Asghar Farhadi

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Θεατής » 23 Απρ 2019, 22:26

Image

Ο γεννημένος το 1972 στο Ισπαχάν, πέρσης σκηνοθέτης, σπούδασε Δραματικές Τέχνες στο πανεπιστήμιο της Τεχεράνης το 1998 και σκηνοθέτησε την πρώτη του ταινία το Raghs dar Ghobar το 2003 όπου και αφηγείται την ιστορία ενός νέου που αναγκάζεται να χωρίσει την γυναίκα του και φεύγει στην έρημο να κυνηγά δηλητηριώδη φίδια για να πληρώσει το χρέος στα πεθερικά του...

Image

Όπως και οι περισσότεροι σκηνοθέτες που μου αρέσουν προσωπικά, γράφει κατά κόρον ο ίδιος τα έργα που σκηνοθετεί...

Μάστορας του κοινωνικού δράματος, έχει έναν εξαιρετικό τρόπο να μας βάζει στις ταινίες του σαν λαθρεπιβάτες...Από την αρχή των ταινίων σου κάνει σαφές οτι η ιστορία εξελίσσεται πολύ πριν μας την δείξει στο πανί και συνεχίζεται και μετά την πτώση των τίτλων τέλους...μέσα σε αυτό λοιπόν το χρονικό διάστημα θα αντιμετωπίσει κοινωνικά,πολιτικά,οικονομικά,οικογενειακά και κάθε είδους άλλα ζητήματα με ρυθμούς πολυβόλου ξετυλίγοντας τόσο υπέροχα το γαιτανάκι των εξελίξεων με στιβαρό ρεαλισμό, σφιχτοδεμένη σκηνοθεσία και χαρακτήρες που είναι εύκολο να ταυτιστείς καθώς πρόκειται για απλούς καθημερινούς ανθρώπους που έρχονται αντιμέτωποι με καταστάσεις οι οποίες είναι πολύ πιθανόν να συμβούν στον καθένα μας...

Image

Μερικά απο τα έργα του...

Image
The Past 2013

Image
A Separation 2011

Image
The Salesman 2016

Για όποιον δεν είχε την τύχη να δει κάποια απο τις ταινίες του και του αρέσει το καλό δράμα τον προτείνω ανεπιφύλακτα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Θεατής » 21 Μάι 2019, 10:21

Είδα το About Elly 2009 άλλο ένα υπέροχο δράμα απο τον Ιρανό...8/10*

Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Θεατής » 12 Ιούν 2019, 22:08

Είδα την Beautiful City 2004 όπου ένας νεαρός, ο Ακμπάρ, που είχε διαπράξει το φόνο ενός συνομήλικού του κοριτσιού, γίνεται 18 ετων και πλέον γίνεται εκτελεστέα η θανατική ποινή στην οποία έχει καταδικαστεί...Ένας φίλος του μέσα απο τις φυλακές ανηλίκων θα προσπαθήσει να τον βοηθήσει καθώς με την αποφυλάκισή του θα πάει να βρεί τον πατέρα του κοριτσιού να του ζητήσει να δώσει χάρη στον Ακμπάρ και να τον σώσει απο τον απαγχονισμό...

Πρωτόλειο κοινωνικό δράμα από τον ιρανό που φέρει στα σπάργανα όλα εκείνα τα στοιχεία που θα χαρακτηρίσουν αργότερα το έργο του...
8/10*

Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 07 Απρ 2020, 01:24

Μετά από παρότρυνση του Θεατή, το ταίρι μου στο νήμα "Δες μια αγαπημένη μου ταινία" (Απρίλιος 2020), παραθέτω το σχόλιό μου για την ταινία Le passé (2013) του Asghar Farhadi που ήταν μία από τις 3 προτάσεις του.

Όλη η ταινία ήταν σαν ένα καζάνι που βράζει, υπήρχε μια δυναμική ισορροπία τόσο εύθραυστη που κάθε «πιτσιλιά» έκαιγε και κάποιον. Εκεί που φαινόταν ότι κάποιος έκανε μια διορθωτική κίνηση και ανακουφιζόμουν, ερχόταν το επόμενο κύμα ψυχολογικής κατάρρευσης να με πλακώσει. Βρήκα πληθώρα θεμάτων να θίγονται, οι σχέσεις, η φιλία, η διαχείριση των παιδιών μέσα σε μια κατάσταση «bordel» (ακούγεται καλύτερα στα γαλλικά, χαχα), ο συναισθηματικός κόσμος των παιδιών και ο αντίκτυπος των πράξεων των ενηλίκων σε αυτόν, η εφηβεία (θε μου, τι μας περιμένει).
Όλοι βρίσκονται παγιδευμένοι σε μια παλιοκατάσταση την οποία οι ίδιοι έχουν φτιάξει. Η μητέρα της ιστορίας, είναι τόσο μπλεγμένη που σίγουρα δε θα ήθελα να είμαι στη θέση της, τρίτος γάμος, κορίτσι στην εφηβεία από τον πρώτο γάμο της, κοριτσάκι από τον δεύτερο γάμο της με τον Ιρανό πατέρα, αγοράκι του μελλοντικού άντρα της του οποίου η γυναίκα είναι σε κώμα έπειτα από απόπειρα αυτοκτονίας, με αμφιβολία επιστροφής στη ζωή και σαν να μην έφταναν αυτά, κατά λάθος έγκυος από αυτόν! Δεν τα λες και λίγα, δεν τα λες και εύκολα.
Με κέρδισε η ταινία γιατί ενώ ήταν τόσο πολύπλοκη σε πλοκή χαρακτήρων, το ξετύλιγμα της ιστορίας γινόταν σταδιακά χωρίς να με αφήνει να βαρεθώ και μάλιστα κρατώντας με σε εγρήγορση και αγωνία.
Με εντυπωσίασε η στωικότητα του Ιρανού πατέρα που κλήθηκε να ξεμπλέξει ένα κουβάρι στο οποίο σαφώς είχε το μερίδιο ευθύνης του, όμως σε μεγάλο κομμάτι δεν είχε ιδέα των γεγονότων. Αισθάνθηκα ότι ένας τέτοιος χαρακτήρας χρειάζεται να εμφανίζεται σαν από μηχανής θεός ώστε όλα να λύνονται ειρηνικά και ΛΟΓΙΚΑ. Η μητέρα έγινε πολλές φορές καθρέφτης ώστε να δω την παράνοια του γυναικείου χαρακτήρα και της γυναικείας φύσης να πω; Ο ρόλος της απαιτητικός για να ισορροπήσει στην όλη κατάσταση, πήδηξε πολλές φορές το ποταμάκι της λογικής, ήταν φορές που την κατάλαβα και τη συμπόνεσα, και άλλες που την αποστράφηκα και με εξόργισε πολύ. Περίπου ό,τι νιώθω και για τον εαυτό μου δηλαδή… υπό άλλες συνθήκες βέβαια. Με συγκίνησε η φιλία του πατέρα με τον Ιρανό φίλο του εστιάτορα, μου ενέπνευσε μια αληθινή αδελφικότητα που χαρακτηρίζει τις βαθιές και αληθινές φιλίες.
Το αγοράκι της ιστορίας ήταν υπέροχο στο ρόλο του, με συγκίνησε το πώς εξωτερίκευσε τον μέσα του κόσμο στην όλη την κατάσταση, έτσι όπως ένα παιδί μόνο μπορεί να το κάνει, χωρίς φίλτρα και ωραιοποιήσεις, κατευθείαν μαχαιριά στην καρδιά.
Η έφηβη κόρη, OMG. Το βλέμμα της είχε κάτι στοιχειωτικό που καθρέφτιζε την τρελή τρικυμία του συναισθηματικού της κόσμου. Με τάραξε αρκετά.
Συνολικά, η ταινία μου άρεσε πολύ, είχε πολύ ωραία γυρίσματα και πλούσια πλοκή, με φοβερή ανάλυση των χαρακτήρων.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Απρ 2020, 11:34

Υπέροχα! :σύμφωνοι:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 37
Εγγραφή: 01 Απρ 2020, 16:51

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 09 Απρ 2020, 01:05

Μετά το "The past" και αφού μου κίνησε την περιέργεια ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης, είδα το "A separation". Τι να πρωτοπώ; Μια συγκλονιστική ταινία, τόσο δυνατή που ομολογώ ότι δεν το περίμενα. Βρήκα συσχετισμούς μεταξύ των δυο ταινιών, η φιγούρα του πατέρα προ των πυλών του διαζυγίου είχε κάποια κοινά στοιχεία χαρακτήρα, η μητέρα σχετικά πιο ψύχραιμη και φαινομενικά "ψυχρή", παρόμοιο μοτίβο και στις δυο ταινίες, η έφηβη κόρη που βρίσκεται μέσα σε μια κατάσταση και πάλι χιλιομπερδεμένη, λες και δεν της ήταν αρκετή η ίδια της η εφηβεία.
Ομολογώ πως η δεύτερη αυτή ταινία με πήρε και με σήκωσε, με έκανε σμπαράλια, την πήρα περισσότερο μέσα μου και ένιωσα ένα βουβό εσωτερικό πόνο και σφίξιμο στο τέλος της ταινίας, που με άφησε σύξυλη παρέα με το θλιβερό πιάνο των τίτλων τέλους...
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα συνεχίσω με τον Φάραντι, πολύ δυνατό ενορχηστρωτή του ψυχολογικού και κοινωνικού δράματος.

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 04 Μάι 2020, 17:34

Από τις ταινίες που αναφέρατε είδα χθες τον Εμποράκο και δεν με απογοήτευσε. Η αναφορά στον Θάνατο του Εμποράκου του Άρθουρ Μίλερ, το οποίο είναι από τα πιο αγαπημένα μου θεατρικά έργα, ήταν που με τράβηξε να τη δω. Ξεκίνησε λίγο μουντά αλλά στη συνέχεια γινόταν όλο και πιο σαγηνευτική με αποκορύφωμα το τελευταίο μισάωρο όπου κυριολεκτικά κρεμόμουν από την οθόνη. Καταπληκτικός ο πρωταγωνιστής επίσης. Σήμερα έχω βάλει στο πρόγραμμα να δω το A separation για τι οποίο οι κριτικές είναι ακόμα καλύτερες.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Θεατής » 04 Μάι 2020, 19:43

Περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου αγαπητέ Ιαβέρη...

Επίσης το Πυροτεχνήματα την Τετάρτη είναι κι αυτό εξαιρετικό!

Image
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 05 Μάι 2020, 15:57

Θεατής έγραψε:Περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου αγαπητέ Ιαβέρη...

Θεατή, δεν έχω λόγια πραγματικά, από τα πρώτα λεπτά με άρπαξε και δεν με άφησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Θίγει τόσα πολλά θέματα όπως είναι ο χωρισμός, το ταξικό χάσμα, η πίστη, το αίσθημα ευθύνης, όμως με έναν εξαιρετικό τρόπο που δεν κάνει την ταινία υπερφορτωμένη ή κουραστική. Κι ο τρόπος σκηνοθεσίας του Farhadi με τα συνεχή κοντινά πλάνα δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα, σαν να σε πιάνει από τον γιακά και να σου λέει :Κοίτα! Οι ηθοποιοί ήταν πολύ καλοί αλλά το δίδυμο των ανδρών για μένα κέρδισε τις εντυπώσεις, οι διαφορές των χαρακτήρων τους και η σύγκρουσή τους ήταν άριστα εκτελεσμένα κι από τους δύο ηθοποιούς. Το μικρό κοριτσάκι δε από την άλλη μ'αυτα τα μεγάλα απορημένα ματάκια έκλεψε καρδιές...
Το A separation ήταν μεγάλη εμπειρία για μένα, μου άρεσε πολύ περισσότερο από τον Εμποράκο, κι αναρωτιέμαι τώρα να συνεχίσω κατευθείαν με τις υπόλοιπες ταινίες του Farhadi ή να αφήσω να περάσει λίγος καιρός από την επίδραση της χθεσινής θέασης;
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Asghar Farhadi

Ανάρτησηαπό Θεατής » 05 Μάι 2020, 23:27

Ιαβερης έγραψε: Κι ο τρόπος σκηνοθεσίας του Farhadi με τα συνεχή κοντινά πλάνα δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα, σαν να σε πιάνει από τον γιακά και να σου λέει :Κοίτα!


Να! Τι ωραία το έθεσε ο Ιαβέρης... Αυτό ακριβώς θα ήθελα να το ειχα βάλει στην παρουσίαση...

Ιαβέρη καλό είναι να αφήσεις να περάσει λίγος καιρός (λιγες μέρες) αλλά από την άλλη κάνε ότι σου αρέσει... Αρκετούς περιορισμούς έχουμε γενικά μην περιορίζουμε και την διασκέδαση μας :)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Σκηνοθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες