Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 12 Μάι 2017, 12:00

Image
Τίτλος: Twin Peaks
Έτη προβολής: 1990–1991, 2017-
Δημιουργός: Mark Frost, David Lynch
Ηθοποιοί: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean...


Υπόθεση
Το πτώμα μίας νεαρής μαθήτριας εντοπίζεται σε μία κωμόπολη της Washington. Ένας πράκτορας του FBI στέλνεται στη περιοχή για να συνεργαστεί με τον τοπικό σερίφη και να εξιχνιάσουν το έγκλημα.

Άποψη
Με αφορμή το ξεκίνημα της τρίτης σεζόν στις 21 του μήνα μετά από σχεδόν 25 ολόκληρα χρόνια, είπα να γράψω να υπάρχει θέμα κι εδώ, αφού δε το έκανε κανείς ως τώρα.

Για όσους δε γνωρίζουν για τον ύποπτο κόσμο του Twin Peaks, είναι σειρά του David Lynch σε συνεργασία με τον Mark Frost, και φήμες λένε ότι τη δημιούργησαν μετά από αποτυχία να πάρουν τα δικαιώματα για βιογραφία της Marilyn Monroe. Η σειρά αγαπήθηκε και μέχρι και σήμερα δεν ξεχάστηκε. Ίσως σ'αυτό να παίζει ρόλο το ότι κόπηκε ξαφνικά, ίσως ότι τα επεισόδια τελειώναν με cliffhanger και για το τελευταίο δεν μάθαμε ποτέ τι συνέβη. 30 συνολικά, επηρέασε κάμποσες άλλες σειρές με πρώτο και καλύτερο το X-Files (αφού ο Duchovny έκανε και τη τραβεστί Denise). Για το παράπονο των φανατικών και τη μυθολογία που δημιουργήθηκε κυκλοφόρησε το prequel Fire Walk With Me, όπου βλέπουμε τη Laura ζωντανή κι εξηγεί περισσότερα για την ιστορία της και πώς έφτασε να δολοφονηθεί.

Γενικά όλοι οι χαρακτήρες έχουν βάθος, κάτι που κατά τη γνώμη μου αποτελεί άλλο ένα μέρος της επιτυχίας. Ο σκηνοθέτης με το ιδιαίτερο ατμοσφαιρικό στυλ, έχει δώσει κι ένα κωμικό τόνο σε ορισμένους από αυτούς, με πολλές σκηνές να είναι κάπως πιο ανάλαφρες και ξεκαρδιστικές (προσωπικά ξεχωρίζω τον τρελοψυχίατρο Lawrence Jacoby με τα κοκκινομπλέ γυαλιά). Άλλοι πάλι με τις σχέσεις τους μπορεί να θυμίσουν σαπουνόπερα αλλά μη γελιέστε, κανονικά πρόκειται για μία σειρά μυστηρίου με υπερφυσικά στοιχεία. Τα οποία στη δεύτερη σεζόν ειδικά, αφού μάθουμε τον ένοχο του εγκλήματος, γίνονται πιο "ορατά". Και πιστεύω θα εκμεταλλευτούν περισσότερο στη τρίτη για να εξηγήσουν καλύτερα τις συμπεριφορές των χαρακτηρών. Πάμε να δούμε λίγους από αυτούς.

Χαρακτήρες
Image
Dale Cooper, πρωταγωνιστής, πράκτορας του FBI.

Image
Laura Palmer, η κοπέλα που δολοφονήθηκε.

Image
Leland Palmer, πατέρας της Laura, ψυχολογικά ασταθής πλέον.

Image
Donna Hayward, κολλητή της Laura, ήξερε μυστικά για εκείνη.

Image
Bobby Briggs, το αγόρι της Laura, αρχικός ύποπτος.

Image
James Hurley, το κρυφό αγόρι της Laura, ύποπτος.

Image
Harry Truman, σερίφης του Twin Peaks.

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 13 Μάι 2017, 00:10

:πάνω: Ζοφε

Θελει και μια αναλυση ξεγυρισμενη αλλα θα χαλασει την μαγεία για αυτον που την βλέπει πρωτη φορά.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 13 Μάι 2017, 00:32

Προσπάθησα να μη κάνω σπόιλερ για όσους δε το έχουν δει γι'αυτό και δεν έγραψα παραπάνω, για άλλους χαρακτήρες ή τις καταλήξεις τους. Κι αφού η σειρά συνεχίζεται όποια ανάλυση μπορεί να πάει χαμένη και να ανατραπεί.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 15 Μάι 2017, 19:40

Ωραίος Ζόφε!! :πάνω:

Αν κ έχω δει τα πάντα σχεδόν από τον αγαπημένο μου Λιντς, τη σειρά όχι κ νομίζω επειδή δεν την είχα βρει.. λογικά με το νέο κύκλο σίγουρα θα βρω κ τους παλιούς!! :))

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 23 Μάι 2017, 21:19

Που είσαι βρε Ζόφε να σχολιάσουμε την πρεμιέρα ? :σάλια:

Ο άνθρωπος αυτός έχει σκοπό να μας πάει πιο βαθιά, να μας το τρελάνει τελείως το μυαλό
Ζεστάθηκε η καρδούλα μου όταν είδα τους λατρεμένους παλιούς χαρακτήρες ξανά στην οθόνη.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 24 Μάι 2017, 02:52

Έμπλεξα λιγάκι τελευταία και με περιορίζει ο χρόνος είναι αλήθεια. Δεν έχω και μιά Ντάνα Σκάλυ δίπλα μου να με βοηθά. Τα είδα σήμερα τα καινούργια επεισόδια. Σίγουρα δεν απογοητεύει ο σκηνοθέτης! Απλά δε κατάλαβα γιατί μετέφερε τη σειρά και παραέξω. Ενθουσιάστηκα με τον Matthew Lillard, αν και μάλλον ο ρόλος του τελείωσε νωρίς. Επίσης και με τον Michael Cera από καινούργιους. Και μου φάνηκε αστείο που ξανάβλεπα τους παλιούς γέρους (ειδικά τη σχεδόν φαλακρή log lady). Τα χρόνια για όλους αμείλικτα περνούν και πίσω δε γυρνούν.
Image

Ελπίζω ο λοβοτομημένος Ντέηλ Κούπερ να επιστρέψει σύντομα στα φυσιολογικά του, μη σέρνεται σαν ζόμπι σε όλη τη σεζόν.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 25 Μάι 2017, 11:20

Σήμερα θα δώ το τέταρτο επεισόδιο. Μ'άρεσε και μένα ο Lillard και αν σκεφτείς οτι τον έχω δει μονο ως Shaggy στο Scooby Doo, με εξέπληξε πολύ ευχάριστα. Toυ πήγαινε ο ρόλος. Όμως για την ώρα κρατάω τον Κούπερ να περιδιαβαίνει το Καζίνο σε φάση εγκεφαλικού και την σύσκεψη Χωκ-Λούσυ-Άντυ για να ανακαλύψουν τι λείπει. Πιο γνήσια twin peaks στιγμή πεθαίνεις :ναι:
Κοίτα εξυπηρετεί κάποιο σκοπό που ο Κούπερ περιφέρεται έτσι όμως στο επόμενο ελπίζω ο Κόουλ με τον Άλμπερτ να τον φέρουν στα κάλα του. Σκέψου οτι είναι παγιδευμένος για κάμποσα χρόνια στο black lodge. Είναι σαν να μαθαίνει τον κόσμο απο την αρχή. Και στεναχωρέθηκα
κάμποσο με την Log Lady, είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Θέλω να δώ Ντόνα, δεν μας την έχει δείξει ακόμα.
Γέλασα πολύ στην συγκεκριμένη σκηνή που είναι στο αστυνομικό τμήμα, η οποία ξεκινάει έτσι.

Image
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 25 Μάι 2017, 12:35

Εγώ τον έχω δει στα Serial Mom, Hackers, SLC Punk και Scream. Και το Fat Kid Rules the World που σκηνοθετούσε. Μακάρι να παίξει κι άλλο.

Υποτίθεται το λένε Twin Peaks γιατί λαμβάνει χώρα εκεί. Αν είναι να μεταφερθεί κι αλλού, στη Νέα Υόρκη ή το Λας Βέγκας, θα γίνει σαν το X-Files.

Θέλω να ξαναδώ τη κουκλάρα την Audrey. Πιστεύω ήταν από τις αδικημένες της σειράς, αφού δε κατάφερε να παίξει σημαντικό ρόλο στην ιστορία.

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 26 Μάι 2017, 17:18

Νομίζω το τέταρτο επεισόδιο ήταν πιο πολύ twin peaks κλείνοντας το μάτι και στην παλιά σειρά. Είναι θέμα χρόνου για μένα να έρθει ο Κούπερ στα συγκαλα του και επομένως και η σειρά να επικεντρωθει στο twin peaks αν και έχει διευρυνθεί η φάση με την δράση των doppelgager. Η Ωντρέι ήταν τοσο γαματη αλλα δεν είδα να αναφέρεται στο καστ.

Γενικά η φάση με τους σωσιες έχει μπλεχτει πολύ, ελπίζω να το διαλευκανουν στο μέλλον.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Twin Peaks (1990–1991, 2017-)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 05 Ιούν 2017, 11:18

Στο πέμπτο επεισόδιο βλέπουμε πως έχει ξεφύγει πλέον η σειρά και στο τέλος θα τη λένε Twin Peaks χωρίς να δείχνει καθόλου τη πόλη του Twin Peaks.

Ο Ντέηλ πήγε στο γραφείο του Ντούγκι και τα έκανε λίγο λίμπα. Μα πιο πολύ μυστήριο έχει το αντίγραφο του στη φυλακή.

Δε ξέρω τι ρόλο παίζει ο ψυχίατρος με το χρυσό φτυάρι αλλά είναι ακόμα αστείος. Κι ελπίζω ο Robert Knepper να συνεχίζει κανονικά σαν χαρακτήρας κι εκτός καζίνου.


Επιστροφή “Αστυνομικές, Κατασκοπευτικές, Μυστηρίου”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες