Εφήμερο σουξουμούξου

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Μάρ 2019, 10:21

Δεν ζήτησα βρε την λογαριθμική εξίσωση, που προφανώς δεν την ξέρεις αλλά την εξίσωση που διπλασιάζει την "ακουστότητα"! :))))

Για να καταλάβεις πως μεταδίδεται ο ήχος, τι είναι συχνότητα και τι μήκος κύματος πήγαινε δες πως λειτουργεί ένα διαπασών. Εκεί θα κατανοήσεις λίγο τα μεγέθη.
Τώρα παρακάτω μάθημα Φυσικής! :))

Λοιπόν έστω ότι έχουμε ένα κύμα (ανεξάρτητου φύσεως) σε άξονα περιοδικότητας.
όπου Τ η συχνότητα αυτού. Έστω 20Hz.
Άρα σύμφωνα με τον τύπο Τ=1/t => t=1/20 => t=0.05sec δλδ η περίοδος του κύματος είναι 0,05 sec.

Η ταχύτητα του ήχου δίνεται από τον τύπο C=λ.Τ, όπου λ είναι το μήκος.
Άρα όταν η συχνότητα είναι 20Ηz έχουμε λ=C/T => λ=340 m/sec / 20 1/sec . Απλοποιώντας τις μονάδες και κάνοντας την διαίρεση βρίσκουμε λ=17m.
Αν αλλάξουμε την ταχύτητα του ήχου με αυτή του φωτός μπορούμε να βρούμε την το αντίστοιχο μήκος.
Γενικά με το συγκεκριμένο τυπολόγιο, μπορούμε από την περίοδο ενός κύματος να βρούμε και το μήκος του αρκεί αν ξέρουμε την φύση του κύματος αυτού.
Τώρα πλέον ξέρεις γιατί τα 20Hz είναι 17m!!!!

Εντάξει έκανα επανάληψη την ύλη του Πανεπιστημίου!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Μάρ 2019, 16:14

Νομίζω στην Φυσική της 3ης Γυμνασίου τα κάναμε εμείς αυτά.. :χμ:
Βρες μου και το μήκος κύματος των 2,107Thz βάσει της σούπερ ντούπερ ουάουα εξίσωσής σου please... :ωραίος: :ψουψου:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Μάρ 2019, 16:24

Παρόλα αυτά δεν φάνηκε να τα θυμάσαι. :))))
Η να το θέσω καλύτερα, οι γνώσεις σου πάνω στις ταλαντώσεις είναι Γυμνασίου!

Καταλαβαίνεις ότι τώρα πάει αλλού το πράμα. :ανέκφραστος:
Η εξίσωση δεν είναι δική μου. Και δίνοντας τέτοια εκφώνηση στο, και καλά πρόβλημα που πας να βάλεις, δείχνει πως δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που σου εξήγησα. Ούτε τι είναι συχνότητα ούτε τι είναι μήκος κύματος.
Όχι πως με νοιάζει αλλά καλό είναι να ξέρεις που να σταματάς. Καλό το ίντερνετ αλλά δεν φτάνει...
Αυτό και τέλος.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Μάρ 2019, 17:09

Είσαι σοβαρός και μου στέλνεις πμ γράφοντας ότι είμαι προκλητικός και το τι θα λέω;
Προκλητικός είσαι εσύ που έσβησες το θέμα μου για τις χαμηλές συχνότητες στις ταινίες και προσβάλλεις λέγοντας ότι "δεν κατέχω το θέμα" οι γνώσεις μου είναι του Γυμνασίου κ.λ.π και κάνεις επιθετικό αντίλογο με ειρωνικό ύφος, ρε πάτε καλά; θαρρείτε πως είναι τσιφλίκι σας εδώ μέσα και μιλάτε όπως θέλετε; Εσείς έχετε ανάγκη τους χρήστες να μπαίνουν στο site κι όχι εμείς εσάς, θα μείνετε δυο άτομα στο τέλος, εγώ αποχωρώ.
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 07 Μάρ 2019, 18:53

Nικ, είσαι μαγνήτης φίλε! :)))) :χαχα: :))))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Μάρ 2019, 19:09

Δεν έχω συμβουλευτεί τους αστρολογικούς μου χάρτες αλλά μάλλον πρέπει να έχουμε ανάδρομο Ερμή...

Τι να πω...ελπίζω να το δείτε πιο ψύχραιμα λίγο το θέμα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 07 Μάρ 2019, 19:31

Εγώ (και συγνώμη δηλαδίς) δεν κατάλαβα γιατί να με ενδιαφέρει η χαμηλή συχνότητα σε μια ταινία;
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Μάρ 2019, 20:22

Αν δεν θες μπορείς να το προσπεράσεις, όμως κάποιοι ίσως βρουν ενδιαφέρον ποιές ταινίες έχουν έντονες χαμηλές συχνότητες η κατεβαίνουν πολύ χαμηλά, οι μηχανικοί ήχου προσθέτουν εφέ χαμηλών συχνοτήτων σε όλα τα blockbusters και γενικά σε ταινίες sci fi, θρίλερ κ.α γιατί εντυπωσιάζουν (είναι γνωστό ότι κάτω από 35Hz τις νοιώθει το σώμα και λιγότερο τα αυτιά), επίσης τόσα περίεργα θέματα υπάρχουν ας προστεθεί ακόμη ένα "ειδικό", εξάλλου ο ήχος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην παρακολούθηση μιας ταινίας, μπορεί μια εικόνα να είναι χίλιες λέξεις αλλά ένας ήχος είναι χίλιες εικόνες! ;)
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Μάρ 2019, 20:56

Εμένα ο κολλητός μου εχει τρέλα με τον ήχο στις ταινίες κι εχει επενδύσει ενα σοβαρό ποσό σε ανάλογα μηχανήματα...δεν βλέπω το πρόβλημα να υπάρχει ενα τέτοιου είδους θέμα...ίσα ίσα...

Απο την άλλη αν τίθεται θέμα copyright από άλλο σάιτ έχει δίκιο κι ο Νικόλας...δεν ξέρω Κούκου αν εγραφες ο ίδιος κάποιες χωρίς να βάλεις σύνδεσμο λογικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 07 Μάρ 2019, 21:22

:) :) :)
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “Διάφορα Άσχετα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες