2019 Redux

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

2019 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Δεκ 2019, 22:44

Ο καθιερωμένος απολογισμός της χρονιάς. Ταινίες και σκέψεις για αυτή που μας εγκαταλείπει, αλλά και ελπίδες για αυτή που έρχεται.

Η χρονιά για μένα Θα έλεγα ότι ήταν ανάμεικτη. Από τη μια είδα τις μισές σε σύγκριση με πέρυσι (ειδικά το δεύτερο εξάμηνο δεν είδα στην ουσία τίποτα και συνεπώς περιορίστηκα στις 120 περίπου), από την άλλη όμως οι αγαπημένες κατέληξαν περισσότερες. Το κυριότερο όμως είναι ότι μετά από τέσσερα χρόνια βρήκα μια που λάτρεψα - όχι όμως χωρίς να πληρώσω το τίμημα. Μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ξαναπιάσω ρυθμό και η έλλειψη υποτίτλων στις μεξικάνικες με αποτελείωσε. Ελπίζω τώρα με τη νέα χρονιά να ξαναβρώ τη διάθεσή μου, αλλά νιώθω ότι είναι πιο κοντά στη σφαίρα της φαντασίας, παρά της πραγματικότητας.

Έχω επίσης προσθέσει κάπως χαριστικά μια ταινία, η οποία κατάφερε να μου επαναπροσδιορίσει ολόκληρη την κατηγορία των γουέστερν - προσπαθώ να το δω θετικά, αλλά η αλήθεια είναι ότι μου την έκανε θρύψαλα :κατάρα:

6. Time to Die (1966)
Image

5. A Canterbury Tale (1944)
Image

4. The Shark Hunters (1963)
Image

3. Tlayucan (1962)
Image

2. Preparation for the Festival (1975)
Image

1. El escapulario (1968)
Image

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 02 Ιαν 2020, 19:49

Μετά την κρίση στην σχέση μου με τις ταινίες κατά το 2018, είχα πιστέψει πως έχασα για πάντα το πάθος μου γι' αυτές και μαζί ένα κομμάτι μου. Κάπου στις αρχές του 2019 ήρθε η ταινία που με έβγαλε από την απάθεια, διαπέρασε τον αόρατο τοίχο και με έκανε να νιώσω ότι δημιουργήθηκε για 'μένα, για να φτάσει σε 'μένα, για να την λατρέψω εγώ ακριβώς - και την λάτρεψα. Έπειτα από αυτή την εμπειρία - ορόσημο, η θέαση ταινιών άρχισε, με αργούς ρυθμούς κατά το πρώτο εξάμηνο και ταχύτατους κατά το δεύτερο, να ξαναγίνεται απόλαυση.

Συνολικά είδα 210 ταινίες - πάλι λιγότερες από όσες μπορούσα και ήθελα - αλλά τουλάχιστον τις περισσότερες τις χάρηκα, δίχως πίεση και καταπίεση, ξεχώρισα πολλές, ενώ σε κάποιες βρήκα μέχρι και την Μαγεία που έψαχνα.

- Τουλάχιστον τρεις από τις ταινίες που ακολουθούν ήταν προτάσειις του Μυρμηγκοφάγου.

- Κατά τρόπο σημαδιακό τις δυο κορυφαίες της λίστας μου τις είδα στην αρχή και στο τέλος της χρονιάς αντίστοιχα

Az Ötödik Pecsét - Η 5η Σφραγίδα (1976) - Ζολτάν Φάμπρι
Sabirni centar - The Meeting Point (1989) - Γκόραν Μάρκοβιτς
Kdo chce zabít Jessii? - Who Wants to Kill Jessie? (1966) - Βάτσλαφ Βορλίτσεκ
Suddenly, Last Summer - Ξαφνικά πέρσι το καλοκαίρι (1959) - Τζοζεφ Λ. Μάνκιεβιτς
Paradise Hills (2019) - Άλις Γουόντινκτον
Rys - The Lynx (1982) - Στανίσλαφ Ρουζέβιτς
Who's Afraid of Virginia Woolf? - Ποιος Φοβάται Τη Βιρτζίνια Γουλφ; (1966) - Μάικ Νίκολς
El lado oscuro del corazón 2 - The dark side of the heart 2 (2001) - Ελιζέο Σουμπιέλα
The Endless (2017) - Τζάστιν Μπένσον, Άαρον Μουρχεντ
Ucho - The Ear (1970) - Κάρελ Καχίνια
Zítra Vstanu A Oparím Se Cajem - Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea (1977) - Γίντριχ Πολάκ
Zabil Jsem Einsteina, Panove - I Killed Einstein, Gentlemen (1970) - Όλντριχ Λίπσκι
The Man Who Haunted Himself (1970) - Μπάζιλ Ντίαρντεν
Avengement (2019) - Τζέσι Β. Τζόνσον
Equilibrium - Ανθρώπινο Μίσος (2002) - Κερτ Γουίμερ
L'Homme Du Train - Ο άνθρωπος του τρένου (2002) - Πατρίς Λεκόντ
Long Weekend - το Σαββατοκυριακο του τρομου (1978) - Κόλιν Έγκλεστον
Parents (1989) - Μπομπ Μπάλαμπαν
Ningyo Densetsu - Mermaid Legend (1984) - Τοσιχάρου Ικέντα
Nazarín (1959) - Λούις Μπουνιουέλ
The Linguini Incident (1991) - Ρίτσαρντ Σέπαρντ
Messiah of Evil (1973) - Γουίλαρντ Χάικ, Γκλόρια Κατζ
9. À l'intérieur - Inside (2007) - Αλεξάντρ Μπουστίγιο, Ζιλιέν Μορί
8. Sauna (2008) - Άντι Γιούσι Άνιλα
7. Céline Et Julie Vont En Bateau - Celine And Julie Go Boating (Phantom Ladies Over Paris) (1974) - Ζακ Ριβέτ
6. Zazdrosc I Medycyna - Jealousy And Medicine (1973) - Γιάνους Μαγέφσκι
5. My Dinner With Andre (1981) - Λουί Μαλ
4. Museum Hours (2012) - Τζεμ Κοεν
3. Prognoza Pogody - The Weather Forecast (1983) - Αντόνι Κράουζε
2. Il Deserto Dei Tartari - η μεγάλη νύχτα των συνταγματαρχών (1976) - Βαλέριο Ζουρλίνι
1. Beoning - Burning - Το παιχνίδι με τη φωτιά (2018) - Τσανγκ-Ντονγκ Λι

Η προσδοκία μου για την νέα χρονιά είναι να μην χαθεί ημέρα χωρίς ταινία
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Ιαν 2020, 21:44

Η δικιά μου χρονιά ήταν κάπως μέτρια, με λίγα 9ρια, πολλά 8άρια και πάρα πολλά 7αρια και 6άρια...
Παρόλα αυτά θεωρώ πως είδα καλές ταινίες.
Οπότε έχουμε και λέμε:

9*
Annie Hall / Νευρικός εραστής (1977) - Woody Allen
Carnival of souls / Το καρναβάλι των ψυχών (1962) - Herk Harvey
A ghost story / Ιστορία φαντασμάτων (2017) - David Lower
Infernal affairs / Σατανικές υποθέσεις (2002) - Andrew Lau, Alan Mak
L' avventura / Η Περιπέτεια (1960) - Michelangelo Antonioni
The queen of spades / Ντάμα Πίκα (1949) - Thorold Dickinson
Ugetsu monogatari / Ουγκέτσου Μονογκατάρι (1953) - Kenji Mizoguchi


8*
The VVitch: A New-England Folktale / Η μάγισσα (2015) - Robert Eggers
Bi-mong / Dream (2008) - Ki-duk Kim
Madeo / Mother (2009) - Bong Joon Ho
Salinui chueok / Μνήμες εγκλήματος (2003) - Bong Joon Ho
Sanshô dayû / Επιστάτης Σάνσο (1954) - Kenji Mizoguchi
Bin-jip / Ολομόναχοι Μαζί (2004) - Ki-duk Kim
The One I Love / Αυτός που αγαπώ (2014) - Charlie McDowell
Beoning / Το παιχνίδι με τη φωτιά (2018) - Chang-dong Lee
La voie lactée / Ο Γαλαξίας (1969) - Luis Bunuel
Jungfrukällan / Η πηγή των παρθένων (1960) - Ingmar Bergman
Nelyubo / Χωρίς αγάπη (2017) - Andrey Zvyagintsev
Tanin no kao / Το πρόσωπο ενός άλλου (1966) - Hiroshi Teshigahara
The Luzhin Defence / Η άμυνα του Λούζιν (2000) - Marleen Gorris
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri / Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι (2017) - Martin McDonagh
Maps to the Stars / Οδηγός ευτυχίας (2014) - David Cronenberg
High Plains Drifter / Περιπλανώμενος πιστολέρο (1973) - Clint Eastwood
No Country for Old Men / Καμιά πατρίδα για τους μελλοθάνατους (2007) - Ethan Coen, Joel Coen
Yi ge mo sheng nu ren de lai xin / Το γράμμα μιας άγνωστης (2004) - Jinglei Xu
La sirène du Mississipi / Η σειρήνα του Μισισιπή (1969) - François Truffaut
Umberto D. / Ό, τι μου αρνήθηκαν οι άνθρωποι (1952) - Vittorio De Sica
Los olvidados / Ξεχασμένοι από την κοινωνία (1950) - Luis Bunuel
Hiroshima mon amour / Χιροσίμα, Αγάπη Μου (1959) - Alain Resnais
I Walked with a Zombie (1943) - Jacques Tourneur


Θα μπορούσα να βάλω στα 8αρια και το Hereditary (2018) που μου άρεσε αρκετά και ίσως το The Vampire Lovers (1970) επειδή ήταν η πιο ερωτική μεταφορά του αγαπημένου βιβλίου "Καρμίλλα" που έχω δει έως τώρα!
Τώρα που ξανακοιτάω τις λίστες μου. βλέπω πως ήταν μια χρονιά με μπόλικο ασιατικό κινηματογράφο!

@Μυρμηγκοφάγος
Αυτή 5. A Canterbury Tale (1944) αποκλείεται να μου ξεφύγει το 2020! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Ιαν 2020, 21:54

Χήθκλιφ έγραψε:2. Il Deserto Dei Tartari - η μεγάλη νύχτα των συνταγματαρχών (1976) - Βαλέριο Ζουρλίνι


Χήθκλιφ κάποια στιγμή να διαβάσεις και το βιβλίο του Μπουτζάτι "Η έρημος των Ταρτάρων" το οποίο είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ! :ναι:
Αλήθεια που την βρήκες την ταινία; Την ψάχνω χρόνια!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Ιαν 2020, 00:09

Νικόλα, έχω δει συνολικά οκτώ ταινίες του Powell και είναι με διαφορά η πιο αγαπημένη μου (η μόνη άλλη που μου άρεσε ήταν το The Life and Death of Colonel Blimp), παρότι μου τα χάλασε κάπως στο τέλος. Είναι όμως ότι πιο κοντινό έχω δει από Αγγλία στο ύφος του προπολεμικού ιαπωνικού, τον οποίο και λατρεύω.

Χήθκλιφ κι εγώ τρεις τις μέτρησα. Βλέποντας πάντως τις τσεχοσλοβάκικες, αναρωτιέμαι αν δοκίμασες την Marketa για την οποία τόσο καιρό σας πρήζω :χαχα:

Αν θες κάτι ανάλογο του Mermaid, θα μπορούσες να δοκιμάσεις το Vengeance Demon (1969) (η περίληψη στο imdb αφορά άλλη ταινία) και μιας και σε βλέπουμε σπάνια, θέλω να σου προτείνω την πιο αγαπημένη μου εκδικητική ταινία, το Tabi yakusha (1940) - αν και για να σου είμαι ειλικρινής, δεν περιμένω πολλά. To preparation for the festival δεν χρειάζεται να στο προτείνω, ξέρω ότι θα το τσεκάρεις ( :ρ ). Και από απορία τώρα που το θυμήθηκα, το Funeral Parade το είδες;

Υ.γ. Μήπως έχεις υπότιτλους για το Prognoza Pogody, ή το πέτυχες στο netflix;

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 04 Ιαν 2020, 17:20

Νικόλα και η ταινία είναι συγκλονιστική, ένα υπαρξιακό αριστούργημα. Το βιβλίο ήταν εξαντλημένο αλλά βλέπω τώρα ότι κυκλοφορεί σε νέα έκδοση, σ'ευχαριστώ. Μήπως έχεις καιρό να την αναζητήσεις γιατί την βρήκα εύκολα στα συνηθισμένα μέρη, από την άλλη, ίσως δεν συχνάζουμε στα ίδια γι΄αυτό ρίξε μια νέα ματιά και αν πάλι δεν βρεθεί, θα σε καθοδηγήσω..

Μυρμηγκοφάγε, θα κοιτάξω και για τις τρεις κι αν βρίσκονται θα τις δω - σαν την Mermaid Legend όμως δεν θα 'ναι καμία άλλη..

Την Μαρκέτα επιχείρησα να την δω δύο φορές αλλά και τις δύο έφτασα περίπου στη μέση και την διέκοψα. Πρόσφατα, έχοντας δει στο ενδιάμεσο κάποια άλλη του σκηνοθέτη, σκεφτόμουν να ξαναδοκιμάσω γιατί ήμουν πεπεισμένη πως έφταιγε η διάθεση και όχι η ταινία. Τελικά με αφορμή την ερώτησή σου, την έπιασα πάλι από την αρχή εχθές και ναι, την ολοκλήρωσα.. Η παρέλαση των ρόδων με περιμένει ακόμη.

Γι' αυτήν που ρωτάς, όπως το υποθέτεις.. ωστόσο, την έχω διαφυλάξει με τους υπότιτλους - δυστυχώς κολλημένους.. (αν όμως έχεις εσύ κάποια ιδέα - λύση, πρότεινε μου)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιαν 2020, 22:56

Το 2019 είδα ελάχιστες ταινίες. Σχεδόν καθόλου. Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να γράψω εδώ, αλλά θα μπω στο κόπο να δημοσιεύσω τα ρεζιλίκια μου. Η δική μου λίστα με ταινίες που μου άρεσαν μέσα στο 2019:

8☆
The Joker (2019)

7☆
Den Skyldig (2018)


Και το stand-up Ricky Gervais: Humanity στο 8☆


αυτάαααα..... :))))

Υπόσχομαι μέσα στο 2020 να τα πάω καλύτερα....
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Ιαν 2020, 02:16

Κάθε φορά Χήθκλιφ που μου αναφέρεις ότι είδες μια ταινία χωρίς να εκφράσεις συνοπτική άποψη, δεν θα σου κρύψω ότι νιώθω τύψεις. Ξέρω ότι θα ακολουθήσει κατεβατό και ανησυχώ ότι μπορεί να σου στοιχίσει τον ρυθμό σου, ή ακόμη και τη διάθεσή σου, το οποίο και θα ήταν ιδιαίτερα δυσάρεστο. Αν λοιπόν οποιαδήποτε στιγμή νιώσεις κάποια υποχρέωση να γράψεις κάτι, να θυμάσαι ότι η γνώση ότι σε βοήθησα να βρεις μια αγαπημένη είναι όχι μόνο υπεραρκετή, αλλά το καλύτερο δώρο :))))

Mermaid όντως δεν θα είναι, αλλά έχω σοβαρές ελπίδες για το preparation, αν και υποψιάζομαι ότι μπορεί να σου λειτουργήσει καλύτερα ο δαίμονας, ο οποίος όμως δεν μου ταίριαξε ιδιαίτερα - όπως ακριβώς συνέβη και με το mermaid. Από την άλλη, η τρίτη φοβάμαι ότι δεν θα σε ικανοποιήσει και θα το καταλάβω απόλυτα αν την προσπεράσεις. Το ερώτημα όμως που δημιουργείται, είναι τι αντίσταση θα μπορέσεις να προβάλεις αν σου πω ότι είναι το δικό μου “L'important c'est d'aimer” ;)

Όσον αφορά τώρα το Prognoza Pogody, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για την ώρα. Θα δοκιμάσω το netflix και που ξέρεις, μπορεί να βρω και άλλα διαμαντάκια :))))

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 06 Ιαν 2020, 11:09

Μυρμηγκοφάγε, θα γράψω εντυπώσεις σε άλλο νήμα για την Μαρκέτα, όχι κατεβατό μην ανησυχείς, όσο για τον μύθο της γοργόνας, την είδα δύο φορές απανωτά. Ακόμη δεν ξέρω πόσο αγαπημένη έγινε (σίγουρα αγαπημένη ταινία εκδίκησης) καθώς η συναισθηματική εμπλοκή ήρθε λίγο πριν την τελική αναμέτρηση, αλλά εκεί ήρθε σαρωτικά και με άρπαξε και μου προκάλεσε ανατριχίλες δέους και την επιθυμία να υποκλιθώ στον σκηνοθέτη και την πρωταγωνίστρια γι' αυτό που πέτυχαν. Οι επιρροές που πιθανότατα είχε η Oldboy είναι, πιστεύω φανερές. (Δεν είμαι φαν των δαιμόνων παρεμπιπτόντως.. μου λες δηλαδή ότι υπήρχε δαίμονας στην Mermaid;;!)

Με απογοήτευση διαπίστωσα ότι - όπως το φοβόμουν - δεν κατάφερα να εντοπίσω καμία από τις τρεις που μου προτείνεις, κυρίως για του Γουακαμάτσου και του Κουρόκι που μου έκαναν το κλικ.

Σίγουρα θα βρεις κι άλλα Πολωνικά διαμάντια αν και όχι πολλά, αυτή ήταν από τα πιο λαμπερά.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 2019 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Ιαν 2020, 13:02

Με το "δαίμονας" αναφέρθηκα στο Fukushûki (Vengeance Demon) και ήταν μια προσπάθεια να δηλώσω ότι όπως συνέβη με το mermaid legend, έτσι και αυτό δεν μου ταίριαξε ιδιαίτερα (αν και αντιλαμβάνομαι την ιδιαιτερότητά τους). Και όχι, μην ανησυχείς, καμία δεν έχει δαίμονα - τουλάχιστον από όσο αντιλήφθηκα :χαχα:

Ελπίζω περισσότερο να βρω μεξικάνικα, μιας και στον πολωνικό δεν έχω πολλά κενά που να μου δημιουργούν την επιθυμία να τα καλύψω. Αλλά ότι έρθει, καλώς να έρθει.


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες