Downton Abbey (2010- )

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Downton Abbey (2010- )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Απρ 2013, 00:27

Image

Τίτλος: Downton Abbey
Έτη προβολής: 2010 -
Δημιουργός: Julian Fellowes
Πρωταγωνιστές: Hugh Bonneville, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Laura Carmichael, Jessica Brown Findlay, Maggie Smith, Dan Stevens, Penelope Wilton ...


Πλοκή
Η σειρά μας ταξιδεύει στην Αγγλία της μετα-Εδουαρδιανής εποχής, στην φανταστική έπαυλη του Downton Abbey, στο Γιορκσάιρ. Παρακολουθούμε την πορεία της ζωής μιας αριστοκρατικής οικογένειας, των Κρόλεϊ, και του υπηρετικού τους προσωπικού, μέσα από τις διάφορες ιστορικές συγκυρίες που ζει η Βρετανία της εποχής εκείνης.

Άποψη
Η σειρά είναι ένα άψογο αμάλγαμα πολύ καλής σκηνοθεσίας, υπέροχων κουστουμιών, καταπληκτικής φωτογραφίας, αξιομνημόνευτων ερμηνειών και στιβαρού σεναρίου. Οι υποψηφιότητες και τα βραβεία που έχει λάβει (26 νίκες σε διάφορες κατηγορίες, μεταξύ των οποίων και δύο βραβεία Χρυσής Σφαίρας, και 70 υποψηφιότητες), είναι ενδεικτικά της άρτιας δουλειάς που έχει γίνει. Κάθε χαρακτήρας τόσο της αριστοκρατικής τάξης όσο και των υπηρετών είναι ολοκληρωμένος μέσα στην ατέλειά του. Τα ανθρώπινα πάθη σε σύγκρουση με τα ήθη, τα έθιμα και τον καθωσπρεπισμό της εποχής, σε συνδυασμό με τα απρόοπτα και τις εκπλήξεις που μας επιφυλάσσει η ζωή, κάνουν το Downton Abbey μια διαφορετική σειρά εποχής, λιγότερο ρομαντική, αλλά περισσότερο ουσιώδη από άλλες που έχουμε παρακολουθήσει. Οι πόλεμοι, οι λιμοί, τα σκάνδαλα είναι όλα γεγονότα που έχουν συμβεί και έχουν καθορίσει την βρετανική ιστορία. H βαθμολογία ένα μεγάλο, ηχηρό 10* από μένα.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Downton Abbey (2010- )

Ανάρτησηαπό Λορένα » 28 Φεβ 2014, 20:41

Εχω μια απορια για τον Μπεητς..

Οταν ειχε παρουσιαστει στον πυργο, κουτσαινε. Νομιζω πηρε το ματι μου και μια εικονα με το ποδι του, να ειναι με πληγες.

Στην συνεχεια ομως.. δεν θυμαμαι να γινεται αναφορα ξανα στο προβλημα του, και ο ιδιος ειναι μια χαρα (απο υγεια γιατι κατα τα αλλα.. ολα στραβα του πανε)

Επειδη μου εχουν ξεφυγει καποια επεισοδια, τι εξηγηση δινεται επι αυτου;

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Downton Abbey (2010- )

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 28 Φεβ 2014, 21:13

Ο Μπέιτς πάντα με μπαστούνι είναι απ' όσο θυμάμαι. Απλά στην αρχή όλοι το προσέχανε και θεωρούσαν ότι δεν θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά του. Αλλά μετά που τους απέδειξε ότι δεν είχε τέτοια θέματα μάλλον σταμάτησαν κι αυτοί να το προσέχουν.

ή
μετά που παντρεύτηκε την Άννα του πέρασε :φρύδια:

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Downton Abbey (2010- )

Ανάρτησηαπό Βάσια » 28 Φεβ 2014, 22:02

Για την συγκεκριμένη σειρά έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια.Νομίζω θα είναι από τις επόμενες που θα πιάσω. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Downton Abbey (2010- )

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 28 Φεβ 2014, 23:29

Βάσια έγραψε:Για την συγκεκριμένη σειρά έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια.Νομίζω θα είναι από τις επόμενες που θα πιάσω. :ναι:


Βάσια, πιάστην απ'τα μαλλιά που λένε! :))))

Και γω τον Μπέιτς με μπαστούνι τον θυμάμαι, όχι;

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Downton Abbey (2010- )

Ανάρτησηαπό Λορένα » 04 Μάρ 2014, 21:39

Παντως για τον Πυργο του Νταουντον, ισχυει αυτο που λεγανε οι παλιοι : αν δεν παντρεψεις παιδι, δεν εχεις καταλαβει τι παει να πει να εισαι "γονιος"


Επιστροφή “Ιστορικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες