Split (Διχασμένος) (2016)

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Μάι 2017, 23:52

Κι εγώ μάλλον σκέφτομαι να τη βάλω στο πρόγραμμα. Ξέρω μάλιστα και σε ποια θα επιρρίψω την ευθύνη αν δεν μου αρέσει :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Μάι 2017, 10:15

Αν έχω καταλάβει έστω λίγο το γούστο σου, δεν νομίζω να σου αρέσει. Ποτέ δεν ξέρεις όμως :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Μάι 2017, 10:34

Τα λεφτά μου βάζω ότι δεν θα σου αρέσει. :χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Μάι 2017, 18:44

Αυτό λέω συνέχεια. Ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά μετά τα Prisoners, Birdman και Logan που είδα πρόσφατα, δεν θα με αναγνωρίζει ο κουρέας μου και νομίζω ότι χρειάζομαι λίγη υποστήριξη. Τι λες λοιπόν Ίζι, να δω εγώ το Split κι εσύ το Mascot του Starewicz που λέγαμε; :))))

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Μάι 2017, 14:12

Μέσα Μυρμηγκοφάγε! Αυτό είναι σωστά;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Μάι 2017, 17:20

ακριβώς :μπράβο:

Ξαφνικά θυμήθηκα την αρχή του Village που την είχα βρει ικανοποιητική και με έχει πιάσει μια σχετική αισιοδοξία :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Μάι 2017, 02:10

Γνωρίζοντας ότι έχει σχέση με το Unbreakable - το οποίο και είχα δει στο σινεμά χωρίς όμως να το θυμάμαι - περίμενα κάτι με μεταφυσικά στοιχεία, οπότε και εξαρχής αποφάσισα να μην είμαι αυστηρός μαζί του. Όμως πολύ σύντομα άρχισε να μου είναι αδιάφορο και αν και σχετικά ανώδυνα ξεπέρναγα ενοχλητικές σκηνές, δεν μπορούσα με τίποτα να ξεπεράσω την αίσθηση ότι τα πάντα γίνονται για μένα.

Ήταν στιγμές που μου θύμισε έντονα άλλες ταινίες, όπως το Full Metal Jacket, το Tesis και το Kind Hearts and Coronets, που με βοήθησε να παραμείνω στην ιστορία, χωρίς όμως να μου προκληθεί κάποιο ενδιαφέρον ή αγωνία. Και όταν ήρθε η ώρα της κρίσης, αυτή μου κατέληξε αρκετά διασκεδαστική ώστε να γελάσω - αν και μάλλον είχα ήδη ξεκινήσει από τον σύρτη. Πάντως δεν σκοπεύω να παραπονεθώ. Το φινάλε στη καφετέρια σχεδόν με αποζημίωσε με ένα νευρικό γέλιο που μου κράτησε κανα μισάωρο :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 06 Μάι 2017, 17:18

Ε καλά, ήμουν σίγουρη :ρ

Δεν μου λες έχεις δει καμιά ταινία του Σιάμαλαν που να σου άρεσε έστω λίγο;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Μάι 2017, 19:02

Έχω δει άλλες τέσσερις ταινίες του, αλλά μόνο το Airbender με την τωρινή μου αντίληψη. Αν και το έχω ξεχάσει, θυμάμαι πολύ καλά ότι μου ήταν παντελώς ανυπόφορο. Το Split μπροστά του ήταν εργάρα.

Το Village και το Unbreakable τα είχα δει σινεμά και το πρώτο είναι χωρίς δεύτερη σκέψη η πιο ευχάριστη ανάμνηση - έστω και αν αυτό αφορά μόνο το πρώτο μέρος του, το στήσιμο δηλαδή της ιστορίας. Αλλά πάντα είχα μια ιδιαίτερη κλίση σε αυτού του είδους τις ιστορίες. Από το δεύτερο αν και δεν έχει μου μείνει καμία ανάμνηση, θυμάμαι καθαρά ότι με είχε αφήσει αδιάφορο προς ενοχλημένο. Ίσως γιατί ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τους σούπερ ήρωες.

Την Έκτη Αίσθηση, με εξαίρεση το twist, την έχω και αυτή παντελώς ξεχάσει. Όχι μόνο την ταινία, αλλά ούτε καν την αίσθηση που μου άφησε δεν θυμάμαι και το που και πότε - ούτε καν αν ήταν πριν ή μετά το Unbreakable. Θα μπορούσα να αρχίσω να πιστεύω ότι το έχω διαβάσει σε ένα spoiler, που δεν θα το χαρακτήριζα ενθαρρυντικό όσον αφορά το πόσο μου άρεσε :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2019, 22:45

Δοκίμασα να την δω αλλά δεν άντεξα...
Μου φάνηκε απίστευτα βαρετή και προβλέψιμη! Για ακόμη μια φορά διαπιστώνω πως εγώ και Σιαμαλαν δεν ταιράζουμε...
Ένα 4 με το ζόρι και για την ερμηνεία του Μακαβόι... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες