Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2019, 15:29

Ο μύθος των βαμπίρ αποτελεί αγαπημένο θέμα αρκετών σκηνοθετών. Ως εκ τούτου υπάρχουν αρκετές ταινίες γύρω από την μυθολογία των απέθαντων και την αναπαράσταση τους στην μεγάλη οθόνη.
Πολλές θεωρώ πως ήταν πραγματικά αριστουργήματα και κάποιες από αυτές είναι από τις αγαπημένες μου!
Με τυχαία σειρά λοιπόν μπορώ να βάλω τις παρακάτω:

1. Dracula (1992)
Image

2. Interview with the vampire (1994)
Image

3. Fright night (1985)
Image

4. Hunger (1983)
Image

5. Vampyr (1932)
Image

6. The Fearless vampire killers (1967)
Image

7. Black Sabbath (1963)
Image

8. The lost boys (1987)
Image

9. Let the Right One In / Låt den rätte komma in (2008)
Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Φεβ 2019, 15:33

Κι εγω το Dracula του Κοππολα θα ελεγα, το Fright Night και ειχα δει και δυο ταινιες με τον Κριστοφερ Λι ως Κομη Δρακουλα (νομιζω το ενα λεγεται ο Αρχων Του Σκοτους). Αυτες μου αρεσαν. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 08 Φεβ 2019, 16:43

Δεν βλέπω το franchise των Underworld (τις έχω δει όλες) και της πιο σέξυ βαμπίρας ever της Kate Beckinsale :σάλια: όπως και το Van Helsing και το Blade, το Fright Night πολύ τρομακτικό!
Επίσης, το "Ένας Αμερικανός Λυκάνθρωπος στο Λονδίνο” (1981) ήταν πολύ καλό για την εποχή του (το είδα πριν δυο μήνες για πρώτη φορά, κάποιες σκηνές στην ύπαιθρο της Σκωτίας είναι εντυπωσιακές).
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2019, 20:15

Προσωπικά το Underworld δεν μου άρεσε καθόλου... :όχισουλέω: (η Μπέκινσειλ καλή ήταν :)))) ).
Επίσης το Blade δεν μου άρεσε κυρίως λόγω Γουέσλι Σνάιπς. Ο συγκεκριμένος ηθοποιός μου είναι ανυπόφορος.
Το Van Helsing δεν το έχω δει...

Θλιμμένη Κουκουβάγια έγραψε:Επίσης, το "Ένας Αμερικανός Λυκάνθρωπος στο Λονδίνο” (1981) ήταν πολύ καλό για την εποχή του

Αυτό αν και αγαπημένη ταινία είναι για άλλο νήμα. Αγαπημένες ταινίες με λυκανθρώπους! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 08 Φεβ 2019, 20:31

Συμφωνώ για τον Γουέσλι Σνάιπς, είναι αντιπαθητικός. Το Van Helsing είναι εξαιρετικό και τα σκηνικά εντυπωσιακά, για μένα η καλύτερη του είδους που έχω δει.
Χεχε, και τα Underworld γεμάτα λυκάνθρωπους είναι και έχουν και μερικά βαμπίρια.
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2019, 20:46

Σε γενικές γραμμές ταινίες τύπου Van Helsing και Underworld δεν με ενθουσιάζουν... Πιο πολύ μου θυμίζουν βιντεοπαιχνίδια, ειδικά όταν τα cgi είναι χοντροκομμένα. Οι σεκάνς δε μοιάζουν σαν βιντεοκλίπ! :ναι:
Στο Underwold βλέπω πως έχω ένα 4 στην imbd.

Στις βαμπιρικές ταινίες προτιμώ την ατμόσφαιρά παρά τα εφέ!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Φεβ 2019, 20:48

Συμφωνω απολυτα με τον Νικολα σε αυτο. :ναι: :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 08 Φεβ 2019, 21:21

Νικόλα, θεωρώ τη λίστα σου άκυρη από τη στιγμή που απουσιάζει το έπος Twilight! :χαχα: :ρ
Προσωπικά ο μύθος των βαμπίρ δεν μου ήταν ποτέ ιδιαίτερα ελκυστικός, πάντα σκιαζομαι όταν βλέπω κοφτερά δόντια και κόκκινα μάτια. Μια εξαίρεση κάνω μόνο για τον Δράκουλα του Κόπολα, που είναι πολύ καλοφτιαγμένη ταινία, και την αντίστοιχη παρωδία αυτού με τον Λέσλι Νίλσεν. :πάνω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Φεβ 2019, 21:23

Σου αρεσει το Twilight? :όχισουλέω:

Νομιζω πως η λιστα ειναι υποκειμενικη, οποτε μην απορειτε γιατι λειπουν ταινιες... :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Αγαπημένες ταινίες με βαμπίρ

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 08 Φεβ 2019, 21:27

Μα γι' αυτό λέω για το Van Helsing, έχει και ατμόσφαιρα και εφέ δεν μοιάζει με τα Underworld.
Όποιος δει Underworld και παίξει Devil May Cry θα δει τεράστιες ομοιότητες, ειδικά στα cinematic sequences - ο λόγος είναι απλός - εταιρεία παραγωγής $ONY! :χαχα:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες