Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1291

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 14 (Φεβρουάριος 2019)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Μάρ 2019, 11:10

Λοιπόν είδα κι εγώ με την σειρά μου την πρόταση της Τρίνιτι δλδ το Atonement (2007).
Σε γενικές γραμμές μου άρεσε αν και δεν ήταν πολύ στο στυλ μου.
Η όλη ιστορία εκτυλίσσεται στην Αγγλία λίγο πριν τον ΒΠΠ. Εποχές που κυριαρχούσαν ένας πρωτοφανής συντηρητισμός και φυσικά οι ταξικές διαφορές. Μια μικρή Αγγλίδα φτιάχνει μια ιστορία φανταστική εμπλέκοντας την αδελφή της και τον φίλο της με αποτέλεσμα να ακολουθήσει ένα ντόμινο παρεξηγήσεων...
Η ταινία ήταν άλλες φορές πομπώδης και λίγο μελό αλλά στο σύνολο της ήταν νομίζω μια καλή ιστορία έρωτα.
Οι ερμηνείες μου άρεσαν, ειδικά της Κίρα Νάιτλι η οποία μου αρέσει πολύ σαν ηθοποιός και σαν παρουσία γενικότερα. Βεβαίως η Βανέσα Ρεντγκέιβ είναι εκπληκτική και ο Μακαβόι καλός όπως πάντα. Ο τελευταίος δεν μου αρέσει πολύ σαν ηθοποιός βέβαια... Το βρίσκω λίγο υπερβολικό! :)
Μου έκανε εντύπωση πως η ταινία ξεκινάει σαν κλασική ρομαντική ιστορία και όσο προχωράει γίνεται ένα σφιχτοδεμένο δράμα.

Θα βάλω ένα 7/10!

Τρίνιτι είδες καμια από τις δικές μου;;;; :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 208

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 20 Απρ 2019, 20:18

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Λοιπόν είδα κι εγώ με την σειρά μου την πρόταση της Τρίνιτι δλδ το Atonement (2007).
.
.
Μου έκανε εντύπωση πως η ταινία ξεκινάει σαν κλασική ρομαντική ιστορία και όσο προχωράει γίνεται ένα σφιχτοδεμένο δράμα.

Κι εμένα για αυτό μου άρεσε αυτή η ταινία, για την τραγικότητα που έκρυβε η ιστορία. Χαίρομαι που πέρασες καλά βλέποντάς την.

Από τις προτάσεις σου Νικόλα είδα την ταινία "Maps to the stars". Αρχικά να πω πως στην ροή της θέασης της ταινίας ένιωθα σταδιακά να αποστασιοποιούμαι, κι αυτό γιατί ήταν κατά την γνώμη μου υπερβολική η χρήση γεγονότων και χαρακτήρων του "κακού" Χόλυγουντ, όλοι οι ήρωες είχαν κάποιο κουσούρι, σαν να προσπαθούσαν μέσα από μια ταινία να μας δείξουν όλα τα κακώς κείμενα που υπάρχουν, με συνέπεια να μην προλαβαίνει να εμβαθύνει σε κάποια σημεία.
Στην παρουσίαση σου Νικόλα είδα ότι αναφέρεις ότι αυτή η ταινία έχει πάρει την σκυτάλη από την ταινία Mullholand drive, όσον αφορά την αθέατης πλευράς της αμερικάνικης βιομηχανίας κινηματογράφου. Θα συμφωνήσω όσον αφορά ότι έχουν αυτό το κοινό σημείο στην ιστορία.
Όσον αφορά όμως τον τρόπο προσέγγισης προσωπικά δεν βλέπω κάποια ομοιότητα: εδώ επικρατεί ο ρεαλισμός και ακόμα και τα όποια "φαντάσματα" δεν κρύβουν καμία έκπληξη ή μυστήριο, ενώ αντίθετα στο Mullholand drive το ονειρικό στοιχείο ήταν με τόση μαεστρία μπλεγμένο με την πραγματικότητα που δεν καταλαβαίνεις εύκολα πότε πατάς στη γη και πότε πατάς στα σύννεφα.

Γενικά ως ταινία ήταν καλογυρισμένη, με καλό καστ ηθοποιών που κόλλαγαν καλά μεταξύ τους και με σφιχτοδεμένη ιστορία. Με συνεπήρε ιδιαίτερα ο ρόλος της κόρης και μέσα από αυτόν ένιωσα και κατάλαβα την ψεύτικη μαγεία του Χόλυγουντ. Δεν έχω δει νομίζω άλλες ταινίες από αυτόν τον σκηνοθέτη, αλλά την συγκεκριμένη την παρακολούθησα ως το τέλος της με αμείωτο ενδιαφέρον.

Νικόλα, την ταινία την είχα δει από την αρχή του παιχνιδιού. Κάτι όμως που μπαίνω αραιά, κάτι με ένα τεχνικό πρόβλημα της λέσχης που χάθηκαν αναρτήσεις και πως μου φάνηκε τότε ότι χάθηκε και αυτό το νήμα!.. :μαναι: Τέσπα, ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση! :)
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1291

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Απρ 2019, 11:06

Καταρχάς χαίρομαι που σου άρεσε Τρίνιτυ! :)

Σχετικά με τις ομοιότητες με το Mullholand drive νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.
Και οι 2 σκηνοθέτες μιλάν για την αθέατη πλευρά της βιομηχανίας του Χόλιγουντ. Από κει και πέρα σαφώς έχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση! Ο μεν Λιντς προτιμάει να κινηθεί στα γνωστά του μονοπάτια με τις ασυνέχειες και τα δυσδιάκριτα όρια πραγματικότητας και ονείρου, ενώ αντίθετα ο Κρόνενμπεργκ προτιμάει την κατα μέτωπο επίθεση και την σταδιακή απογύμνωση των χαρακτήρων του! :)
Τώρα λοιπόν που έκανες την πρώτη σου επαφή με τον Καναδό, θα σου πρότεινα να ανατρέξεις στις παλαιότερες δημιουργίες του και να ανακαλύψεις το μεγαλείο του! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες