Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 863

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 18 Μάι 2020, 18:28

Σε ποιά απο τις τρεις αναφέρεσαι, Σάωρη?
"The world is changed. I feel it in the water.. I feel it in the earth.. I smell it in the air.. Much that once was is lost, for none now live who remember it."

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 60

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 18 Μάι 2020, 18:57

Αααα ξέχασα να το αναφέρω! Pascali's Island! Πολύ καλή μέχρι τώρα.
Την βρήκα με αγγλικούς υπότιτλους μόνο, αλλά καλύτερα εν τέλει. :)))

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 18 Μάι 2020, 19:13

Λοιπόν, είδα το Polisse και δυστυχώς δυσκολεύτηκα να το τελειώσω. Κάτι άλλο περίμενα όταν είδα το tag του crime στο imdb, αλλά άμεσα αναθεώρησα με το που είδα την αφιέρωση στην αρχή. Ίσως να έπρεπε να σου ζητούσα μια βοήθεια προς την εύρεση των άλλων, άλλα υποπτεύομαι ότι ούτε εσύ έχεις πρόσβαση σε αυτές, αφού τις είδες στο φεστιβάλ. Την άφησα όμως να κυλήσει, εφτασα στο μισάωρο, και εκεί απλά δύσκολα σταματάω.

Ο αριθμός των πρωταγωνιστών, όλες αυτές οι ανακρίσεις, το λεξιλόγιο και η μόνιμη ένταση - που στα μάτια μου μεταφραζόταν σε προσπάθεια απόκρυψης υπανάπτυκτων χαρακτήρων - σε συνδυασμό με την αδυναμία που έχω να εκτιμήσω με το ύφος του μοντέρνου γαλλικού σινεμά, κατέστησε αδύνατη οποιαδήποτε σύνδεση, πολύ σύντομα. Σκεπτόμενος το φινάλε, μου φέρνει στο νου κάποιες παλιές γαλλικές και πόσο διαφορετικά τότε, χειριζόντουσαν αντίστοιχες καταλήξεις.

Αννετούσκα, ελπίζω να μου συγχωρέσεις την κακή κριτική και ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να επανορθώσω :)))

Αβατάρι χρήστη
Αννετούσκα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32

Ανάρτησηαπό Αννετούσκα » 19 Μάι 2020, 00:24

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Αννετούσκα, ελπίζω να μου συγχωρέσεις την κακή κριτική και ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να επανορθώσω :)))

Γρήγορα αντανακλαστικά Μυρμηγκοφάγε!
Άντε καλέ που χρειάζεσαι και συγχώρεση, αν είναι δυνατόν. Η αλήθεια είναι ότι τη συγκεκριμένη την είδα πολύ τελευταία μετά από σύσταση και προσωπικά μου άρεσε αυτή η συνεχόμενη ένταση που δε με άφηνε να πάρω ανάσα συν η γαλλική λογοδιάρροια που πάντα μου κάνει κλικ (αδυναμίες είναι αυτές). Παρόλα αυτά, ναι, οκ, δεν είχες κανένα connection, σεβαστόν!

Εγώ έχω χαθεί στους δαιδάλους της αναζήτησης των δικών σου ταινιών, μόλις σήμερα το βράδυ ξεκίνησα την προσπάθεια και τα ευρήματά μου είναι πτωχά. Θα ήθελα να δω την ιαπωνική αλλά δε βρίσκω υπότιτλους. Αν με οποιονδήποτε τρόπο μπορείς να με βοηθήσεις, θα το εκτιμούσα :)))

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 60

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 19 Μάι 2020, 18:07

Μπιατριξ, χαίρομαι πολύ που πέσαμε μαζί, ειδικά σ' αυτό το γύρο. Η ταινία (Pascali's Island) ήταν πολύ καλή! Τι να πω για τις ερμηνείες των 2 πρωταγωνιστών που τότε βρίσκονταν στην νιότη τους και κένταγαν; Για την ιστορία και το τέλος της; Για τα ωραία ζεστά χρώματα των τοπίων; :πανικός:
Δεν θα την έβλεπα εύκολα, γιατί δεν νομίζω να έπεφτε από τύχη μπροστά μου. Οπότε σ' ευχαριστώ κιόλας για την ευκαιρία που έμμεσα μου έδωσες! :)))

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 19 Μάι 2020, 18:18

Χαίρομαι που σου άρεσε, Σάωρη. :)))) Χάρηκα που γίναμε ζευγάρι σε αυτον τον γύρο, γιατι και στις δυο μας άρεσαν εν τέλει οι επιλογές που προτείναμε η μία στην άλλη. :)
"The world is changed. I feel it in the water.. I feel it in the earth.. I smell it in the air.. Much that once was is lost, for none now live who remember it."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Μύστης
Αναρτήσεις: 167

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 19 Μάι 2020, 20:48

Φταίει και η Σάωρη που δεν πρότεινε καμιά βαριά καλτίλα να σε στείλει αδιάβαστη, τέτοιες ταινίες τις βλέπουν παιδάκια του Δημοτικού όταν τελειώνουν τα μαθήματά τους και λίγο πριν πάνε για ύπνο, τεσπα... :κατάρα:

Είδα τις γυμνές καλόγριες με μεγάλα όπλα του Θεατή, η απόλυτη b-movie σαπιλοκαλτίλα που απευθύνεται σε ειδικό κοινό που του αρέσουν ταινίες σαν του Robert Rodriguez (σε στυλ Machete/Grindhouse) αλλά αναζητά κάτι πιο extreme και περιθωριακό (καλή ώρα όπως ο υποφαινόμενος), :ρ εδώ τις καλόγριες τις εκμεταλλεύεται μια σπείρα μεξικάνων καθαρμάτων βάζοντάς τες να ζυγίζουν και να συσκευάζουν ναρκωτικά (ολόγυμνες εννοείται) :αργκ: και για να ικανοποιούν και τις σεξουαλικές τους ορέξεις, τώρα πώς έμπλεξαν έτσι ένας θεός ξέρει. :ρ
Μπόλικο γυμνό, αστείες καταστάσεις (π.χ ο βιασμός μάνας και κόρης που σταμάτησαν για βενζίνη μέσα στο αυτοκίνητο από τα καθάρματα βγάζει πολύ γέλιο (αν δει κάποιος την σκηνή θα καταλάβει), βασικά για μια κωμωδία πρόκειται που έχει βάλει ο σκηνοθέτης μέσα και κάποια horror στοιχεία ενώ προσπαθεί να δραματικοποίησει και αρκετά σημεία με στόμφο το αποτέλεσμα φυσικά είναι το αντίθετο και αυτός ήταν ο σκοπός του.
Kill Bill φάση με την μοναδική καλόγρια-εκδικήτρια να ξεπαστρέυει έναν-έναν τους κακούς για να καθαρίσει την μικρή μεξικάνικη πόλη από τα κατακάθια της κοινωνίας που την λυμαίνονται, θα τα καταφέρει η θα έχει την τύχη των υπολοίπων καλογριών; :λυγμ:
Μια διασκεδαστική ταινία για όσους αρέσει το συγκεκριμένο ύφος.

Ένα κομμένο πέος προς το τέλος μου θύμισε του όρχεις σε κάποια ταινία του Rodriguez που κείτονταν στο έδαφος και κάποιος τους πατούσε, disgusting! :ααργκ:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 19 Μάι 2020, 21:31

Ενώ η ταινία που είδες εσυ θεωρείται νορμάλ; ελεος... οι δικές μας ειναι σοβαρές ταινίες, με νόημα, ωραίες ερμηνείες και συναίσθημα.. όχι τσόντες. Και βλέποντας το βαθμό του imdb, απο'κει καταλαβαίνεις...

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Μύστης
Αναρτήσεις: 167

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 19 Μάι 2020, 22:12

Και αυτή έχει συναίσθημα: ένα αγνό τρυφερό φιλί στο στόμα που δίνει η μια καλόγρια στην άλλη προς το τέλος με φόντο ένα κομμένο πέος στο πάτωμα. :σάλια: :))))

Το IMDb να σου θυμίσω έχεις πει πολλές φορές πως δεν του δίνεις σημασία φτάνει να σου αρέσει η ταινία, εντάξει.. δεν είναι για πολλά-πολλά αλλά αν σου αρέσει το είδος αυτό περνάει ευχάριστα η ώρα, ένα 6 θα το έβαζα, το 3.9 στο IMDb είναι γιατί ψήφισαν αρκετές καλόγριες που θεώρησαν την ταινία αισχρή! :ρ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 19 Μάι 2020, 22:17

Μα είναι αισχρη. Δεν ειναι ολα για ολους, καποιοι νιωθουν αβολα να βλεπουν τετοια πραγματα.. Δε χρειάζεται να είσαι "καλογρια" για να μη σου αρεσουν οι χυδαιότητες.

Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες