Weekend at Bernie's (Τρελό γουίκεντ στου Μπέρνι) (1989)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Weekend at Bernie's (Τρελό γουίκεντ στου Μπέρνι) (1989)

Ανάρτηση από Σινεφίλ » 08 Απρ 2013, 15:23

Image

Τίτλος: Weekend at Bernie's (Τρελό Γουίκεντ στου Μπέρνι)
Έτος παραγωγής: 1989
Σκηνοθέτης: Ted Kotcheff
Ηθοποιοί: Andrew McCarthy, Jonathan Silverman, Catherine Mary Stewart

Υπόθεση
Η ταινία αφορά δύο υπαλλήλους μιας ασφαλιστικής εταιρίας που ανακαλύπτουν ξαφνικά το πτώμα του νεκρού αφεντικού τους (Μπέρνι). Πρέπει όμως να τον "ζωντανέψουν" πάση θυσία.

Άποψη
Μια ανεπανάληπτη κωμωδία που δεν την χάνω ποτέ στην τηλεόραση (αν και έχω να την πετύχω χρόνια) και την έχω δει πάνω από 6 φορές συνολικά.

Σίγουρα, το να προσπαθήσεις να κάνεις έναν νεκρό να συμπεριφέρεται σαν ζωντανός, μόνο σε τραγελαφικές καταστάσεις μπορεί να οδηγήσει. Οι σκηνές που διαδραματίζονται είναι τόσο σουρεαλιστικές (παραβλέπεται π.χ. η νεκρική ακαμψία), που καταντάνε γελοίες.

Μια ταινία χαμηλού μπάτζετ, μα με μεγάλη εισπρακτική επιτυχία. Αν δεν την έχετε δει ακόμη, σπεύστε!

Trailer

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Weekend at Bernie's (Τρελό γουίκεντ στου Μπέρνι) (1989)

Ανάρτηση από Αξία » 08 Απρ 2013, 15:50

Τέλεια κωμωδία!!! Καταπληκτική στο είδος της!!! Συμφωνώ πως όποιος βλέπει κωμωδίες πρέπει να δει και αυτήν.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3212

Ανάρτηση από Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 10:33

Καλούτσικη για Σάββατο μεσημέρι. Πραγματικά, πρέπει κάποιος να καταφέρει να δεχτεί όλην την υπερβολή, πως οι δυο φίλοι περιφέρονται με ένα πτώμα και το κάνουν να μοιάζει ζωντανό, για να μπορέσει να γελάσει με αυτήν την φαρσοκωμωδία. Από όσο έχω καταλάβει υπήρξε και συνέχεια αλλά πρέπει να βγήκε πολύ χάλια.

Ένα 6* από εμένα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Θέση: Θεσσαλονίκη

Ανάρτηση από Αξία » 09 Απρ 2013, 17:50

Πάντως γενικά πέρα από την καθαυτή ποιότητα και αξία μιας ταινίας η γνώμη που έχουμε γιαυτήν καθορίζεται από το πώς και πότε τη βλέπουμε.
Μάλλον έχεις δίκο Φάρε για το 6 που της δίνεις.
Εγώ την είχα δει στο φοιτιτικό μου σπίτι (ήταν βράδυ) με τη βοήθεια ενός προτζέκτορα που είχαμε ''δανειστεί'' από την πρακτική. Ήμουν με τις φίλες μου, ο καιρός ήταν ζεστός, οι εξετάσεις ήταν μακριά και γελάσαμε μέχρι δακρύων.....!

Αβατάρι χρήστη
Γλωσσολάγνος
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 21

Ανάρτηση από Γλωσσολάγνος » 09 Απρ 2013, 18:17

Υπήρξε όντως συνέχεια και την είδα και στον κινηματογράφο όταν βγήκε. Μάλιστα εκεί το πτώμα καταφέρνει και κουνιέται χωρίς να το στηρίζουν άλλοι (του έχουν κάνει βουντού, κι έτσι σηκώνεται και χορεύει κάθε φορά που ακούγεται ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής).

Όσο για την πρώτη, για την οποία συζητάμε στο νήμα, κι εγώ ένα εξάρι θα της έβαζα, βία εφτάρι. Έχει αρκετό γέλιο μεν, και την αγαπώ γιατί μου θυμίζει την εφηβεία μου, αλλά κατά τ' άλλα δεν τη θεωρώ και τίποτε σπουδαίο. Θα την πρότεινα ή σε εφήβους ή σε οπαδούς του σλάπστικ.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτηση από Φαροφύλακας » 09 Απρ 2013, 18:32

Ο αφηγητής στο τρέιλερ:
"he's got style... he's got charm... he has got no soul! but that never stopped Bernie from being the life of the party!"
:μουάχαχα:

Τελικά, μάλλον μού κάνει κέφι να το δω και το 2... :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 290

Ανάρτηση από Ονειρευτής » 09 Απρ 2013, 23:20

Η πρώτη ταινία του Μπέρνι ήταν μια από τις κωμωδίες που μ' έκανε και γέλασα με την ψυχή μου όπως συνηθίζουμε να λέμε (εν αντιθέση με κάτι κωμωδίες τύπου "Τρελές σφαίρες") γιατί ήταν ευρηματική, έξυπνη και καλογυρισμένη, ο δε Terry Kiser έπιαζε απίστευτα τον ρόλο του ως Μπέρνι.

Ο Ted Kotcheff ο σκηνοθέτης της ταινίας μεταξύ άλλων έχει σκηνοθετήσει και το First Blood το 1982, την πρώτη ταινία του θρυλικού, πασίγνωστου και μέχρι στιγμής απέθαντου John Rambo. :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 309

Ανάρτηση από Κόρτο Μαλτέζε » 10 Απρ 2013, 10:52

Πρέπει να την έχω πετύχει αρκετές φορές στην τηλεόραση, όπως και το δεύτερο μέρος της. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσαν (Τις πρώτες δυο ταινίες από τη σειρά τρελές σφαίρες τις προτιμώ) αλλά έχουν αυτή την αφέλεια και προχειρότητα των 80s που εμένα τουλάχιστον μου αρέσει.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Ατλαντίς
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 15

Ανάρτηση από Ατλαντίς » 16 Απρ 2013, 00:40

Αξία έγραψε:Πάντως γενικά πέρα από την καθαυτή ποιότητα και αξία μιας ταινίας η γνώμη που έχουμε γιαυτήν καθορίζεται από το πώς και πότε τη βλέπουμε.
Μάλλον έχεις δίκο Φάρε για το 6 που της δίνεις.
Εγώ την είχα δει στο φοιτιτικό μου σπίτι (ήταν βράδυ) με τη βοήθεια ενός προτζέκτορα που είχαμε ''δανειστεί'' από την πρακτική. Ήμουν με τις φίλες μου, ο καιρός ήταν ζεστός, οι εξετάσεις ήταν μακριά και γελάσαμε μέχρι δακρύων.....!
Η αλήθεια είναι πως η άποψή μας για μια ταινία δεν έχει να κάνει μόνο με τα ποιοτικά της χαρακτηριστικά, αλλά και με την ανάμνηση που έχουμε από αυτή. Δεν είναι τυχαίο ότι θυμόμαστε με νοσταλγία κάποιες ταινίες με τις οποίες είχαμε γελάσει με την παρέα μας, είχαμε πετάξει καυστικά σχόλια και ατάκες για αυτές ή κάναμε συσχετισμούς με την επικαιρότητα με αφορμή αυτές. Κατά κάποιο τρόπο η ταινία γίνεται "επέκταση" και κομμάτι σου. Πάντως εκείνο ήταν τελείως σουρεάλ σκηνικό. Τόσο για το χώρο, όσο και για τα ετερόκλητα άτομα και την "καμμένη" επιλογή ταινίας που τελικά άρεσε σε όλους!! :ουχ: Και επίσης η σκηνή με τον Μπέρνι και το καμάκι που είχε σφηνωθεί στο κεφάλι του είναι από τη δεύτερη ταινία. Για αυτό σας έπρηζα εκείνο το βράδυ ότι κάπου το είχα δει.
Carpe noctem...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτηση από Φαροφύλακας » 16 Απρ 2013, 08:22

Ατλαντίς έγραψε:Η αλήθεια είναι πως η άποψή μας για μια ταινία δεν έχει να κάνει μόνο με τα ποιοτικά της χαρακτηριστικά, αλλά και με την ανάμνηση που έχουμε από αυτή.
Ακριβώς, έτσι. Προσωπικά πιστεύω πως ένα έργο τέχνης —ταινίες εδώ που μιλάμε— έχει αποκλειστικά και μόνο υποκειμενική υπόσταση.

Με τα αστεράκια που δίνω βαθμολογώ μονάχα το πόσο μου άρεσε και όχι κάποια υποτιθεμένη αντικειμενική αξία της ταινίας, γιατί απλά δεν πιστεύω πως υπάρχει αυτό.

Ανάρτηση απάντησης

Επιστροφή “δεκαετία του 1980”