Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Ιουλ 2014, 23:51

Τι θα λέγατε για ένα μικρό τοπ τεν (ή και περισσότερες αν θέλετε) των αγαπημένων σας ταινιών με σαμουράι;

Προσωπικά το θέμα με ενδιαφέρει γιατί οι ταινίες της συγκεκριμένης κατηγορίας έκτος από το action στοιχείο που έχουν και λατρεύω, έχουν ταυτόχρονα την υποχρέωση συνήθως να σταθούν και στο δραματικό τους κομμάτι. Ένα χαρακτηριστικό που δύσκολα βρίσκω να με ικανοποιεί σε κάποια άλλη κατηγορία δράσης και που είναι απαραίτητο στα γούστα μου - δυστυχώς, ή ευτυχώς.

Θα πρότεινα να αφήσουμε έξω ταινίες όπου το κύριο στοιχείο τους είναι η φεουδαρχική Ιαπωνία όπως για παράδειγμα το ran και αν δε το θεωρείτε δύσκολο να παραμείνουμε στις Ιαπωνικές. Αν λέω... :χαχα:

Μπορείτε να ευχαριστήσετε τον Φαροφύλακα που μου έδωσε την ιδέα με το le samourai του Melville :χαχα:

Η λίστα μου την οποία και ελπίζω να εμπλουτίσω σύντομα :))))

updated 15.06.2018

40. Inn of Evil (1971)
Image

39. Sword of the Beast (1965)
Image

38. Love and Honor (2006)
Image

37. Showdown at the Great Tone River (1959)
Image

36. The Hawk of the North (1942)
Image

35. Hunter in the Dark (1979)
Image


34. Three Outlaw Samurai (1964)
Image

33. Vendetta of Samurai (1952)
Image

32. The Shogun's Samurai (1978)
Image

31. The Hidden Blade (2004)
Image


30. The Secret of the Urn (1966)
Image

29. When the Last Sword is Drawn (2003)
Image


28. A Tale of Archery at the Sanjusangendo (1945)
Image


27. A Bloody Spear on Mount Fuji (1955)
Image

26. Samurai Bride Hunter (1957)
Image

25. Brutal Story at the End of the Tokugawa Shogunate (1964)
Image



24. Priest of Darkness (1936)
Image

23. Wuthering Heights (1988)
Image

22. The Scandalous Adventures of Buraikan (1970)
Image

21. Utamaro's World (1977)
Image

20. The Serpent (1925)
Image

19. After the Flowers (2010)
Image

18. Tenchu! (1969)
Image

17. Kill! (1968)
Image

16. An Actor's Revenge (1963)
Image

15. A Scoundrel (1965)
Image

14. Samurai Assassin (1965)
Image

13. The Assassination of Ryoma (1974)
Image

12. Humanity and Paper Balloons (1937)
Image

11. The River Fuefuki (1960)
Image

10. Samurai Rebellion (1967)
Image

9. The Twilight Samurai (2002)
Image

8. After the Rain (1999)
Image

7. Capricious Young Man (1936)
Image

6. Pandemonium (1971)
Image

5. Sun in the Last Days of the Shogunate (1957)
Image

4. Under the Blossoming Cherry Trees (1975)
Image

3. Harakiri (1962)
Image

2. Sazen Tange and the Pot Worth a Million Ryo (1935)
Image

1. Adauchi (1964)
Image

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 29 Ιουλ 2014, 12:54

Άρα φαντάζομαι αποκλείεται και ο Θρόνος του αίματος...

προσωπικά δεν έχω δει και πολλές ταινίες του είδους (τουλάχιστον χωρίς τον Τοσίρο Μιφούνε) μερικές αγαπημένες είναι:

Ράσομον
Γιοζίμπο
Οι 7 σαμουράι
Ουγκέτσου Μονογκατάρι
...και φυσικά το Χαρακίρι
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Ιουλ 2014, 00:00

Να σου είμαι ειλικρινής ήλπιζα συνολικά να αποφύγουμε τον Ακίρα, αλλά μάλλον αν δεν έχει κάποιος μια μικρή τρέλα με τις συγκεκριμένες η κατηγορία είναι αδιάφορη. Μου φέρνει στο νου τα Κορεάτικα και τα Ισπάνικα θρίλλερ που ενώ από όσο καταλαβαίνω κάνουν μια μικρή θραύση, μου φαίνονται για την ώρα αδιάφορα.
Για να επανέλθω, έχοντας δει ένα κάρο ταινίες του Μιφούνε, μου έχει καταντήσει σχετικά ανυπόφορος και από αυτές που ανέφερες μόνο το Rashomon θα είχε θέση στη λίστα μου :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 30 Ιουλ 2014, 16:43

Η "Sakura No Mori No Mankai No Shita" (1975) (Κάτω από τις ανθισμένες κερασιές) είναι πολύ αγαπημένη μου γενικά, ωστόσο δεν την είχα στο νου μου ως ταινία με σαμουράι. Αν δεν την έβλεπα στην δική σου λίστα Μυρμηγκοφάγε δεν θα σκεφτόμουν να την αναφέρω εδώ, τώρα όμως θα την τοποθετήσω στην κορυφή γιατί μου αρέσει τόσο που δύσκολα θα την εκτοπίσει κάποια άλλη του είδους. Επίσης, αγαπημένη και εντός θέματος είναι η "Yari No Gonza" (1986) πάλι υπό το μαγικό σκηνοθετικό χέρι του Μασαχίρο Σινόντα. Πρόσφατα είδα την "Seppuku" (1962) (Χαρακίρι) του Κομπαγιάσι η οποία ήταν μια εξαιρετικά δυνατή εμπειρία απομυθοποίησης. Φώτισε αυτόν τον τελετουργικό τρόπο αυτοκτονίας με τόσο διαφορετικό φως, κάθε άλλο παρά ένδοξο, που με ανάγκασε να επανεξετάσω τον μέχρι πρότινος θαυμασμό μου - θα ήθελα να δω περισσότερες ανάλογες ταινίες.
Αυτές από εμένα, επιλεκτικά και αφήνοντας εκτός τον Κουροσάβα.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 31 Ιουλ 2014, 04:14

Έχεις δίκιο, το Under the Blossoming Cherry Trees δεν είναι ταινία σαμουράι, αλλά θεωρώ την απόκλιση πρακτικά μικρή σε σχέση με άλλες πολύ αγαπημένες μου ταινίες όπως το onibaba, ή το ugetsu, οπότε μου έδωσα την ελευθερια να κάνω αυτή τη μικρή παρατυπία :χαχα:

Το adauchi το προτιμώ από οποιαδήποτε άλλη ακριβώς επειδή και αυτό επικεντρώνεται στην απομυθοποίηση του σαμουράι και με το συναίσθημα του φόβου να κυριαρχεί καθ΄όλη τη διάρκεια της ταινίας μου έδωσε την ποιό ολοκληρωμένη εμπειρία.
Στα αρνητικά της ότι ο φόβος είναι λίγο over the top, αλλά για τα γούστα μου σε αποδεκτά επίπεδα και το μακρόσυρτο φινάλε, το οποίο όμως είναι σύνηθες χαρακτηριστικό αυτών των ταινίων.

Το Yari No Gonza μπήκε στο πρόγραμμα :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Τζακ » 01 Αύγ 2014, 21:30

Η μονη ταινια που εχω δει με σαμουραι ειναι το 'The Last Samurai'. Δε ξερω κατα ποσο θα ικανοποιουσε εσας εδω τους ειδικους του ειδους. Εμενα που δεν εχω εμπειρια, μου αρεσε! :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 01 Αύγ 2014, 22:07

Μυρμηγκοφάγε, όπως φάνηκε όχι απλώς συντάχθηκα με αυτή την μικρή παρατυπία, αλλά ακολούθησα το παράδειγμα σου!
Με όσα λες για την "Αdauchi" (η οποία παρατηρώ πως βρισκόταν εδώ και καιρό στην αχανή watchlist μου στην IMDB) δείχνει να είναι αυτό που αναζητούσα ως προς τη συγκεκριμένη θεματολογία, θα επισπεύσω λοιπόν την θέαση της και θα επανέλθω με σχόλια - Ευχαριστώ!!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Αύγ 2014, 03:24

Τζακ,
Ειδικός... Καλό. Μάλλον δυστυχής εννοείς, που αντί να δω μια απλή ταινία και να το ευχαριστηθώ, τα ιδιότροπα κριτήρια μου με υποχρεώνουν να ψάχνω βελόνες στα άχυρα. Aνταλλάσσω τον τίτλο του ειδικού με την ευτυχία που έχεις να σε ικανοποιούν ταινίες όπως το Last Samurai :ωιμέ:

Αν απόφασίσεις πάντως να δοκιμάσεις κάποιες από τις παραπάνω, η γλώσσα και η αδυναμία διαχωρισμού των χαρακτήρων θα είναι από τις μεγαλύτερες προκλήσεις στην αρχή και αρκούν για να κάψουν μια ταινία. Ίσως λοιπόν να είναι προτιμότερο να μη ξεκινήσεις από τις ποιό γνωστές :)

Χήθκλιφ,
Πιστεύω στη χειρότερη περίπτωση ότι θα σε αποζημιώσει η υπέροχη ασπρόμαυρη εικόνα σε 2,35:1 :))))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Αύγ 2014, 00:22

Διαπίστωσα πως μάλλον δεν έχω δει καμία ταινία με σαμουράι και διάλεξα και βρήκα, από την λίστα του Μυρμηγκοφάγου το "The Twilight Samurai (Ο Σαμουράι του Λυκόφωτος)", με κριτήριο το έτος παραγωγής (2002). Βλέπω ευκολότερα καινούργιες ταινίες.

Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο, ρεαλιστικό δράμα που με συγκίνησε πολύ. :λυγμ: Βασικά, έχει εδώ και λίγη ώρα που τελείωσε η θέαση, και ακόμα δεν έχω συνέλθει.

:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες με Σαμουράι.

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Αύγ 2014, 01:45

Το πρόβλημα που έχω με τις καινούργιες είναι ότι αν αργότερα δω μια αντίστοιχη προγενέστερη , δυσκολεύομαι να της αποδώσω τα εύσημα και ταυτόχονα αρχίζω να σιχαίνομαι την πρώτη που με έβαλε σε αυτή τη θέση :ωιμέ:

Πολύ χαίρομαι πάντως που σου άρεσε :χαχα:


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες