Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 23 Μάι 2020, 10:40

Εγώ απλά περιέγραψα μια έντονη σκηνή της ταινίας. :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 23 Μάι 2020, 15:57

Υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει άλλος ένας καινούργιος γύρος την παρούσα χρονική στιγμή;
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Μάι 2020, 14:25

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:2. Φαροφύλακας - Νικόλας Δε Κιντ


Μόλις πήρα χαμπάρι πως έγινε η κλήρωση. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άρτζι
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 9
Εγγραφή: 02 Απρ 2020, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Άρτζι » 24 Μάι 2020, 16:58

@Τρίνιτυ Ξεκινώντας με τους "Συνήθεις υπόπτους" την τριάδα των ταινιών, πρέπει να πω ότι η πρώτη μου σκέψη ήταν να αναρωτηθώ πώς και μου είχε ξεφύγει η συγκεκριμένη ταινία μέχρι τώρα.
Έχοντας δει αρκετές του είδους δεν αιφνιδιάστηκα με το τέλος, ωστόσο, δεν μπορώ να αφήσω να περάσει απαρατήρητο το γεγονός ότι οι ηθοποιοί που συμμετέχουν είναι ένας κι ένας. Λατρεύω Gabriel Byrne και Kevin Pollak!!! :αγαπώ:
Μου άρεσε η σκηνοθεσία της και το σκοτεινό ύφος που ανέδιδε από την αρχή ως το τέλος, ενώ ο Kevin Spacey δίνει μια καταπληκτική ερμηνεία! Αρκετές ανατροπές στο σενάριο και ωραίοι διάλογοι: Θα την ξαναέβλεπα ευχαρίστως!!
“I do wish we could chat longer, but I'm having an old friend for dinner. ..”

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 26 Μάι 2020, 21:16

Λοιπόν είδα κι εγώ την πρόταση του Μάκη (μπορείς κι εσυ να με λες Πέτρο) το Wolf Creek 2 και την είδα ευχάριστα... Αν και ήταν αρκετά κοντά σε διάφορα είδη που μου αρέσει να βλέπω: στην καφρίλα, στην b μουβιά, στο σπλάτερ, δυστυχώς δεν μου έκανε κάπου το κλικ ώστε να την ξεχωρίσω και να την χαρακτηρίσω ως κάτι παραπανω...
Τουλάχιστον όμως δεν με κούρασε κι όπως είπα κυλησε η ώρα ευχάριστα.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 26 Μάι 2020, 22:22

Εμένα μου άρεσε όλο αυτό το αυστραλιανό σκηνικό, γενικά μου αρέσουν ταινίες από την Αυστραλία γι' αυτόν το λόγο όσο κι αν ακούγεται λίγο παράξενο - αυτή ήταν και road horror movie οπότε ένας λόγος παραπάνω - , επίσης στην Αυστραλία υπάρχει και σειρά που βασίζεται πάνω στην ταινία και το ρόλο του ψυχάκια τον παίζει ο ίδιος ηθοποιός (John Jarratt).
Πάντως χαίρομαι που την είδες με ενδιαφέρον χωρίς να κλείσουν τα μάτια μετά από 20 λεπτά. :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Μάι 2020, 11:35

Φαροφύλακας έγραψε:1. Sicario (2015)

Είδα κι εγώ μια από τις επιλογές του Φάρου, την μόνη δλδ από τις 3 που πρότεινε και δεν είχα δει!
Sicario λοιπόν του Ντενί Βιλνέβ.
Μάλλον αυτός σκηνοθέτης δεν μου πολυταιριάζει εν τέλει. Σε γενικές γραμμές η ταινία δεν ήταν κακή. Μου άρεσε πολύ ο ρόλος του Μπενίσιο Ντελ Τόρο ως Αλεχάντρο. Σκοτεινός, αινιγματικός και εν τέλει πολύπλευρο χαρακτήρας. Νομίζω πως όλοι οι ηθοποιοί ήταν καλοί στους ρόλους τους βέβαια. Παρόλα αυτά ο τρόπος που αναπτύσσει σκηνοθετικά το σενάριο ο Βιλνέβ με κουράζει αφάνταστα. Σαν να κλωθογυρίζει γύρω από το ίδιο πράγμα όλη την ώρα. Το ίδιο είχα αισθανθεί και στο Prisoners.
Νομίζω πως μπερδεύει την υπόθεση χωρίς λόγο κι έτσι δεν μου δίνει την εντύπωση σφιχτοδεμένου σεναρίου.
Το τέλος από την άλλη μου φάνηκε λίγο αμερικανιά...
Θα βάλω όμως ένα 6/10 γιατί η ταινία με κράτησε ως το τέλος.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 31 Μάι 2020, 11:20

Άρτζι έγραψε:@Τρίνιτυ Ξεκινώντας με τους "Συνήθεις υπόπτους" την τριάδα των ταινιών, πρέπει να πω ότι η πρώτη μου σκέψη ήταν να αναρωτηθώ πώς και μου είχε ξεφύγει η συγκεκριμένη ταινία μέχρι τώρα.
Έχοντας δει αρκετές του είδους δεν αιφνιδιάστηκα με το τέλος, ωστόσο, δεν μπορώ να αφήσω να περάσει απαρατήρητο το γεγονός ότι οι ηθοποιοί που συμμετέχουν είναι ένας κι ένας. Λατρεύω Gabriel Byrne και Kevin Pollak!!! :αγαπώ:
Μου άρεσε η σκηνοθεσία της και το σκοτεινό ύφος που ανέδιδε από την αρχή ως το τέλος, ενώ ο Kevin Spacey δίνει μια καταπληκτική ερμηνεία! Αρκετές ανατροπές στο σενάριο και ωραίοι διάλογοι: Θα την ξαναέβλεπα ευχαρίστως!!


Άρτζι, χαίρομαι που σου άρεσε η ταινία, είναι μία που εκπροσωπεί καλά το είδος και είναι ευχάριστη στην θέασή της.

Από τις δικές σου προτάσεις κατάφερα και βρήκα πρώτη την ταινία "Ο κύριος Όβε" που μου άρεσε πάρα πολύ και με αυτό τον τρόπο "υπερκάλυψα" την υποχρέωση του παιχνιδιού, γιατί ήταν και η μοναδική που δεν είχα δει από την αρχική σου τριάδα. Εν καιρώ όμως θα δω και τις άλλες δύο, γιατί μου άρεσαν και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου εδώ.

Ο κύριος Όβε της ταινίας πραγματικά με συγκίνησε! Η ταινία πραγματεύεται το θέμα της απώλειας με έναν τρόπο που δεν είναι ούτε τετριμμένος, ούτε μελό. Προσεγγίζει ανθρώπινα το θέμα και μέσα από τη συμπεριφορά του πρωταγωνιστή τον καταλαβαίνεις και συμπάσχεις μαζί του. Και το τέλος δεν είναι χάπι εντ - πως να είναι όταν η έλλειψη είναι εκεί; - αλλά είναι αληθινά λυτρωτικό.

Ήταν ωραίος ο τρόπος που έκανε ο σκηνοθέτης τα φλας μπακ και ένα από αυτά μου θύμισε λίγο "Αγριες Φράουλες" - όταν βρίσκεσαι στον χώρο της απουσίας και βλέπεις με τα μάτια σου να διαδραματίζονται μπροστά σου σκηνές από το ευτυχισμένο παρελθόν. Ενδιαφέρον επίσης βρήκα που παρακολούθησα πως είναι και πως λειτουργεί μια γειτονιά στην Σουηδία, τόσο διαφορετικά από ότι εδώ.
Ευχαριστώ για την πρόταση γιατί μπόρεσα και είδα μια ταινία από τον σύγχρονο κινηματογράφο της Σουηδίας.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 31 Μάι 2020, 21:27

Θα κάνουμε άλλον έναν καινούργιο γύρο;
Δεν μιλάει και αυτή η Μαρία (Aka "The Bride") για να πιέσει λίγο την κατάσταση.... :όχισουλέω:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία - 17 (Μάϊος 2020)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Μάι 2020, 22:22

Δεν θα πάρω μέρος στον επόμενο γυρο, ουτως η άλλως λογω υποχρεώσεων...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες