Αναζήτηση ταινίας

Βύρωνας
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 2
Εγγραφή: 17 Ιουλ 2018, 15:42

Αναζήτηση ταινίας

Ανάρτησηαπό Βύρωνας » 17 Ιουλ 2018, 15:53

Γεια σας. Θέλω λίγο την βοήθεια σας σε κάτι. Θυμάμαι αμυδρά μια ταινία φαντασίας που παίχτηκε στην τηλεόραση επί εποχής ΕΡΤ και Υενεδ. Ήταν μεσαιωνικής φαντασίας και δεν θυμάμαι σε ποιά γλώσσα γιατί δεν ήξερα ούτε αγγλικά τότε. Κάτι μέσα μου λέει, μπορεί και λανθασμένα ότι ο ελληνικός τίτλος της ταινίας ήταν Ο μαύρος μυλωνάς. Θυμάμαι κάποιο κοράκι που μεταμορφωνόταν σε άνθρωπο. ..Ίσως να ήταν κάποια μάγισσα. Είχε δεμένο κάτι στο πόδι του...Ίσως κλειδί. Και κάποιον άνθρωπο που έγινε βράχος. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Αναζήτηση ταινίας

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 18 Ιουλ 2018, 08:34

Για το κοράκι που μεταμορφώνεται σε άνθρωπο και το κλίμα μεσαιωνικής φαντασίας, μου έρχεται στον νου το "Το Γεράκι και ο Λύκος" αγγλιστί Ladyhawke .

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζήτηση ταινίας

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Ιουλ 2018, 10:29

Προσωπικά δεν θυμάμαι.

Ένα γεράκι που μεταμορφώνεται σε άνθρωπο είναι χαρακτηριστικό οπότε η Ασάρα ίσως και να το πέτυχε.

Απλά να σημειώσω πως η ΥΕΝΕΔ είχε αυτό το όνομα μέχρι το 1982. Το Ladyhawk βλέπω πως είναι του 1985. Αλλά η μνήμη συχνά τα μπλέκει λιγάκι.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Βύρωνας
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 2
Εγγραφή: 17 Ιουλ 2018, 15:42

Re: Αναζήτηση ταινίας

Ανάρτησηαπό Βύρωνας » 19 Ιουλ 2018, 17:59

To lady hawk δεν είναι. Είναι μεταγενέστερο. Νομίζω πως αυτο ππυ ψαχνω δεν πρέπει να είναι αγγλική παραγωγή γιατί όλο και σε κάποια επαναληψη θα το πετύχαινα.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Αναζήτηση ταινίας

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 20 Ιουλ 2018, 13:09

Μμμ μήπως είναι ο Die schwarze Mühle (1975) παραγωγής Ανατολικής Γερμανίας?

Image

Στο διαδύκτυο θα βρεις περισσότερες σκηνές.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."


Επιστροφή “Αναζητήσεις”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες