Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Αύγ 2018, 10:32

Ξενέρωτας έγραψε:Κατσε ρε Μπιατριξ, υπερλατρευεις τον Ταραντινο επειδη σου αρεσουν μονο 3 ταινιες του και οι υπολοιπες "οχι ιδιαιτερα"; :αργκ: Εγω παλι δεν τον υπερλατρευω, αλλα μου αρεσουν σχεδον ολες του (δεν τις εχω δει ολες).

Χεχε πραγματι το Παλπ μοιαζει σαν μια ανουσια ταινια. Οταν την ειδα πρωτη φορα σκεφτομουν οτι παραβιαζει βασικους κανονες της σεναριογραφιας, δηλ. δεν υπαρχουν ανατροπες, δεν υπαρχει κλιμακωση, δεν υπαρχει κεντρικη ιδεα, οι χαρακτηρες δεν εχουν υποβαθρο και απλα τυχαινουν σε ο,τι ναναι καταστασεις. Και παλι ομως, ολα λειτουργουν, στο Παλπ. Ειναι απλα ενα τριπαρισαμα, απλα το βαζεις να παιζει, σε παιρνει απο το χερι και απολαμβανεις διαλογους και καμμενες καταστασεις που τελικα σου μενουν.


Μου αρεσαν και οι αλλες, αλλα δεν με ενθουσιασαν τοσο οσο αυτα που προανεφερα. Τι δεν καταλαβατε;
Ειδικα το The Hateful Eight και το Pulp Fiction ειναι απο τις λιγοτερο αγαπημενες μου. Δε λεω οτι ηταν χαλια, αλλα τις θεωρω πολυ μετριες, δεν ηταν πολυ του γουστου μου, και δε θα καθομαι τωρα να αναλυω τι μου αρεσει και τι οχι. :οργή:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 23 Αύγ 2018, 11:26

Φερ' τε το μαστίγιο να τη μαστιγώσουμε!! :ρ :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Αύγ 2018, 11:32

Τόνιασινε έγραψε:Φερ' τε το μαστίγιο να τη μαστιγώσουμε!! :ρ :χαχα:


Κι εγω θα παρω το κατανα Χαττορι Χανζο! :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Αύγ 2018, 11:36

Ίζι έγραψε:Το Kill Bill (και τα δύο) είναι στις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Κολλάω με τα χρώματα, τις μουσικές, τις υπερβολές, τα πλάνα, τις κινηματογραφικές και κομιξικές (πώς να το πω;) αναφορές. Είναι μάλιστα απ' τις ταινίες που μπορώ να βλέπω και να ξαναβλέπω χωρίς να βαριέμαι ποτέ.

Και το Pulp Piction το αγαπώ πολύ :)

Λορένα, δεν πιστεύω καθόλου ότι το πήρες στραβά. Του έδωσες μία και δύο και τρεις και παραπάνω ευκαιρίες, και δεν σε κέρδισε. Δεν σου αρέσει ο Ταραντίνο... απλά. Μην ξαναδείς ταινία του. Και βέβαια ο Ταραντίνο, με την υπερβολική του βία και το ιδιαίτερο στυλ του είναι απολύτως λογικό να μην αρέσει σε όλους.


Και για μενα, το Kill Bill ειναι η αγαπημενη μου του Ταραντινο! Λατρευω τον Ταραντινο μονο και μονο επειδη δημιουργησε την αγαπημενη μου ταινια.
Τα εχω δει και τα δυο μερη πανω απο 15 φορες το καθενα. Αυτο που με "πειραξε" στο 2 ηταν ο πολυς διαλογος, αλλα τουλαχιστον δεν ηταν ανουσιος, οπως σε παλιοτερες ταινιες του.
Το The Hateful Eight για μενα ειναι η "χειροτερη" ταινια του. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Αύγ 2018, 15:03

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Επισης, τα γουστα του καθενος ποικιλουν. Τωρα μου "τη λετε" επειδη δε μου αρεσε μια χαζη ταινια; Ελεος!
Απλα δεν ηταν του γουστου μου, το βρηκα πολυ γελοιο, παει και τελειωσε! Σωνει και καλα να μου αρεσει; :όχισουλέω:


Μπιατρίξ ακριβώς το αντίθετο μάλλον συμβαίνει :)
Εσύ μας την λες που μας άρεσε!

Και εν τέλει, μπαίνεις σε ένα φόρουμ και κατηγορείς μια αρκετά δημοφιλή ταινία, λογικό δεν είναι να υπάρξουν αντιδράσεις από άλλα μέλη;
Προσωπικά είπα του λόγους που μου άρεσε μιας και μπήκε στην κουβέντα η Τόνια. Δεν σε κατηγόρησα που δεν σου άρεσε...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Σε ποιον αρεσει ο Ταραντινο;

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 23 Αύγ 2018, 15:49

& στην τελική αν δεν "σφαχτείς" με κάποιον από δω μέσα για κάποια ταινία, σκηνοθέτη, ηθοποιό κλπ.. δε θεωρείσαι επίσημα μέλος..!! :ρ :)))) :χαχα: ;)


Επιστροφή “Σκηνοθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες