Kim Ki-Duk

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Μάι 2017, 02:43

Image

Φιλμογραφία & Αναλυτική βιογραφία

Είναι καιρός που είχα το δίλημμα αν θα έπρεπε να κάνω μια παρουσίαση για κάποια ταινία του Κιμ Κι Ντουκ ή μια συνολική παρουσίαση του ίδιου στο νήμα για τους σκηνοθέτες. Τελικά επέλεξα το δεύτερο μιας και το έργο του συνολικά είναι πολύ αξιόλογο και επιφυλάσσομαι σε βάθος χρόνου να παρουσιάσω και κάποιες ταινίες του μεμονωμένα.

Ο γεννημένος το 1960 πολυβραβευμένος κορεάτης σκηνοθέτης σπούδασε Καλές Τέχνες στο Παρίσι την περίοδο '90-'92 και ξεκίνησε ως σεναριογράφος κερδίζοντας μάλιστα και το πρώτο του βραβείο την αμέσως επόμενη χρονιά με το "A Painter and A Criminal Condemned to Death". Θα ακολουθήσουν και άλλα σενάρια μέχρι να κάνει το σκηνοθετικό του ντεμπούτο με το "Crocodile" το '96.

Σκηνοθετεί κατά κόρον τα δικά του σενάρια κι αυτό είναι κάτι που πάντα με γοητεύει. Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να αποδοθεί στο μέγιστο η δυναμική του εκάστοτε φίλμ χωρίς σκοτεινά σημεία και παρεξηγήσεις και συμβάλλει τα μέγιστα στο να κατανοήσεις μέσα απο το σύνολο του έργου του τον καλλιτέχνη και αυτά που θέλει να εκφράσει μέσα απο αυτό αποκαλύπτοντας παράλληλα και τι τον χαρακτηρίζει, την λεγόμενη "ταυτότητά" του.

Μιλώντας για "ταυτότητα" λοιπόν για εμένα ο Κιμ Κι Ντουκ είναι, όπως τον είχα χαρακτηρίσει και στο παρελθόν, ο "ποιητής του αλλόκοτου έρωτα" και σίγουρα ένας απο τους μεγαλύτερους σκηνοθέτες του Ασιατικού κινηματογράφου. Αφήνοντας το γυαλισμένο για τις ανάγκες των δυτικών φεστιβάλ "Spring,Summer,Fall,Winter... and Spring", στις ταινίες του οι ήρωες του είναι ράκη, ανθρώποι με διαταραγμένο ψυχισμό, ζωντανά ναυάγια. Δεν ελπίζουν σε τίποτα και ζουν παρίες ανάμεσα στον υπόλοιπο κόσμο. Μερικές φορές μπορεί να μάθουμε το γιατί, άλλες πάλι όχι. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι αυτό που πρωτίστως ενδιαφέρει. Αυτό που έχει σημασία είναι οτι ακόμη κι αυτοί παλεύουν για το δικαίωμα στον έρωτα, στην αγάπη, στην ανθρώπινη επαφή ή ενίοτε πέφτουν και θύματά τους...

Image

Αν μέχρι εδώ τα πράγματα ακούγονται όμορφα και γιατί όχι και λίγο κλισέ, ο Κορεάτης θα μας εκπλήξει. Στο σύμπαν του τα παραμύθια τύπου Χόλυγουντ, με τον λεφτά που ερωτεύεται την πόρνη και ζήσαν αυτοί καλά, δεν έχουν θέση. Η βία σε όλες της τις μορφές έχει κυρίαρχη θέση στο έργο του και μολαταύτα, αυτό δεν χάνει τον ρομαντισμό του. Οι δε έρωτες και οι σχέσεις των πρωταγωνιστών είναι καθ'ομοίωσιν των, τραγικοί, παράξενοι, βίαιοι, πολλές φορές στα όρια του γελοίου καθώς βλέπεις να προσπαθούν να δείξουν τρυφερότητα άνθρωποι που δεν την δέχτηκαν πριν ποτέ. Ακόμη κι αυτή η έννοια της αγάπης, διαστρεβλώνεται στα δικά μας μάτια, για αυτούς όμως είναι απόλυτα αληθινή και πασχίζουν να την ζήσουν. Το ίδιο εκπλήσσει και η ικανότητά του να πρωτοτυπεί στους χαρακτήρες και στην πλοκή σε κάθε του ταινία. Εκεί που παρακολούθησες την μία και λες οτι ήταν το πιο τρελό πράγμα που έχεις δεί, στην επόμενη μένεις με ανοιχτό το στόμα και υποκλίνεσαι στην ιδιοφυΐα που την γέννησε ανεξαρτήτως με ποια σειρά θα τις παρακολουθήσεις.

Μερικά επιλεγμένα φιλμ...

Image
Το νησί (2000)...

Image
Time (2006)...

Image
Moebius (2013)...

Image
Ολομόναχοι Μαζί (3-Iron) (2004)...

Οι διάλογοι στα φιλμ του είναι ελάχιστοι, δίνοντας περαιτέρω βαρύτητα στην αφηγηματική δύναμη της εικόνας και των ερμηνειών, με αποκορύφωμα το "Moebius" όπου δεν υπάρχει ούτε ένας διάλογος και όμως η ταινία ουρλιάζει στην κυριολεξία συναισθήματα και νοήματα. Οι ηθοποιοί στις ταινίες του έχουν περάσει αρκετές δυσκολίες καθώς κυνηγά τον ρεαλισμό στις σκηνές του και δεν διστάζει να τους βάλει να βουτήξουν ακόμη και σε παγωμένα νερά όταν αυτό απαιτηθεί, όπως για παράδειγμα στο "The isle".

Κλείνοντας την παρουσίαση στον αγαπημένο σκηνοθέτη, θα ήθελα να ενθαρρύνω τον σινεφίλ που αναζητά νέους ορίζοντες στον κινηματογραφικό του κόσμο, να βάλει στην λίστα του ταινίες δικές του και δεν θα απογοητευτεί...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 09:30

Καλή προσπάθεια αν και δε βλέπω να σου απαντάνε πολλοί. :πάνω:
Τα Time και Moebius είναι αυτά που ξεχωρίζω κι εγώ, μαζί με το Samaritan Girl.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Μάι 2017, 12:02

Μπράβο Θεατή !!! Όμορφη παρουσίαση. Έχω τρείς ταινίες του απο καιρό στην λίστα αλλα ακόμα δεν έχω δεήσει να τις δώ. Ποια θεωρείτε την καλύτερη ως πρώτη επαφή με τον σκηνοθέτη ?
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Μάι 2017, 12:12

Το samaritan girl, το βρήκα σ ένα βιντεοκλάμπ αλλά τελικά δεν το είχαμε πάρει.. έχουν μείνει κ άλλες του που δεν έχουμε δει, αλλά τις κρατάμε, μην τελειώσουν.. τον βλέπουμε με φειδώ.. :χαχα:

Εγώ έχω έρωτα με το 3-Iron..

Ζόφε σου έχουμε πει, ότι την αρχή την κάναμε από σένα, με το time, απ το δες μια αγαπημένη μου ταινία?.. Δε σε είχε κανείς απ τους δυο ζευγάρι, αλλά μας κέντρισαν οι προτάσεις το ενδιαφέρον και τις είδαμε..

και η κίνηση ήταν σοφή όπως αποδείχτηκε, μιας και ανακαλύψαμε τον Κιμ Κι Ντουκ! Εξαιρετικός!

Στιλλ..μόλις πήγα να απαντήσω είδα το σχόλιο σου.. είναι υπέροχος.. θα ξετρελαθείς (ελπίζω.. :))) )
Σίγουρα θα σου πρότεινα αυτή που είπα ότι είναι η αγαπημένη μου (πιο πάνω), δηλαδή το ολομόναχοι μαζί, αλλά με όποια και να ξεκινήσεις.. είναι απόλαυση..
Ποιες έχεις στη λίστα σου?

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Μάι 2017, 12:20

Ωραία !!! Στην λίστα, ξεψαχνίζοντας σάιτς και κινηματογραφικές λίστες, είχα βάλει τα Pieta, Moebius, Time, 3-iron, Spring, summer κλπ κλπ. Τελικά θα ξεκινήσω με το Isle γιατί έτσι μου αρέσει :)))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 12:22

Τόνιασινε έγραψε:Ζόφε σου έχουμε πει, ότι την αρχή την κάναμε από σένα, με το time, απ το δες μια αγαπημένη μου ταινία?.. Δε σε είχε κανείς απ τους δυο ζευγάρι, αλλά μας κέντρισαν οι προτάσεις το ενδιαφέρον και τις είδαμε..

και η κίνηση ήταν σοφή όπως αποδείχτηκε, μιας και ανακαλύψαμε τον Κιμ Κι Ντουκ! Εξαιρετικός!
Ευχαριστώ!
Kρίμα που δε παίζουμε συχνότερα και που δε τυχαίνουν τα σωστά ζευγάρια, για να εκτιμηθεί το γούστο του καθενός περισσότερο.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Μάι 2017, 12:40

Στιλλ Ιλλ έγραψε: Τελικά θα ξεκινήσω με το Isle γιατί έτσι μου αρέσει :)))


Στιλλ κατευθείαν στα βαθειά...μ'αρέσεις :))))
Πάντως εγώ θα σου πρότεινα με το Time ή το 3-irons...

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :γιούπι:

Ζόφε κι εγώ να σε ξανά ευχαριστήσω που ήσουν η αφορμή να έρθω σε επαφή με τον Κιμ και να ευχαριστήσω και το φόρουμ που μας εφερε σε επαφή μεταξύ μας...Είναι σίγουρα ιδιαίτερος σκηνοθέτης και ίσως να μην γράψουν στο νήμα πολλοί αλλά δεν πειράζει, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Μάι 2017, 12:47

Στιλλ, το νησί όπως και όλες του οι ταινίες είναι πολύ δυνατή και ωραία ταινία.. σίγουρα μπορείς να ξεκινήσεις με όποια σε τραβάει περισσότερο, αλλά μιας και ρώτησες, συνεχίζω να προτείνω 3-iron και time για πρώτη επαφή.. φοβάμαι μην κάνεις λάθος εκτίμηση για το ύφος του και δεν τον ψάξεις περισσότερο και στις υπόλοιπες ταινίες του. Υπάρχει το ενδεχόμενο να ξετρελαθείς ή και να σε ξενίσει κάπως.. αν παρά την όποια εντύπωση, είσαι πρόθυμη να συνεχίσεις την εξερεύνηση του σκηνοθέτη.. μαζί σου!
Κι εγώ το κάνω αυτό, να βλέπω με τη μία αυτό που μου κάνει εντύπωση!

Ζόφε, το δες μια αγαπημένη μου ταινία, είναι ένα ανεξάρτητο παιχνίδι, για να κάνουμε την πλάκα μας (ίσως και να πειραζόμαστε λίγο :))) ), αλλά δε μας δεσμεύει σε κάτι. Ο καθένας μπορεί να παρακολουθεί τις προτάσεις όλων (γενικότερα στη λέσχη) και να κάνει τις ανεξάρτητες επιλογές του.. οπότε, τα γούστα μας μπορούν να εκτιμηθούν, απ όσους είναι να εκτιμηθούν.. ;)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Μάι 2017, 13:15

Ναι εννοείται αυτό, αλλά πιστεύω ότι η επιλογή ζευγαριών εκεί μπορούσε να ήταν λίίίγο καλύτερη. Πχ τόσο καιρό δεν έπαιξα ποτέ με τη Μεταλλαγμένη, ενώ μου αρέσουν οι προτάσεις της. Ούτε με τη Πολύνιους παλιότερα (όταν έγραφε). Μου τυχαίνουν άτομα που οι ταινίες που προτείνουν με δυσκολεύουν κάπως, όπως ο Φαροφύλακας τελευταία.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 01 Μάι 2017, 13:27

Νομίζω ότι ο φαροφύλακας κάνει κλήρωση.. ή τουλάχιστον έτσι μας λέει.. :ρ :χαχα: :χαχα: :χαχα: (πλάκα κάνω ;) )
Οπότε αν σου αρέσουν ταινίες άλλου ζευγαριού ή κάποιου ατόμου που δε σου τυχαίνει, δες τες.. εγώ πάντως αυτό κάνω.. ;) τώρα αν το ζευγάρι που μας τυχαίνει είναι δύσκολο, από πλευράς γούστων.. εε αυτή είναι η μαζοχιστική πλευρά του παιχνιδιού..!! :))))


Επιστροφή “Σκηνοθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες