Νύφες (2004)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 17 Απρ 2013, 13:27

Image
Τίτλος: Νύφες
Έτος παραγωγής: 2004
Σκηνοθέτης: Παντελής Βούλγαρης
Σενάριο: Ιωάννα Καρυστιάνη
Ηθοποιοί: Damian Lewis, Βικτόρια Χαραλαμπίδου, Andréa Ferréol
imdb


Υπόθεση
Eνα πλοίο πηγαίνει στην Αμερικη.Μαζί του κουβαλάει τις τύχες πολλών γυναικώ που πηγάινουν απο δίαφορα μέρη του κόσμου στην Αμερική για να παντρευτούν κάποιον που δεν ξέρουν αλλά τους ανάγκασαν οι οικογενειές τους για να έχουν μια καλύτερη τύχη.Η πρωταγωνίστρια είναι μια κοπέλα απο την Σαμοθράκη που πηγαίνει να παντρευτεί κάποιον που δεν μπόρεσε η αδελφή της αφόυ δεν άντεξε την Αμερική και γύρισε πίσω.Όμως η οικογένεια ήταν πολύ φτωχή και μια νύφη στην Αμερική θα τους έστελνε χρήματα,για αυτό θυσιάστηκε και πήρε την απόφαση να πάει.


Άποψη
Μια απο τις καλύτερες σύγχρονες Ελληνικές ταινίες που έχω δει.Η ταινία μας πηγαίνει πίσω στο 1922,οπου η Ελλάδα ήταν πολύ φτωχή χώρα και για αυό τον λόγο πολύς κόσμος έφευγε στο εξωτερικό για μια καλύτερη τύχη.Η ταινία είναι τραγική και ρομαντική,με έκανε να κλάιω με μαύρο δάκρυ.Δείχνει τις ζωές διαφόρων ανθρώπων απο διαφορετικές χώρες και πως όλοι μαζι συνυπήρχαν σε ενα καράβι πολλές μέρες μέχρι να φτάσουν στην Αμερική.Ο Παντελής Βούλγαρης έχει κάνει μια εξαιρετική δουλεία,πολύ καλοστημένη και όντως μας βάζει στο κλίμα της τότε εποχής.Επισης οι Damian Lewis, Victoria Haralabidou παίζουν καταπληκτικά.Την προτείνω σαν ταινία,αξίζει να την δεί κάποιος.

Φοβερή μουσική απο Σταμάτη Σπανουδάκη




Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 17 Απρ 2013, 13:32

δεν είναι κακή σαν ταινία αλλά εμένα με κούρασε λίγο...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 17 Απρ 2013, 13:33

Είναι χρόνια που την έχω δει και δεν την θυμάμαι, μόνο ότι μου άρεσε πολύ. Ευκαιρία να την βάλω στο πρόγραμμα να την ξαναδώ.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Απρ 2013, 13:54

Κι εγώ πιστεύω πως είναι καλή ταινία αλλά δεν μου πολυάρεσε. Ίσως το θέμα, ίσως η έλλειψη κάποιου σασπένς; δεν ξέρω.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ευστρατία
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 44
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 10:07

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Ευστρατία » 17 Απρ 2013, 13:59

Μου άρεσε θυμάμαι και σε κάποια σημεία ήταν πολύ συγκινητική.

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 17 Απρ 2013, 14:54

Από τις αγαπημένες μου ταινίες , με πρόλαβες Τραβιάτα σκεφτόμουν να ανοίξω κι εγώ νήμα γι τη συγκεκριμένη ταινία. Η ιστορία είναι τραγική , ένα πλοίο γεμάτο γυναίκες που πηγαίνουν να συναντήσουν το άγνωστο, πόσο τραγικό και πως είχαν τις γυναίκες κάποτε!Και μέσα σε διάφορα που γίνονται στο πλοίο ένα υπέροχος έρωτας γεννιέται, της Νίκης και του Νόρμαν Image
Φυσικά κάθε φορά που την βλέπω (και την έχω δει πολλές φορές) κλαίω ειδικά στο τέλος ...Image
Η μουσική πάρα πολύ καλή, ταιριάζει πολύ με τα συναισθήματα που σου προκαλεί η ταινία.

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 18 Απρ 2013, 00:15

Χλιαρη ταινια, στην αρχη, που μου θυμιζε ενω την εβλεπα τον Τιτανικο. Ανεδυε μια μελαγχολια σε ολη την διαρκεια.

Στο τελος παντως δεν την γλιτωσα την συγκινηση, οποτε θα ελεγα πως μου αρεσε. θα την ξαναβλεπα ευχαριστως :)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Απρ 2013, 00:45

Να λέμε την αλήθεια, ίσως είναι λιγο κοριτσίστικη ταινία.. όχι;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 18 Απρ 2013, 00:59

Φαροφύλακας έγραψε:Να λέμε την αλήθεια, ίσως είναι λιγο κοριτσίστικη ταινία.. όχι;

Επειδη εχει συναισθηματα και εναν ερωτα δεν λεγεται γυναικεια!Οι αντρες δεν ερωτευεστε δεν κλαιτε;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Νύφες (2004)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Απρ 2013, 08:23

Μα ναι. Απλά δεν το λιβανίζουμε και πολύ το θέμα. :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 2000”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες