Εφήμερο σουξουμούξου

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1323

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Μάρ 2019, 18:37

Τσέκαρε ==> ΕΔΩ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 577

Ανάρτησηαπό Θεατής » 31 Μάρ 2019, 19:07

Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε και θεωρώ ως πιο ταιριαστή στα γούστα μου το Profondo Rosso αλλά έστω και για εγκυκλοπαιδικους λόγους αξίζει να την δεις...το ριμέικ το ειδες?
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 756

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Μάρ 2019, 19:20

Οχι.. δεν ειμαι υπερ των ριμεικ γενικα, οποτε τα ''σνομπαρω'' λιγο. Σιγουρα θα ηθελα να δω την πρωτοτυπη ταινια, παρα το ριμεικ.
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Θεατής » 31 Μάρ 2019, 22:22

Αν είχα μια συμβουλή να σου δώσω,αυτη θα ήταν να μην είσαι δογματική,ουτε στην τέχνη ουτε πουθενά αλλού...

Πάντως αρκετά ριμέικ είναι κλάσεις ανώτερα των πρωτοτύπων...πχ King Kong του Τζάκσον..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Μάρ 2019, 23:06

Δε μπορεις να δεις ενα ριμεικ χωρις να εχεις δει το πρωτοτυπο πρωτα.. δεν ειμαι δογματικη αλλα οσα εχω δει με εχουν ξενερωσει, γι' αυτο δεν τα προτιμω.
''Revenge is never a straight line. It's a forest, and like a forest, it's easy to lose your way.. to get lost... to forget where you came in.''

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Απρ 2019, 10:02

Θεατής έγραψε:Πάντως αρκετά ριμέικ είναι κλάσεις ανώτερα των πρωτοτύπων...πχ King Kong του Τζάκσον..

Συγκεκριμένα η ταινία του Τζάκσον τις πατάει κάτω όλες τις προηγούμενες μπούρδες που είχαν γυριστεί έως τότε με θέμα τον Κινγκ Κονγκ!!!
(αν και στην ταινία του 1976 παίζει η Τζέσικα Λάνγκ, όπου ειδικά στην συγκεκριμένη ταινία μου είχε φανεί απίστευτα ερωτική και όμορφη :)))) :)))) :)))) )

Πάντως δεν μου έρχονται άλλες ταινίες στο μυαλό, δλδ άλλα ριμέικ που να ξεπέρασαν την αρχική ιδέα! :)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Απρ 2019, 18:55

To ''The Magnificent Seven'' δεν θεωρειται κατα καποιο τροπο ριμεικ του ''Seven Samurai''? :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής

Ανάρτησηαπό Θεατής » 01 Απρ 2019, 20:33

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Πάντως δεν μου έρχονται άλλες ταινίες στο μυαλό, δλδ άλλα ριμέικ που να ξεπέρασαν την αρχική ιδέα! :)

Νικόλα...The Fly απο Κρόνενμπεργκ...κλάσεις ανώτερο απο το The Fly του Νιούμαν...

The beat that my heart skipped καλυτερο απο το Fingers...

Scent of a woman με τον Πατσίνο απο το Scent of a woman του Risi...

Κίντο ναι...θεωρείται ριμέικ και βγήκε και ριμέικ του ριμέικ..

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Απρ 2019, 21:30

Ναι, το ξερω..
Σ' ευχαριστω για την απαντηση. :πάνω:

Ενα ριμεικ που μου αρεσε παντως ηταν "Το Μυστικο Στα Ματια Τους".. μου αρεσε προσωπικα πιο πολυ το αμερικανικο απο το ισπανικο.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Απρ 2019, 22:13

Θεατής έγραψε:Νικόλα...The Fly απο Κρόνενμπεργκ...κλάσεις ανώτερο απο το The Fly του Νιούμαν...

Ε αυό δεν το λες και ριμέικ!! :))))
Απλά 2 σκηνοθέτες μετέφεραν ένα βιβλίο στην οθόνη! Ένας θεός (Κρόνενμπεργκ) και ένας μέτριος...
Ένα κατά τα άλλα μέτριο βιβλίο!

Το Άρωμα γυναίκας
μου αρέσει και η ταινία με τον Βιτόριο Γκάζμαν. Δεν έχει την "αμερικάνια" που έχει η ταινία με τον Πατσίνο!

"Το μυστικό στα μάτια τους" είναι από τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες. Από τα 10άρια μου. Φυσικά η αργεντίνικη πρώτη ταινία. Το ριμέικ μου φάνηκε κάτι παραπάνω από σαχλό και ανούσιο! :ανέκφραστος:

Επιστροφή “Διάφορα Άσχετα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες