasy of Gold, μουσικό θέμα της ταινίας Ο Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος, το A Man With Harmonica, το Here's to You, το οποίο ερμηνεύθηκε από την Τζόαν Μπαέζ, και το Chi Mai.










Από το τέλος της δεκαετίας του 1970, ο Μορικόνε διακρίθηκε στο Χόλιγουντ, συνθέτοντας μουσική για Αμερικανούς σκηνοθέτες, όπως ο Τζον Κάρπεντερ, Μπράιαν ντε Πάλμα, Μπάρι Λέβινσον, Μάικ Νίκολς και Όλιβερ Στόουν. Ο Μορικόνε συνέθεσε μουσική για αρκετές ταινίες που κέρδισαν Όσκαρ, όπως τα Days of Heaven, The Mission, Οι Αδιάφθοροι, Cinema Paradiso και Bugsy. Ο Μορικόνε συνεργάστηκε επίσης με τον Ιταλό σκηνοθέτη Τζουζέπε Τορνατόρε. Τον 21ο αιώνα, η μουσική του Μορικόνε ξαναχρησιμοποιήθηκε σε μεταγενέστερες ταινίες όπως αυτές του Κουέντιν Ταραντίνο: Kill Bill (2003-2004), Death Proof (2007), Άδωξοι Μπάσταρδη (2009) και Django: Ο Τιμωρός (2012).







Το 2007, ο Μορικόνε παρέλαβε το τιμητικό Όσκαρ «για την μαγευτική και πολυπρόσωπη συνεισφορά του στην τέχνη της μουσικής για ταινίες». Είχε προταθεί για άλλα πέντε Όσκαρ την περίοδο 1979-2001. Επίσης παρέλαβε και το Όσκαρ Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής το 2016 για τη μουσική της ταινίας Μισητοί 8. Ο Μορικόνε έχει κερδίσει τρία βραβεία Γκράμι, τρεις Χρυσές Σφαίρες, έξι BAFTA, δύο Βραβεία Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, ένα τιμητικό Χρυσό Λέοντα και ένα Πολικό Μουσικό Βραβείο.

Προσωπικά, η αγαπημένη μου δημιουργία του είναι η μουσική επένδυση των ταινιών της τριλογίας του Σέρτζιο Λεόνε. Με αυτό το καλλιτεχνικό ''έργο'' αναδείχτηκε η δουλειά του (έγινε ευρέως γνωστός) και έχει χαρακτηριστεί από πολλούς ως ο καλύτερος Ιταλός μουσικοσυνθέτης.


Τελευταία αλλαγή από Μπιατριξ Κιντο στις 03 Νοέ 2018, 11:43, στο σύνολο 1 αλλαγή.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Νοέ 2018, 11:34

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:και έχει χαρακτηριστεί από πολλούς ως ο καλύτερος Ιταλός μουσικοσυνθέτης.

Τι εννοείς ακριβώς;
Καλύτερος κι από τον Παγκανίνι, τον Βέρντι, τον Βιβάλντι, τον Σκαρλάτι;
Πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 03 Νοέ 2018, 11:35

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:
Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Τι εννοείς ακριβώς;
Καλύτερος κι από τον Παγκανίνι, τον Βέρντι, τον Βιβάλντι, τον Σκαρλάτι;
Πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα;


Ναι, ολοι το λενε... και ειναι φυσικα, δεν χρειαζεται να το πει καποιος... :ρ
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 03 Νοέ 2018, 11:39

Ίσως το λένε "όλοι" που από Ιταλική μουσική ξέρουν μόνο τον Μορικόνε και Έρος Ραμαζότι.
Δέκτο! :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Νοέ 2018, 22:12

Τώρα το "καλύτερος" είναι ένας δύσκολος χαρακτηρισμός (δηλ. ακόμα και για τον Μότσαρτ να το πεις) αλλά προσωπικά πιστεύω πως είναι σίγουρα ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες, όχι απλά Ιταλούς, αλλά σε παγκόσμια κλίμακα. Οι μελωδίες του δεν είναι απλά όμορφες, έξυπνες και εμπνευσμένες, αλλά έχουν καταφέρει να χαραχτούν βαθιά στο συλλογικό υποσυνείδητο του δυτικού πολιτισμού. Το να έχεις γράψει το "Pink Panther" δεν είναι λιγότερο επιτευγματικό από το να έχεις γράψει το "Rondo Alla Turca".

(Ακούω ιταλικό προγκ του '70, Premiata Forneria Marconi, Latte e Mille, Area, Le Orme, Banco del Mutuo Soccorso κτλ., και όχι Ραμαζότι, και δεν ξέρω αν αυτό μου επιτρέπει να έχω την σχετική άποψη.)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Νοέ 2018, 23:36

Φαροφύλακας έγραψε:Το να έχεις γράψει το "Pink Panther"


Αυτό είναι νομίζω του Χένρι Μαντσίνι, κι όχι του Μορικόνε! :))))

Ναι η σύνθεση αυτή ίσως πλησιάζει το "Rondo Alla Turca" το "Ρέκβιεμ" ούτε καν.

Φαροφύλακας έγραψε:(Ακούω ιταλικό προγκ του '70, Premiata Forneria Marconi, Latte e Mille, Area, Le Orme, Banco del Mutuo Soccorso κτλ., και όχι Ραμαζότι, και δεν ξέρω αν αυτό μου επιτρέπει να έχω την σχετική άποψη.)


Τότε καλύτερα να μιλήσουμε για τους Rush, τους Υes και τους Wishbone Ash :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Νοέ 2018, 23:40

:χαχα: πωπω, φταίει που δεν έχω πιεί. Διάβαζα Μορικόνε και σκεφτόμουν Μαντσίνι.

Πάντως και ο Μορικόνε πολύ μεγάλος. Μια αγαπημένη μου σύνθεση από μια αγαπημένη μου ταινία:




:αγαπώ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Νοέ 2018, 23:50

Ωραια φωτο by the way! :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Νοέ 2018, 11:12

Γενικά ο Μορικόνε έχει γράψει μπόλικη μουσική και έχει "ντύσει" μουσικά αμέτρητες ταινίες.
Το κακό είναι πως κάποιες όμορφες δημιουργίες του δεν έγιναν ποτέ γνωστές μιας και χαντακώθηκαν από τις ίδιες τις ταινίες...

Για παράδειγμα ο Μορικόνε έχει γράψει τα σάουντρακ σε ταινίες ερωτικού περιεχομένου! :ναι:
Καθώς επίσης και σε ταινίες που πλέον έχουν ξεχαστεί...
Αγαπημένο μου θέμα από μια σχετικά άγνωστη ταινία το "Red Sonja"


Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2018, 11:20

Ενα επισης αγαπημενο μου μουσικο κομματι απο Μορρικονε ειναι το The Demise Of Barbara & The Return Of Joe που χρησιμοποιηθηκε στην ταινια Navajo Joe (1966) και στο Kill Bill Vol. 2 (2004). Σου προκαλει μια μελαγχολια...

:λυγμ:

"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Συνθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες