Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 17 Οκτ 2019, 14:24

Είδα και εγώ το Carnival of Souls και ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ. Μεγάλο ταλέντο ο σκηνοθέτης, κρίμα που δεν συνέχισε την καριέρα του. Η ταινία λιτή και ανατριχιαστική.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 18 Οκτ 2019, 19:38

Έχει μια εβδομάδα που είδα τον Τζόκερ και δεν μπορώ να σταματήσω να τον σκέφτομαι. Έχω ξετινάξει οτι βιντεάκι υπάρχει στο youtube σχετικά με την ταινία αν και σίγουρα έχω δει πολυ πιο απαιτητικές όμως ήθελα να ξέρω οσο γίνεται περισσότερα για την συγκεκριμένη και το πόση δουλειά έχει πέσει ως προς το καθε τι. Μου είχε δεθεί το στομάχι κόμπος καθ'όλη την διάρκεια. Ήταν πολύ καθηλωτική σαν εμπειρία. Καλά ο Φοίνιξ μας έχει έρθει απο αλλού, δώρο στην ανθρωπότητα είναι ο άνθρωπος. :προσκυνώ:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 19 Οκτ 2019, 06:16

Εγώ που πήγα και το είδα άλλες 2 φορές; :)))) Στιλλ, είναι καθηλωτική σε όλα της η ταινία. Κι εγώ σαν κι εσένα έχω δει ότι σχετικό υπάρχει στο YouTube, δε χορταίνω να βλέπω και να ακούω για τον Τζόκερ! Έχω κατεβάσει επισης το σάουντρακ στο κινητό και παίζει ασταμάτητα. Καλά ο Φοίνιξ μας ήρθε από το πουθενά, δεν περίμενα με τίποτα να μου αρέσει η ερμηνεία του, έλεγα μετά τον Χιθ Λετζερ τι παραπάνω μπορεί να δώσει ένας άλλος ηθοποιός; Κι όμως με εντελώς διαφορετική ερμηνεία έφτασε στο ύψος του Λέτζερ και για μερικούς ίσως και τον ξεπέρασε. Υπέροχη ταινία, με συγκίνησε πάρα πολύ. Δε θυμάμαι να έχω ξαναδακρυσει ποτέ με άνθρωπο που γελά.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 19 Οκτ 2019, 09:36

Ιαβέρη δεν είσαι μόνος :)))) . Και εγώ το είδα ξανά. Γνωρίζοντας το τέλος ήθελα να δω πως προοικονομείται. Και το σαουντρακ ήταν ανατριχιαστικό ειδικά τα κομμάτια τηςΧίλντουρ Γκουντναντότιρ. Ελπιζω μονο να μην υπάρξει σικουελ με τον Πάττισον ως Μπατμαν.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 19 Οκτ 2019, 11:33

Τη Χιλντουρ Τάδε ούτε την ηξερα πριν το Τζόκερ, δεν ήξεραν καν ότι είναι γυναίκα και δεδομένου του ότι γενικά ο χώρος της κινηματογραφικής μουσικής είναι ανδροκρατούμενος, εντυπωσιάστηκα πολύ. Όταν δε έμαθα ότι είναι η ίδια θεότητα που έγραψε το εξίσου ανατριαχιαστικό σάουντρακ της σειράς Chernobyl έμεινα άναυδος. :προσκυνώ:
Ασόρα, δεν είμαι σίγουρος εάν δεν θέλω σικουελ. Θα ήθελα να τον δω εν δράσει τον καινούργιο Τζόκερ, αλλά απ'οσα διάβασα κάτι τέτοιο δε παίζει. Ίσως είναι και καλύτερα έτσι, τι να κάνουμε; Ας αρκεστούμε στη μια ταινία και θα την ξαναβλεπουμε όποτε θέλουμε. :))
Άλλο ένα στοιχείο που κάνει μοναδικό το Τζόκερ είναι ότι σε εισπράξεις στην Ελλάδα θα ξεπεράσει ακόμα και τον Παπακαλιατη! :χαχα: :χαχα: :)))) :ρ
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 21 Οκτ 2019, 08:22

Η Χίλντουρ αξίζει δικό της ξεχωριστό νήμα! Η δουλειά της είναι εκπληκτική.
Μου άρεσε το σχόλιο σου που δάκρυσες με άνθρωπο που γελά. Έχει δει κανείς τον Άνθρωπο που Γελά (1928) που υπήρξε η έμπνευση για τον Τζόκερ?

Image

Όσο για το σήκουελ η κατάσταση από ότι έχω διαβάσει έχει ως εξής:
Ο σκηνοθέτης έγινε διάσημος με την σειρά ταινιών Hangover (κωμωδίες για μια παρέα αντρών που χάνουν τον γαμπρό ύστερα από μπάτσελορ στο Λας Βέγκας και άλλα παρόμοια ευτράπελα).
Στην εποχή όπου μεσουρανούν οι λαμπερές ταινίες της Μάρβελ, αποφασίζει να κάνει μια ταινία πιο ρεαλιστική για τον Τζόκερ. Μάλιστα δήλωσε κάτι που τσάντισε πολλούς. Ότι είναι δύσκολο πια να κάνει κωμωδίες και να τσαντίσει κόσμο στο τουίτερ. Κάπως έτσι προέκυψε ο Τζόκερ και δεν είναι διατεθιμένος να κάνει σήκουελ όπου ο Τζόκερ θα αντιμετωπίσει τον Μπάτμαν.
Από την άλλη η εισπρακτική επιτυχία της ταινίας και το γεγονός ότι ετοιμάζουν νέα ταινία με τον Πάττισον ως Μπάτμαν τα κάνει όλα πιθανά.
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει συνέχεια με την συγκεκριμένη εκδοχή του Τζόκερ.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 24 Οκτ 2019, 14:54

Είδα τον Τζοκερ. Καλό ήτανε. Ο Φοίνιξ δίνει ρεσιταλ και οσκαρική ερμηνεία. Η σκηνοθεσία πολυ καλή και η μουσικη υπέροχη και επιβλητική. Στην πλοκη με χάλασε λίγο καθώς δεν ξέφυγε από το αναμενόμενο κλισέ της θυματοποιησης-αγιοποιησης κι εκει για εμένα ο joker του Λέτζερ υπερτερεί! Με έκανε να τον θαυμάσω κι ας ήταν η προσωποποίηση του κακου... 8/10*
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 24 Οκτ 2019, 17:27

Θεατή, ίσως ο σκηνοθέτης ήθελε να περάσει το μήνυμα ότι κανένας δεν είναι εκ γενετής κακός αλλά οι περιστάσεις τον κάνουν τέτοιο. Συμφωνώ όμως ότι ο Λέτζερ ήταν ο απόλυτος ψυχάκιας Τζόκερ που όλοι ξέραμε από τα κόμικ. Ο Τζόκερ του Φοίνιξ από την άλλη, όπως και όλη η υπόλοιπη ταινία, ελάχιστη σχέση είχαν με το σύμπαν του Γκόθαμ. Προφανώς η μάρκα Γκόθαμ χρησιμοποιήθηκε σαν κράχτης, για να φέρει κόσμο στο σινεμά. Αν δεις την ταινία ως ψυχολογικό δράμα - θρίλερ στέκει μια χαρά και είναι αριστουργηματική.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Οκτ 2019, 18:22

Στην ουσια η ταινια ειναι ενα ψυχογραφημα του Τζοκερ.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Θεατής » 24 Οκτ 2019, 22:30

Ιαβερης έγραψε:Θεατή, ίσως ο σκηνοθέτης ήθελε να περάσει το μήνυμα ότι κανένας δεν είναι εκ γενετής κακός αλλά οι περιστάσεις τον κάνουν τέτοιο. Συμφωνώ όμως ότι ο Λέτζερ ήταν ο απόλυτος ψυχάκιας Τζόκερ που όλοι ξέραμε από τα κόμικ. Ο Τζόκερ του Φοίνιξ από την άλλη, όπως και όλη η υπόλοιπη ταινία, ελάχιστη σχέση είχαν με το σύμπαν του Γκόθαμ. Προφανώς η μάρκα Γκόθαμ χρησιμοποιήθηκε σαν κράχτης, για να φέρει κόσμο στο σινεμά. Αν δεις την ταινία ως ψυχολογικό δράμα - θρίλερ στέκει μια χαρά και είναι αριστουργηματική.


Μα ναι, ξεκάθαρα αυτό θέλει να περάσει γι'αυτό μιλώ και για αναμενόμενο κλισέ. Πηγαίνοντας να δεις μια ταινία με τίτλο "Τζόκερ" περιμενεις ότι θα δικαιολογεί τον ήρωα.

Μα αληθεια τώρα ποιο κομικ? Πιο πολυ έμοιαζε με το V for vendetta.

Συμφωνώ 100% στην τελευταία σου προταση.
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες