Ennio Morricone

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 25 Μάι 2020, 01:17

Μπράβο Μαρία, ωραία παρουσίαση!!!
Φυσικά δεν θα γράψω για τον Μορικόνε γιατί τα έχω πει εκατοντάδες φορές αλλού και με έχουν βαρεθεί και οι πέτρες, μου άρεσε η προσέγγιση του Φαροφύλακα και ελπίζω να συνεχίσει αυτός ο άνθρωπος να γράφει έργα για αρκετό καιρό ακόμη, μην ξεχνάμε ότι είναι σε μεγάλη ηλικία αν και έχει την ενέργεια αλλά κυρίως το πάθος ενός 30χρονου, γεγονός είναι ότι αφήνει μια τεράστια και πολυτίμη μουσική παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές και βαθιά χαραγμένο στη συνείδηση των ανθρώπων ένα έργο όπου οφείλουμε να σεβαστούμε και να διαφυλάξουμε καθώς και να τον ευχαριστήσουμε για την πολύ μεγάλη του προσφορά στα πολιτιστικά γεγονότα του τελευταίου αιώνα.
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 06 Ιουλ 2020, 12:57

Δυστυχώς είμαι στη δυσάρεστη θέση να γράψω το παρακάτω καθώς έφυγε σήμερα από αυτόν τον κόσμο ένας από τους μεγαλύτερους μουσικοσυνθέτες της Σύγχρονης Ιστορίας. :(

Δεν χρειάζονται πολλά γιατί αν θέλει κάποιος βρίσκει τα πάντα στο internet, απλά ότι είχε συνεργαστεί με κορυφαίους σκηνοθέτες του κινηματογράφου και είχε γράψει μουσική για πάνω από 500 ταινίες, πολλές από αυτές να θεωρούνται ως αριστουργήματα στην έβδομη τέχνη καθώς επίσης και πολλά έργα κλασικής μουσικής.

Θα βρίσκεται εκεί ψηλά παρέα με τον Sergio Leone τον Ellie Wallace τον Lee Van Cleef και τον Gian Maria Volonté, θα έχουν τόσα πολλά πια να πουν....

https://m.youtube.com/watch?v=ubVc2MQwMkg] Ecstasy of Gold
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ennio Morricone

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Ιουλ 2020, 16:29

Rip :λυγμ:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Συνθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες