Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 1 (Νοε. 2015)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 25 Νοέ 2015, 19:00

Ελλη, εχεις δικιο, ειναι μια φαρσοκωμωδια που εχει στοχο να προκαλεσει ευκολα γελιο. Προσωπικα δεν πολυβλεπω τετοιες ταινιες πια, κι οχι επειδη σοβαρεψα ( μη τρελαθω! :χαχα: ), αλλα γιατι χορτασα απ' αυτες ( με τοσα american pie που εχω δει! ). Τη συγκεκριμενη κωμωδια ομως την βλεπω ξανα και ξανα για καθαρα συναισθηματικους λογους, οπως ειπα και πριν με πηγαινει πισω στο χρονο. Αλλωστε γι' αυτο και ξαναβλεπουμε τις ιδιες ταινιες, ξανακουμε τα ιδια τραγουδια, ξαναδιαβαζουμε τα ιδια βιβλια, για να νιωσουμε ξανα την πρωτη γλυκα. :)

Μεταξυ μας, μονο σε μενα αρεσει το Κατι τρεχει με την Μαιρη;
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Νοέ 2015, 19:16

Εγώ είμαι μεγάλος οπαδός της φαρσοκωμωδίας και το "Κάτι Τρέχει ... " μου άρεσε πολύ. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 25 Νοέ 2015, 19:32

Φαροφύλακας έγραψε:Εγώ είμαι μεγάλος οπαδός της φαρσοκωμωδίας και το "Κάτι Τρέχει ... " μου άρεσε πολύ. :ναι:

Θενξ, Φαρε! Πλεον δε νιωθω μονος! :)))
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 25 Νοέ 2015, 19:44

Και εμένα μου αρέσει το Κάτι τρέχει με την Μαίρη.

Χαίρομαι που σου άρεσαν τα Τέρατα Ίζι. Ο πρώιμος ομιλών κινηματογράφος είχε ένα θεματάκι με τις ερμηνείες (ειδικά στις b-movies) καθώς δεν είχαν συνηθίσει οι ηθοποιοί να τα λένε στην κάμερα. Όταν μάλιστα οι ηθοποιοί καταγόταν από την ανατολική και κεντρική Ευρώπη οπότε είχαν και έντονη προφορά οι διάλογοι γινόταν αρκετά κωμικοί. Στο γιατί ο νάνος παρά την περιουσία του δουλεύει σαν αξιοπερίεργο σε τσίρκο, νομίζω ότι ουσιαστικά είναι ο ιδιοκτήτης του τσίρκου.

O Μπράουνιγκ πριν ασχοληθεί με τον κινηματογράφο είχε δουλέψει και ο ίδιος σε τσίρκο (σαν κλόουν) οπότε είναι λογικό να θεωρεί λίγο πολύ φυσιολογική την έκθεση στο κοινό των σωματικών μειονεκτιμάτων των ατόμων της ταινίας. Και οι "ηθοποιοί" δεν πάρθηκαν από το σπίτι τους (ή από κάποιο νοσοκομείο που ίσως του φιλοξενούσε) για να γίνουν βορά στα μάτια του κόσμου. Ήταν άτομα που είχαν συνηθίσει να προβάλουν τις (πραγματικές ή όχι, σοβαρές ή όχι) δυσμορφίες τους στο κοινό και που τις δυσμορφίες αυτές τις εκμεταλλευόταν (οι ίδιοι σε κάποιο βαθμό και όσων η διανοητική κατάσταση δεν το επέτρεπε οι "κηδεμόνες τους") για βιοποριστικούς λόγους. Το να εμφανιστούν σε μια ταινία ενός επιτυχημένου σκηνοθέτη προβάλλοντας και τα νούμερά τους του τσίρκου, έκανε διαφήμιση στην δουλειά τους (το πόσο αυτό είναι ηθικό, ειδικά για αυτούς που ήταν διανοητικά ανάπηροι είναι άλλο θέμα όπως και το ποιος εκμεταλλεύτηκε ποιον τελικά). Φυσικά η παρουσίαση αυθεντικών αναπήρων πέρα από έναν αέρα αυθεντικότητας, φαντάζομαι ότι μείωνε και το κόστος της παραγωγής. Γενικά νομίζω ότι είναι μια ταινία με σχετικά τετριμμένο (πια) θέμα αλλά δεν είναι και τόσο ευκολοχώνευτη τελικά.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 26 Νοέ 2015, 07:57

Πολύ χαίρομαι που δεν σε απογοήτευσε η αγαπημένη μου Μέδουσα Φαροφύλακα :)

Εγώ δυστυχώς δεν είδα ακόμη την πρόταση σου επειδή δεν είχα καθόλου ελεύθερο χρόνο τις προηγούμενες μέρες. Την έχω στο πρόγραμμα - που είναι πιο χαλαρό - γι' απόψε, θα επιστρέψω λοιπόν αργότερα με εντυπώσεις.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Νοέ 2015, 09:08

Μάλλον σήμερα θα ανεβάσω μια μικρή παρουσίαση.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 26 Νοέ 2015, 18:17

Λοιπόν, Βάγγυ, χτες είδα τα Παραδεισένια Οστά. Εντάξει, καλή ήταν, με κράτησε αρκετά. Ηθελα περισσότερο να δω αν
τελικά θα τιμωρούνταν ο δράστης. Τελικά, βέβαια, δεν ήρθε η κάθαρση αφού διέφυγε.


Μου άρεσαν, γενικά, οι σκηνές
από το «καθαρτήριο» που ήταν μια παραμυθένιες και φωτεινές και μια σκοτεινές. Μου θύμισαν λίγο κάτι σκηνές που είχα δει από το Θα σε Βρω στον Παράδεισο, με τον Ρόμπιν Ουίλλιαμς.

Πολύ μεγάλο συν ήταν η παρουσία του Στάνλει Τούτσι (γείτονας). Πολύ διαφορετικός ρόλος από αυτούς που τον έχω συνηθίσει και πολύ αλλαγμένος εμφανισιακά (νομίζω ότι του είχαν βάλει μέχρι και μπλε φακούς επαφής ) Αγαπημένος ηθοποιός, τον είχα λατρέψει στο Ο Διάβολος φοράει Πράντα. Καλές ερμηνείες γενικά, με αυτή της Σούζαν Σάραντον να ξεχωρίζει έστω και αν είχε περιφερειακό ρόλο. Επίσης, εξεπλάγην όταν ειδα ότι την έχει σκηνοθετήσει ο Πίτερ Τζάκσον (Αρχοντας των Δαχτυλιδιών)

Επόμενη το Whiplash!!
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 26 Νοέ 2015, 23:00

Χαίρομαι που σιυ άρεσε. :) Εμένα μου αρέσει πολύ και η νεαρή Saoirse Ronan, τη θεωρώ από τις πιο ταλαντούχες της γενιάς της. :ναι: Εγώ αύριο θα ξεκινήσω με τις δικές σου -που θα έχω περισσότερο χρόνο- και το πιο σίγουρο να δω πρώτα το Π. Διάβασα και την παρουσίαση του Φάρου και με τράβηξε. :))
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 27 Νοέ 2015, 00:21

@Βάγγυ, μόλις τελείωσα και το Whiplash και μην έχοντας συνέλθει ακόμα έχω να πω μια λέξη: ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :προσκυνώ: :προσκυνώ: :προσκυνώ:

Τα υπόλοιπα αύριο!
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 01 Δεκ 2015, 15:31

Είδα τα 400 χτυπήματα τουΤρυφώ. Πολύ ωραία ταινία, βαθιά ανθρώπινη και χάρηκα που την είδα.
Η ταινία μας μεταφέρει στην ζωή ενός μικρού αγοριού, το οποίο παραβαίνει τους κανόνες της κοινωνίας: λέει ψέματα στους γονείς του, κάνει κοπάνες από το σχολείο κ.α. Όμως ποιος πραγματικά είναι παραβάτης εξαρτάται από τους "κανόνες" τελικά..
Και μια μικρή γεύση της:


SYSTEM FAILURE


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες