Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 08:20

Κατα καιρους μου ερχονται διαφορες αποριες στο μυαλο σχετικα με ταινιες...

Για παραδειγμα, ποιος ο ρολος του παραγωγου σε μια ταινια; :χμ:
Ή ο διευθυντης φωτογραφιας και ο κινηματογραφιστης ειναι το ιδιο; :γρμβ:
Ή ποσο γρηγορα μαθαινουν τα λογια τους οι ηθοποιοι;


(γραψ'τε κι εσεις διαφορες αποριες που εχετε και γενικα και ειδικα..)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Νοέ 2018, 14:01

Εγω εχω μια ερωτηση οσον αφορα τα κρεντιτς σε αμερικανικες αλλα και ελληνικες σειρες και ταινιες.

Πχ. αρχιζει και σου λεει τα ονοματα των ηθοποιων, πχ Νικος Νικου, Πετρος Πετρου, Ιωαννης Ιωαννου, Αντώνης Αντωνιου κλπ.
Και ξαφνικα
"Στο ρολο του Παυλου: ο Γεωργιος Γεωργίου"
ή
"Συμμετεχει: ο Αλεξης Αλεξιου"

Τι διαφορα εχει αυτος που κανει τον Παυλο, ή αυτος που "συμμετεχει" με τους υπολοιπους ηθοποιους;
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 14:28

Δυστυχως, δεν γνωριζω την απαντηση σε αυτο. :(
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2018, 14:40

Φαντάζομαι μια συζήτηση του τύπου:

— Έλα ρε Γεωργίου, παίξε στην ταινία μας!
— Δεν ξέρω ρε συ. Μου φαίνεται λίγο πεταμένη... Είμαι ψιλοφίρμα, αυτόν τον καιρό, εγώ.
— Όχι, είναι καλή παραγωγή. Παίζει κι ο Γιάννης Ιωάννου.
— Σιγά τον Ιωάννου. Δεν είναι και κανένας ΝτεΝίρο.
— Έλα και στα γράμματα θα βάλουμε "συμμετέχει ο..." δίπλα στ' όνομά σου!
— Χμ... Ναι, ε; Καλά το κοιτάμε ρε συ. Θα σου πω αύριο.

:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Νοέ 2018, 14:48

Πλακα-πλακα κι εγω κατι τετοιο φανταζομαι, οτι ειναι κατι σαν τιμητικη θεση για καποιον βετερανο ηθοποιο, ή για ρολο που γραφτηκε συγκεκριμενα για αυτον τον ηθοποιο
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Νοέ 2018, 17:00

Ρε συ Ξενέρωτα πάντα το είχα απορία αυτό το πράγμα. Κάθε φορά που το βλέπω ρωτάω όποιον είναι κοντά μου και, μέχρι στιγμής, κανείς δεν ξέρει. Ίσως το "συμμετέχει" είναι κάτι σαν τη "φιλική συμμετοχή"; Δηλαδή παίζει αλλά δεν πληρώνεται;

@Μπιατρίξ, παραγωγός είναι αυτός που χρηματοδοτεί την ταινία. :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 22 Νοέ 2018, 08:33

Νομίζω ότι μεγάλο ρόλο γενικά στην σειρά που εμφανίζονται οι ηθοποιοί παίζει και το πόσο γνωστοί ή καταξιωμένοι είναι και το συμβόλαιο που υπογράφουν.

Μερικές φορές όταν οι σταρ επιμένουν να εμφανίζονται πρώτα τα ονόματα τους καταλήγουν σε συμβιβασμό και το όνομα του ενός εμφανίζεται πρώτο στην ταινία αλλά του άλλου πρώτο στην αφίσα.

Στον Σούπερμαν πρώτα εμφανίστηκε το όνομα του Μάρλον Μπράντο, μετά του Χάκμαν, μετά ο τίτλος της ταινίας και μετά του Ρηβ, που ήταν και ο πρωταγωνιστής.

Νομίζω ότι χαρακτηριστικό παράδειγμα ηθοποιού που αναφέρεται ξεχωριστά σε ταινία είναι στο Χόμπιτ, όπου στο τέλος αναφέρεται ότι ο Ορλάντο Μπλουμ συμμετέχει στον ρόλο του Λέγκολας.

Ο Μπλουμ είχε απλά ένα δευτερεύωντα ρόλο στην ταινία αλλά είναι ο ίδιος ηθοποιός που είχε ερμηνεύσει τον ίδιο ρόλο στην αρχική τριλογία και δεν αποκλείεται ο ατζέντης του να απαίτησε ως όρο ειδική μνεία.

Ας μην ξεχνάμε ότι ειδικά στην περίπτωση του Χόλυγουντ, μεγάλη επιρροή έχει και το σωματείο των ηθοποιών που καθορίζει πολλά βασικά στοιχεία των συμβολαίων.

Από τις πρώτες φορές που υπήρξε ειδική αναφορά σε ταινία, ήταν στο 30 δευτερόλεπτα πάνω από το Τόκυο (1944) όπου το όνομα του Σπένσερ Τρέϊσυ όχι μόνο εμφανίζεται με πελώρια γράμματα (μεγάλυτερα από του πρωταγωνιστή) αλλά γίνεται και αναφορά στον ρόλο που ερμηνεύει.
Αλλά μιλάμε για τον Σπένσερ Τρέϊσυ, ο τύπος είχε κερδίσει δύο συνεχόμενα όσκαρ, και κομπάρσος να ήταν, πάλι θα τον ανέφεραν.

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Απορίες σχετικά με το σινεμά και τις ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Νοέ 2018, 09:54

Μπορει να αναφεροταν στο τελος το ονομα του Ορλαντο επειδη ο Λεγκολας στα Χομπιτ δεν ηταν ο πρωταγωνιστης της ταινιας, ουτε ενα απο τα "κυρια" προσωπα της, οπως ο Μπιλμπο, ο Γκανταλφ, ο Θοριν κλπ... , σε αντιθεση με τον Αρχοντα Των Δαχτυλιδιων, οπου εκει ηταν ενας απο τους πρωταγωνιστες στην ταινια, εχοντας πιο ενεργο ρολο. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Διάφορα Άσχετα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες