Κιάνου Ρηβς

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Κιάνου Ρηβς

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 27 Ιουλ 2021, 10:19

Επειδή σε άλλο νήμα αναφέρθηκε ο Κιάνου Ρηβς ως όχι και τόσο ταλαντούχος, θα ήθελα να συγκεντρώσω τις καλές στιγμές του στην μεγάλη οθόνη- γιατί ναι υπάρχουν.

Ξεκινάω με την ταινία The Brotherhood of Justice. Εδώ ο Κιάνου, ο Κίφερ Σαδερλαντ και ο Μπίλυ Ζέην γίνονται εκδικητές του εγκλήματος. Η ταινία δεν είναι οσκαρική αλλά η ερμηνεία του ως οργισμένου έφηβου είναι καλή. Από τους πρώτους ρόλους του.
Image

The Night Before, εδώ υποδύεται τον σπασίκλα της τάξης, που βγαίνει με την ωραία του σχολείου μόνο που την χάνει και την ψάχνει στα κακόφημα στέκια της πόλης. Είναι ιδανικός στον ρόλο του άχαρου έφηβου που μπλέκει με τους προαγωγούς και τους εγκληματίες.

Image

Και μετά ακολουθεί η ταινία που τον έκανε αστέρα-Bill & Ted's Excellent Adventure. Ο Τεντ παρέα με τον φίλο του Μπιλ, ταξιδεύουν στον χρόνο και σώζουν τον κόσμο. H ταινία κωμωδία και καθόλου απαιτητική και ο ρόλος ήθελε τον Κιάνου να υποδύεται έναν χαζούλη μαθητή του λυκείου που θέλει να αποφύγει να πάει σε στρατιωτική σχολή.
Image

Parenthood, μικρός ρόλος αλλά και πάλι ερμηνεύει τον απλοικό έφηβο που παντρεύεται νέος και δεν τον εγκρίνει η πεθερά.

Image

Οπότε είναι φανερό ότι ξεκίνησε την καριέρα του και εδραίωσε τον εαυτό του με ρόλους όχι ιδιαίτερα απαιτητικούς και ενσάρκωνε απλοικούς εφήβους που προσπαθούν να μεγαλώσουν αλλά δεν ξέρουν πως.

Την δεκαετία του 90 προχώρησε σε πιο σοβαρούς, ώριμους, ρόλους, όπως-

Speed-ήδη ως Τεντ ξεκίνησε να σώζει τον κόσμο, σε αυτή την ταινία δράσης προσφέρει αυτό που δίνει στο κοινό-δράση, με λίγο χιούμορ και λίγο ρομάντζο. Χωρίς βαθειές υπαρξιακές φιλοσοφίες και κοινωνικά δράματα. Η πλοκή είναι απλή, το λεωφορείο πρέπει να τρέχει με υψηλή ταχύτητα διαφορετικά θα εκραγεί και οι επιβαίνοντες θα πεθάνουν. Ποιός θα τους σώσει? Ο Κιάνου.

Image

Johnny Mnemonic
Πριν τον Νηο ήταν ο Τζόνι.
Ο Κιάνου σώζει για μια ακόμη φορά τον κόσμο ενώ ουρλιάζει ότι θέλει ρουμ σερβις.

Image

A Walk in the Clouds
Ρομαντική ταινία όπου ο Κιάνου δεν σώζει τον κόσμο αλλά μια κοπέλα που την ερωτεύεται και όλα πάνε καλά. Απλά μια όμορφη ρομαντική ταινία και ο Κιάνου πολύ καλός για να είναι αληθινός.
Image

Στον δικηγόρο του διαβόλου, την παράσταση την κλέβει ο Αλ Πατσίνο το παραδέχομαι, ενώ ο Κιάνου είναι ξύλινος αλλά από την άλλη υποδύεται κάποιον που χάνει την ψυχή του. Ζόρικο. Για μια ακόμη φορά κατά κάποιο τρόπο σώζει τον κόσμο.

Image

Στην μετά Μάτριξ εποχή όμως έδωσε ρέστα όταν φίλησε την Νταιάν Κίτον στο Something's Gotta Give ενώ παρέδιδε μαθήματα φλερτ στον Τζακ Νίκολσον

Image

Έχω διαβάσει τα κόμικ και ξέρω ότι ο Κιάνου δεν έχει καμμία σχέση με τον Constantine και το ωραίο είναι ότι το ξέρει και αυτός και δεν προσπαθεί να μιμηθεί τα κόμικ αλλα δίνει κάτι δικό του στον χαρακτήρα.

Image
Γενικά είναι ένας ηθοποιός ο οποίος δεν έχει το τρομερό ταλέντο αλλά έχει σίγουρα εξελιχθεί και οι ταινίες του βλέπονται ευχάριστα-ειδικά όταν σώζει τον κόσμο. Οι Επικίνδυνες Σχέσεις και ο Δράκουλας δεν ήταν οι καλύτερες στιγμές του και ήταν έξω από τα νερά του όμως εαν ψάξει κανείς στην φιλμογραφία του όλο και κάτι καλό θα βρει.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Κιάνου Ρηβς

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Ιουλ 2021, 16:22

Τις περισσότερες ταινίες που αναφέρεις δεν τις έχω δει.

Στο Bill & Ted's Excellent Adventure θεωρώ πως έχει μια κάκιστη ερμηνεία σε μια ούτως ή άλλως χαζούτσικη ταινιούλα.

"Ο δικηγόρος του διαβόλου", στην δική μου αντίληψη, είναι μια κακή ταινία. Δεν δένει τίποτα. Πιστεύω πως ο κυριότερος λόγος είναι η κακή σκηνοθεσία. Και βέβαια ο Αλ Πατσίνο δεν μου αρέσει γενικά, τις τελευταίες 10ετίες, διότι αναπόφευκτα παίζει παραλλαγές του εαυτού του.

Σόρι για την γκρίνια. Και στην ουσία, μπράβο για την καλή σου διάθεση να βρεις καλές στιγμές σε αυτόν τον συμπαθητικό άνθρωπο αλλά μάλλον πολύ κακό ηθοποιό. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Κιάνου Ρηβς

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 28 Ιουλ 2021, 14:25

@Φαροφύλακα

Δεν ανέφερα το My own private idaho του Γκας Βαν Σαντ, που όντως παίζει να είναι η καλύτερη του ταινία, έπαιζε μαζί με τον Ρίβερ Φοίνιξ. Δεν το έχω δει αλλά σκοπεύω να το δω και τότε θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη.

Όντως ο Πατσίνο δεν πολυσκοτίστηκε για τον Δικηγόρο του Διαβόλου αλλά πρέπει να απόλαυσε τα γυρίσματα να πέρασε καλά και αυτό βγήκε προς τα έξω. :χαχα:
π.χ. στην σκηνή στο μετρό όπου λέει στον τύπο που του έβγαλε μαχαίρι ότι η γυναίκα του ότι τον απατάει με τον Κάρλος ήταν απολαυστική
Βέβαια το "βάρος" που έχει σε μια άλλη ταινία ένας άλλος ηθοποιός στον ίδιο ρόλο δεν το έχει
αναφέρομαι στον Δαιμονισμένο Άγγελο και στον Ντε Νίρο όπου είναι ανατριχιαστικός δες και σύγκρινε
Image
Image


Κατά τα άλλα Κιάνου λατρεία :γιούπι:
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Κιάνου Ρηβς

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 07 Αύγ 2021, 21:10

Ο Κιάνου Ρήβς είναι κατά την άποψη μου αντιστάρ στον τρόπο με τον οποίον διαχειρίζεται την δημόσια εικόνα του, και αυτό είναι ένα στοιχείο που με έχει κάνει να τον συμπαθήσω.
Έχοντας ερμηνεύσει μια ευρεία γκάμα ρόλων στην επαγγελματική του πορεία έχει καταφέρει να πρωταγωνιστήσει σε σπουδαίες ταινίες, γυρισμένες από μεγάλους σκηνοθέτες, όπως ο Coppola στον "Δράκουλα" του 1992 ή ο Bernardo Bertolucci στον "Μικρό Βούδα" του 1993.
Είναι ένας ηθοποιός από τους λίγους, που έχω δει όλες του τις ταινίες.

Την σειρά ταινιών με τον John Wick, την έχω καταφχαριστηθεί :))

Image
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Κιάνου Ρηβς

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Αύγ 2021, 21:49

Συμπαθητικος ειναι μωρε... :γιούπι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Κιάνου Ρηβς

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 10 Σεπ 2021, 11:36

Βγήκε τρέιλερ για το νέο Μάτριξ! :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι: :γιούπι:

https://www.youtube.com/watch?v=9ix7TUGVYIo
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Κιάνου Ρηβς

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 14 Σεπ 2021, 17:20

Επίσης, θυμάμαι στον Δράκουλα του Κόπολα, ήταν λίγο σαν ψάρι έξω απο το νερό, δεν είχε καμια γοητεια ουτε ενδιαφερον ο ρόλος και γενικά ο τύπος ήταν άκυρος στο όλο κλίμα της ταινίας.. εκτός αν μόνο εγώ το βλέπω έτσι, δε ξέρω...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Ηθοποιοί”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες