Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 23 Οκτ 2019, 17:59

Α ξεκίνησε το wathmen; Είχα την εντύπωση ότι θα ξεκινούσε του χρόνου.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Οκτ 2019, 11:45

Είδα κι εγώ το πρώτο επεισόδιο της σειράς "Watchmen".
Μου άρεσε μπορώ να πω και αναμένω με ανυπομονησία την συνέχεια. Σε γενικές γραμμές θεωρώ πως εστιάζει στο θέμα των φυλετικών διακρίσεων, αν και προβλέπω πολλές ανατροπές.
Για να δούμε...
Πάντως την προσοχή μου την τράβηξε! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 02 Νοέ 2019, 09:57

Ξεκίνησα από περιέργεια το Downton Abbey και μετά από 2 επεισόδια κόλλησα. Εξαιρετική σειρά!
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Νοέ 2019, 18:43

Συνέχισα με το "Watchmen", φτάνοντας στο 3ο επεισόδιο.
Καλά προχωράει. Η σειρά διαδραματίζεται περίπου 35 χρόνια μετά τα γεγονότα της ταινίας / κόμιξ. Δλδ μετά τον θάνατο του Ρόρσαχ και την δημοσίευση του ημερολογίου του από μια εφημερίδα ακραίων αντιλήψεων.
Η σειρά εστιάζει στις φυλετικές διακρίσεις κυρίως.
Το 3ο επεισόδιο ήταν εντυπωσιακό. Μακάρι να συνεχίσει έτσι! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Νοέ 2019, 21:15

Μόλις βγήκε η 2η σεζόν της Πόζας (Pose) κι είδα το πρώτο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 23 Νοέ 2019, 01:55

Είδα τη δανέζικη σειρά The rain. Καλούτσικη, όχι κάτι τρομερό αλλά καλό για να περάσεις την ώρα σου. Η πρώτη σεζόν ήταν αρκετά καλή, η δεύτερη όχι τόσο αλλά όλο κι όλο η σειρά είναι 14 επεισόδια. Αρκετά προβλέψιμη με κλισεδιες που δε με χάλασαν όμως ιδιαίτερα. Θα δω και την τρίτη και τελευταία σεζόν όταν βγει, δίχως να την περιμένω με ανυπομονησία βέβαια.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 03 Δεκ 2019, 11:16

Ξεκίνησα το Outlander γιατί ήμουν σε διάθεση για κάτι εποχής. Είδα τον πρώτο κύκλο και μου άρεσε πάρα πολύ. Τα σκηνικά, η μουσική, οι ερμηνείες, είναι όλα τόσο υπέροχα. Τα τελευταία επεισόδια είναι ιδιαίτερα σκληρά και η εξέλιξη που παίρνει, δεν τη φαντάζεσαι από τα πρώτα επεισόδια. Ελπίζω κι οι επόμενοι κύκλοι να συνεχίζουν στην ίδια ποιότητα. :ναι:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Δεκ 2019, 09:58

Ξεκινησα το Watchmen, αντε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 05 Ιαν 2020, 06:38

Ξεκίνησα τη τρίτη σεζόν του La Casa de Papel και δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου μέχρι τώρα. Εντάξει, και οι πρώτες δύο σεζόν ήταν παρατραβηγμένες σεναριακά αλλά τουλάχιστον είχαν πλάκα, στην τελευταία σεζόν όμως το κατάντησαν κωμωδία. :κάτω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια σειρά βλέπεις τώρα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Ιαν 2020, 09:23

Ξεκίνησα το "Dark" μια σειρά που καιρό ήθελα να δω.
Τα 4 πρώτα επεισόδια είχαν αρκετό ενδιαφέρον και φαίνεται πως είναι μια πολύ προσεγμένη παραγωγή εν γένει. Καλή σκηνοθεσία, καλοί ηθοποιοί, όμορφα πλάνα και πάει λέγοντας.
Δυστυχώς η κεντρική ιδέα μάλλον είναι χωροχρόνος και ταξίδια σε αυτόν. Αυτό με προβληματίζει ελαφρώς μιας και όλες οι σειρές ή ταινίες που κινούνται σε αυτό το χώρο αργά ή γρήγορα πέφτουν μέσα στις "σεναριακές τρύπες" που οι ίδιες δημιουργούν. Τα παράδοξα και οι δυσκολίες είναι πάρα πολλές σε ότι αφορά τα ταξίδια στον χρόνο. Δεν γίνεται να αποφευχθούν λάθη και χοντράδες. Παρόλα αυτά λέω να συνεχίσω και να δω πως θα διαχειριστούν οι δημιουργοί της σειράς την 4η διάσταση.

Από τα μέλη της ΚΛ είδα πως μόνο η Βάγγυ την έχει δει την σειρά και μάλλον της άρεσε! :))))
Βάγγυ έγραψε:Βγήκε πριν λίγες μέρες η 2η σεζόν του Dark και νιώθω πως όλα τα εγκεφαλικά μου κύτταρα με εγκατέλειψαν και πήγαν να αυτοκτονησουν ή όπως διάβασα κι από μια κοπέλα και ταυτίστηκα, νιώθω "εγκεφαλικά βιασμενη". :χαχα: Και να φανταστείτε έχω δει 3 επεισόδια όλο κι όλο κι είχα κάνει και ένα ριγοτς την πρώτη σεζόν πριν λίγες μέρες που το έβαλα να το δει η μαμά μου. :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες