Game of Thrones (2011- )

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 93

Re: Game of Thrones (2011- )

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 16 Απρ 2019, 21:37

Μια χαρα ηταν για πρωτο επεισοδιο σαιζον. Ειδαμε ολες τις αναμενομενες συναντησεις και επανασυνδεσεις.
Και ειχαμε και το γεγονος οτι

ο Τζον εμαθε ποιος πραγματικα ειναι.

Στο σημειο αυτο, να μοιραστω οτι για πρωτη φορα αποφασισα να παω να δω εξω το επεισοδιο. Μια μπυραρια/pub εδω στην Αρτα, αποφασισε κάθε Δευτερα να κανει βραδια GoT, με προβολη του επεισοδιου μεχρι το τελος της σειρας. Αποδειχτηκε ωραια εμπειρια καθως ειχε δημιουργηθει μια ζεστη ατμοσφαιρα, χωρις ψιθυρους κτλ που θα με ξενερωναν και χωρις να ειμαστε ο ενας πανω στον αλλον. Καναμε και μια μινι αναλυση του επεισοδιου με την παρεα μετα την προβολη, συνοδεια μπυρας και εκλεισε ομορφα η βραδια. :))))

Winter is here!

Image

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1257

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Απρ 2019, 21:45

Καλό ήταν αλλά δεν θυμίζει σε τίποτα τις πρώτες σεζόν.
Ευτυχώς ο Τζέιμι Λάνιστερ και ο Μπραν με τον Σαμ έσωσαν την παρτίδα...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 90

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 17 Απρ 2019, 08:49

Χανκ Μουντυ έγραψε:
Στο σημειο αυτο, να μοιραστω οτι για πρωτη φορα αποφασισα να παω να δω εξω το επεισοδιο. Μια μπυραρια/pub εδω στην Αρτα, αποφασισε κάθε Δευτερα να κανει βραδια GoT, με προβολη του επεισοδιου μεχρι το τελος της σειρας. Αποδειχτηκε ωραια εμπειρια καθως ειχε δημιουργηθει μια ζεστη ατμοσφαιρα, χωρις ψιθυρους κτλ που θα με ξενερωναν και χωρις να ειμαστε ο ενας πανω στον αλλον. Καναμε και μια μινι αναλυση του επεισοδιου με την παρεα μετα την προβολη, συνοδεια μπυρας και εκλεισε ομορφα η βραδια. :))))

Τι ωραία ιδέα. Μακάρι να γινόταν κάτι αντίστοιχο και σε άλλα μέρη της χώρας.

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Μου άρεσε αλλά και πάλι θα πω πως είναι πλέον φανερό πως μετά την 4 σεζόν ο Μάρτιν δεν έκανε κουμάντο στο σενάριο. :ναι:

Δεν ξέρω κατά πόσο ο Μάρτιν έκανε κουμάντο στο σενάριο, ξέρω ότι έχει γράψει από ένα επεισόδιο για κάθε σεζόν με εξαίρεση τις τελευταίες αλλά από εκεί και έπειτα αμφιβάλλω για τον έλεγχο που ασκεί γενικότερα. Παλιότερα μάλιστα πίστευε ότι η σειρά δεν θα ξεπεράσει τα βιβλία, διότι στο 4ο και 5ο βιβλίο υπήρχαν πολλά συμβάντα και πολλοί χαρακτήρες. Εν τέλει η σειρά είτε δεν τα παρουσίασε καθόλου είτε ολόκληρα κεφάλαια συμπτήχθηκαν σε μερικές σκηνές.

Δεν αποκλείεται οι σεναριογράφοι και οι παραγωγοί να έχουν κορεστεί και να θέλουν να τελειώσουν μια και καλή.
Αλλά ναι μια διαφορά στην ποιότητα των διαλόγων είναι φανερή.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1257

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Απρ 2019, 00:00

Είδα το S08E02!!! :γιούπι:

Ωραίο, δυνατό, αναμενόμενο!!
Μου αρέσει που έχουν μαζευτεί όλοι οι ήρωες στο Γοτίντερφελ και περιμένουν την τελική μάχη με τους Γουάιτ Γουοκερς!!!!
Βέβαια περίμενα περισσότερες εξηγήσεις από τον Μπραν για τον Νάιτ Κινγκ αλλά νομίζω θα τα πει στο επόμενο επεισόδιο. Σίγουρο ο Κινγκ έχει ένα θέμα με τα Κοράκια, μιας και μαθαίνουμε πως τους έψαχνε πάντα για να τους εξολοθρεύσει...

Η Άρια μεγάλωσε πλέον και ήταν ώρα να γίνει γυναίκα!!
Συγκινητική βρήκα και την σκηνή που ο Τζέιμι Λάνιστερ έχρισε ιππότη την Μπρίεν!

Το κωμικό στοιχείο Τόρμουντ έχει καταντήσει αηδία πΧια...
Απίστευτα βαρετός χαρακτήρας, τέρμα στα κλισέ!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 126

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 23 Απρ 2019, 06:34

Καλύτερο μου φάνηκε το δεύτερο επεισόδιο από το πρώτο. Συναισθηματικά φορτισμένο, νομίζω ήταν το τελευταίο ήρεμο επεισόδιο όπου βλέπουμε όλους τους ήρωες μαζί. Για το τρίτο ήδη βράζω κόλλυβα κι έχω ετοιμάσει μια κούτα χαρτομάντιλα, θα πέσει πολύ θανατηλίκι. :ναι:
Τοπ σκηνή για μένα προσωπικά ήταν η συνάντηση Σάνσα- Θίον, οκ, όχι η καλύτερη, όμως με έκανε κι έκλαψα.
Το Φρύδι πλέον έχει ξεφύγει, ο θρόνος μου κι ο θρόνος μου! Είμαι πλέον σίγουρος ότι θα είναι από αυτούς που θα πάνε στον Άγιο Πέτρο μέχρι το τέλος της σειράς,. προκαλεί με το υφάκι της .
Ο Τορμουντ, Νικόλα, προσωπικά δεν με ενοχλεί σαν περσόνα, όμως ο τηλεοπτικός χρόνος που του δίνεται είναι πολύς. Ο Βαρυς φέτος ούτε κομπάρσο δε μπορείς να τον πεις, ζήτημα αν είπε 2 κουβέντες κι ας είναι από τους εξυπνότερους ήρωες εκεί μέσα.
Η ερωτική σκηνή της Άρια , αν και καταλαβαίνω τον λόγο που παίχτηκε, μου ήταν άβολη να την βλέπω, δεν μου άρεσε καθόλου. :ανέκφραστος: Με ένα φιλί και μια υπόνοια ότι γίνεται το νταλαβέρι το περνούσαν μια χαρά το μήνυμα ότι το κορίτσι μεγάλωσε πλέον. Ήταν απλώς μια από τις πολλές αχρείαστες ερωτικές σκηνές του ΓοΤ. :κάτω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3222

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Απρ 2019, 01:20

Ιαβερης έγραψε:Τοπ σκηνή για μένα προσωπικά ήταν η συνάντηση Σάνσα- Θίον, οκ, όχι η καλύτερη, όμως με έκανε κι έκλαψα.

Μαζί σου. :λυγμ: Η πιο συγκινητική στιγμή του επεισοδίου. Και κυρίως γιατι περνάν από το μυαλό σου όλα αυτά που περάσαν αυτοί οι δύο μαζί και τους δέσανε.

Τί να πω μ' αυτήν την σειρά. Δεν χορταίνω, ρε παιδί μου.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες