Frozen "Ψυχρά και ανάποδα" 2013

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Frozen "Ψυχρά και ανάποδα" 2013

Ανάρτησηαπό Αξία » 22 Μάρ 2014, 00:33

Image

Τίτλος: Frozen
Ελληνικός Τίτλος: Ψυχρά και ανάποδα
Έτος παραγωγής: 2013
Σκηνοθέτης: Chris Buck, Jennifer Lee
Σενάριο: Jennifer Lee (screenplay), Hans Christian Andersen(inspired by the story "The Snow Queen" by)
Ηθοποιοί: Kristen Bell, Josh Gad, Idina Menzel
Πρωτότυπη μουσική: Robert Lopez
Διάρκεια: 102΄
IMDB

Υπόθεση
Η Έλσα είναι μια νεαρή βασίλισσα με μυστικές δυνάμεις του χιονιού που τις κρατάει κρυφές από το βασίλειό της, ακόμα και από την ίδια της την αδερφή, για να μην βλάψει κανέναν. Όταν το μυστικό της φανερώνεται με καταστροφικές συνέπειες το σκάει μακριά και η αδερφή της Άννα ξεκινάει ένα ταξίδι γεμάτο περιπέτειες για να την φέρει πίσω.

Image

Άποψη
Θα ξεκινήσω από τα καλά πρώτα. Είναι μια όμορφη ιστορία που κουβαλάει ένα τρυφερό μήνυμα, την αξία της αδερφικής αγάπης. Αλήθεια η σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα στις δύο αδερφές είναι η κορυφή του έργου και το κάνει αν μη τι άλλο να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα. Η πρωταγωνίστρια Άννα μου φάνηκε πολύ συμπαθητική, ευχάριστη και ατσούμπαλη. Διακρίνω μια τάση πλέον στα κινούμενα. Ενώ παλιότερα τα κορίτσια παρουσιάζονταν γεμάτα χάρη και φινέτσα, πλέον είναι μέσα στην αταξία.. σκέτα αγορόκοριτσα. Προσωπικά το εγκρίνω απόλυτα.

Καλή λοιπόν η ιστορία, ευχάριστο το θέαμα με πετυχημένα στιγμιότυπα αλλά… Αλλά δεν το βρήκα τόσο τρομερό όσο το Brave ούτε τόσο αστείο όσο το Μαλλιά Κουβάρια. Καλά για τη δήλωση ότι ξεπέρασε και τον Βασιλιά των Λιονταριών δεν το συζητώ…

Γενικά η Ντίσνευ κάνει μια απεγνωσμένη κίνηση προς το αγορίστικο κοινό και αυτό δυστυχώς βγάζει μάτι. Τα σημεία με έντονη περιπέτεια ήταν αρκετά άγαρμπα και δεν έδεναν ωραία με την ιστορία. Ειδικά εκείνος ο τερατώδης χιονάνθρωπος… Κάποια στιγμή το έργο έκανε λίγο κοιλιά, ωστόσο το τέλος του ήταν όμορφο. Αξίζει πάντως τον κόπο να το δει κανείς.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Frozen "Ψυχρά και ανάποδα" 2013

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 23 Μάρ 2014, 15:27

Το είδα τις προάλλες με την αγαπημένη μου αδελφούλα! :)
Μ' άρεσε πολύ, είχε γέλιο, αλλά συμφωνώ για το μεγάλο τέρας από πάγο καθώς και για την δήλωση ότι ξεπέρασε τον Βασιλιά των λιονταριών. Ποιος μπορεί να το πιστεύει αυτό;

Γενικά, ήταν ευχάριστη ταινιούλα, γελάσαμε με τον Όλαφ, αλλά εκτός από μήνυμα της αδελφικής αγάπης, δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό. Αυτά!
Α! Το παλάτι από πάγο πόσο τέλειο;
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Frozen "Ψυχρά και ανάποδα" 2013

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 05 Απρ 2014, 22:12

Σε 25 γλώσσες!


Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Frozen "Ψυχρά και ανάποδα" 2013

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Σεπ 2019, 12:20

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες για τις σκηνες δρασεις. Επισης, να πω οτι το Frozen ειναι απο τις λιγες ταινιες της Ντισνευ που δεν μου αρεσαν καθολου. Πολυ περισσοτερο μου αρεσαν τα Μαλλια Κουβαρια και το Brave. Και η φραση οτι ξεπερασε τον Βασιλια των Λιονταριων μου φαινεται τουλαχιστον αστεια. :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες