Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιαν 2019, 23:32

α, για κάτσε. Πες μου ότι το είδες σε dvd κι εκεί μπορείς να επιλέγεις ποιον δρόμο παίρνει η ιστορία. Έτσι θα εξηγούνταν πολλά. Πάρα πολλά.

Ρε συ. Πολύ κρίμα που δεν το πήρα χαμπάρι και την χαράμισα την ταινία. :λυγμ: Αστο διάολο κιόλας :οργή: :νατώρα:


Εγώ μόλις είδα το δανέζικο Den Skyldige (2018) το οποίο μου άρεσε. Όλη η ιστορία εκτυλίσσεται στο τηλεφωνικό κέντρο της αμέσου δράσης όπου ένας αστυνομικός προσπαθεί να χειριστεί μια υπόθεση απαγωγής. Ένα 7☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 04 Ιαν 2019, 15:30

Ειδα το El Autor. Εχω γραψει την κριτικη μου εδω. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 04 Ιαν 2019, 23:19

@Φάρε, απ' όσο διάβασα, το συγκεκριμένο επεισόδιο είναι διαδραστικό μέσω νετφλιξ.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Ιαν 2019, 12:33

Είδα εν τέλει το Ugetsu Monogatari (1953) και μαγεύτηκα!

Εξαιρετική δημιουργία από όλες τις απόψεις.
Δυο αδέλφια με υπέρμετρες φιλοδοξίες αναζητούν τα όνειρα τους μετά την καταστροφή του χωριού τους κατά την διάρκεια των εμφυλίων πολέμων τον 16ο αιώνα στην Ιαπωνία. Ο ένας, αρκετά φιλοχρήματος, αφήνει την γυναίκα του και τον μικρό γιο τους πίσω και αποφασίζει να πουλήσει τα πήλινα του σε μεγάλες πόλεις ώστε να αποκτήσει πολλά χρήματα και ευημερία.
Ο δεύτερος αφήνει την γυναίκα του και εμμονικά προσπαθεί να γίνει σαμουράι...

Και οι δυο θα πετύχουν τους στόχους τους αλλά δεν έχουν αναλογιστεί το κόστος...
Άψογα δοσμένο το σενάριο από τον Μιζογκούτσι με ιδιόμορφη σκηνοθεσία και φωτογραφικά πλάνα. Δεν λείπει το μυστήριο, ο έρωτας και το μεταφυσικό στοιχείο ενώ παρόλο που η ταινία μιλάει για χίλια δυο πράγματα, αποφεύγει τους διδακτισμούς...

Μου άρεσε πολύ η ιστορία του φιλοχρήματου αδελφού. Μου θύμισε κάτι από την Οδύσσεια, ενώ η κατάληξη της ήταν συγκλονιστική! :ναι:

Πρόταση: Μυρμηγκοφάγος
Βαθμός: 9/10
:))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Ιαν 2019, 15:14

Είδα ακόμη μια εξαιρετική ταινία πρόσφατα!

Umberto D. (1952)

Η μικρή Οδύσσεια ενός συνταξιούχου στην μεταπολεμική Ιταλία, για να την επιβίωση αλλά και την διατήρηση της αξιοπρέπειας του.
Στον βασικό ρόλο του Ουμπέρτο Φεράρι ένας συμπαθέστατος Κάρλο Μπατίστι, ο οποίος γίνεται ένα με τον ρόλο του χωρίς καν να είναι επαγγελματίας ηθοποιός!
Ο Ελληνικός της τίτλος είναι "Ό,τι μου αρνήθηκαν οι άνθρωποι" :ανέκφραστος:

Πρόταση: Μυρμηγκοφάγος
Βαθμός: 8/10
:))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Ιαν 2019, 20:56

Καλά κάνεις και μου τις καταχωρείς, είναι τόσο άγνωστες που αμφιβάλλω αν θα τις έβρισκες ποτέ μόνος :))))

Πάντως αν εξαιρέσω τη Μαρκέτα και τις Σκιές, νομίζω καλά τα πάω, ασχέτως αν αυτές πιθανώς να είναι οι πιο αγαπημένες μου που θα δεις ποτέ :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Ιαν 2019, 21:15

Α είμαι δίκαιος! :ρ

Με τις Σκιές και τον Παρατζάνοφ δεν τα πήγαμε τόσο καλά... :όχισουλέω:
Κάτι μου λέει το ίδιο θα συμβεί και με την Μαρκέτα... Αλλά οψόμεθα!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 11 Ιαν 2019, 19:11

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Να πάω να δω είτε με την γυναίκα μου είτε με 1-2 φίλους μια ταινία σε πριβέ αίθουσα (4Κ ) αποφεύγοντας την πολυκοσμία και τους κάγκουρες που συζητάν και ψιθυρίζουν


Γιατί δεν πάτε να δείτε την Μαρκέτα; θα μπορούσες να τους δελεάσεις παρομοιάζοντάς την με το Εξκάλιμπερ. Μη ξεχάσεις μόνο να τους τραβήξεις μια φωτογραφία στο φινάλε :))))

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Ιαν 2019, 15:33

Εγώ λέω καλύτερα να τραβήξω φωτογραφία την φάτσα του υπαλλήλου αφού του πω ποιά ταινία θέλουμε να δούμε!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Σέλιγκμαν
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:17

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Σέλιγκμαν » 14 Ιαν 2019, 16:09

The house that jack built (2018).Η νεα ταινια του λαρς βον τριερ που μπορω προτηνω ευκολα, αν και περιμενα να δω κατι παρόμοιο του Νymphomaniac(2013), που για μενα δεν το εφτασε καθως την εχω στο τοπ 3 των αγαπημενων μου ταινιων. Παρολα αυτα μια πολυ ενδιαφερουσα ταινια ανταξια του ονοματος του σκυνοθετη της.

Αναμένω να δω και το The favourite(2018) του αγαπημενου Γιωργου Λανθιμου
Sometimes I think I have felt everything I'm ever gonna feel. And from here on out, I'm not gonna feel anything new. Just lesser versions of what I've already felt.


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες