Split (Διχασμένος) (2016)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Φεβ 2017, 14:54

δατ εξπλέινς, που λενε και στο χωρίο μου. Ένας σκηνοθέτης που, ως γνωστόν, δεν μου λέει κάτι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 07 Απρ 2017, 05:38

Μόλις την είδα, έχοντας δει κ τον άφθαρτο..

Ο άφθαρτος δε μου είχε κάνει καμία εντύπωση,( όπως μέτρια μου φάνηκε κ η επίσκεψη, του ίδιου σκηνοθέτη) παρ όλα αυτά (συν το ότι είδα για κάποια σύνδεση)ξεκίνησα τη θέαση χωρίς προκατάληψη, αντιθέτως με ιδιαίτερη ανυπομονησία..

Το σενάριο από περιλήψεις κ από την παρουσίαση, μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον!!

Πράγματι, όσο προχωρούσε η ταινία, η έξυπνη ιδέα της συνύπαρξης τόσων προσωπικοτήτων σε ένα άτομο, την οποία βρίσκω κ τρομερά αβανταδόρικη για τον ηθοποιό που ενσαρκώνει τον ήρωα, μαζί με το συναίσθημα που προκαλεί η ιδέα του να βρίσκεσαι στη θέση των απηχθέντων κοριτσιών έχοντας να αντιμετωπίσεις κάτι τόσο σχιζοφρενικό, ήταν τα καλύτερα στοιχεία της ταινίας. Σ αυτά δεν μπορώ να παραλείψω την πολύ δυνατή ερμηνεία του πρωταγωνιστή, που βέβαια δεν μπορώ να συγκρίνω με του έμπειρου χόπκινκς (με συγχωρείς Ίζι μου).

Κατά τα άλλα όμως η ταινία βρήκα να έχει υπερβολές, κενά, κλισέ, λάθη κ καθόλου ιδιαίτερη σκηνοθεσία.. πράγμα που με απογοήτευσε πολύ, ειδικά μετά τη μέση κ όσο προχωρούσε κ άλλο, το συναίσθημα αυτό γινόταν πιο έντονο.


Πιστεύω λοιπόν, ότι η βασική ιδέα με κάποιες μετατροπές (που θα έφερναν το σενάριο λίγο πιο κοντά στο ρεαλισμό), η αποφυγή κάποιων λαθών κ ένα λίγο καλύτερο καστ (εξαιρουμένου του πρωταγωνιστή, που έκανε καλή δουλίτσα), σε συνδιασμό μ' αυτό τον πολύ "αβανταδόρικο" ήρωα, θα έδιναν ένα αριστούργημα!!

Κάτι που δυστυχώς δεν επιτεύχθει, για ακόμα μία φορά..
Τείνω να πεισθώ πια, ότι ο Σιάμαλαν είχε μια επιτυχημένη αναλαμπή, με την αξεπέραστη Έκτη αίσθηση, σ ένα σύνολο μέτριων ταινιών!!

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 13 Απρ 2017, 21:32

Πάρα πολύ καλή ταινία!

Συμφωνώ ότι σκηνοθετικά δεν έλαμψε ωστόσο ήταν τόσο καθηλωτική η ερμηνεία του ΜακΑβόι και η κλιμακούμενη ένταση για την εμφάνιση της 24ης προσωπικότητας, που δεν το παρατήρησα καθόλου.

Ομολογώ ότι τον συγκεκριμένο ηθοποιό δεν τον έχω παρακολουθήσει αλλά σκοπεύω να το διορθώσω άμεσα μια που από το τρέιλερ του Filth βλέπω ότι κάνει επίσης εντυπωσιακή δουλειά. Αναρωτιέμαι μήπως είναι υποτιμημένος ηθοποιός.

Το μόνο σημείο που με χάλασε ήταν
η υπερφυσική απεικόνιση της 24ης προσωπικότητας, με τα σκαρφαλώματα κτλ.

Δεν ξέρω αν θα είναι καλό το σήκουελ γιατί με τον Σιάμαλαν στο τιμόνι, μια ταινία μπορεί εύκολα να πάει πολύ στραβά, αλλά με ενθουσιάζει η ιδέα να ξαναδω τον ΜακΑβόι σε αυτόν τον ρόλο. Πόσο μάλλον να ξαναδώ την προσωπικότητα του Ντένις που την καρασυμπάθησα :))))

Τόνια, όπως καταλαβαίνεις, συμφωνώ μαζί σου στο σχόλιο για τον Σιάμαλαν. Με αυτόν τον σκηνοθέτη, παίζεις λότο κάθε φορά που κάθεσαι να δεις ταινία του.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 14 Απρ 2017, 16:55

Μεταλλαγμένη το filth να το δεις οπωσδήποτε.Και καλή σχετικά ταινία είναι και τον Μακαβόι θα απολαύσεις γιατί κατ εμέ παίζει πολύ καλύτερα στην συγκεκριμένη... :)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 14 Απρ 2017, 17:07

Μεταλλαγμένη, συμφωνούμε σε όλα.. απ' ότι κατάλαβα. Κ στα σημεία που μας άρεσαν κ στα σημεία που δεν μας άρεσαν..

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 19 Απρ 2017, 20:37

Θεατη, κάτι μου λέει κι εμένα ότι στο Filth έχει ακόμα καλύτερη ερμηνεία! Τόνια, ναι σε όλα συμφωνούμε ;)

Μεταλλαγμένη έγραψε:Πόσο μάλλον να ξαναδώ την προσωπικότητα του Ντένις που την καρασυμπάθησα :))))


Διόρθωση. Εννοούσα τον Μπάρυ όχι τον Ντένις.

Επίσης, ξέχασα να πω ότι στο σήκουελ θα μου άρεσε να δω
την εξέλιξη της πρωταγωνίστριας, η οποία απ' ότι φαίνεται δεν δέχτηκε να επιστρέψει στον θείο της. Τραγική φιγούρα αυτή η κοπέλα που ζούσε τελικά με ένα χειρότερο τέρας όλα αυτά τα χρόνια.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Απρ 2017, 01:50

Μετά από παρότρυνση της Ίζις, είδα κι εγώ αυτήν εδώ την ταινία και —σε αντίθεση με το τραγικό για μένα Unbreakable— αυτή εδώ μου άρεσε. Το 7 το έχει σίγουρα από μένα.

Θα συμφωνήσω με αρκετά από αυτά που έχει η Τόνιασινε σε απόκρυψη. Και μένα με τράβηξε η κεντρική ιδέα και το πώς ήταν δοσμένη. Ομοίως, συμφωνώ πως η ερμηνεία του James McAvoy ήταν καλή αλλά κι εγώ την βάζω κάτω από του Χόπκινς στην Σιωπή των Αμνών.

Ευτυχώς, δεν είχε τίποτε από την αισθητική και τον αφηγηματικό τρόπο των ταινιών της Μάρβελ κτλ. Ήταν δοσμένη τόσο σωστά στο δράμα που στο τέλος, και σε αντίθεση με την Μεταλλαγμένη, υποδέχτηκα με χαρά το υπερφυσικό στοιχείο. Του είχε δώσει αξιοπρεπείς βάσεις και δεν μπορούσε να με ενοχλήσει.

Εμένα, βεβαια, με ξενέρωσε ο γκεστ σταρ, καθώς τον έχω συνδέσει με κακές αναμνήσεις από το σούπερ βαρετό Unbreakable.

Δίχως να έχω δει όλη εκείνη την ταινία (την έβγαλα στα μισά), ούτε εγώ μπορώ να αντιληφθώ αυτήν εδώ να έχει συνοχή με εκείνην. Και πάλι, ευτυχώς.

Πολύ ωραίος ο ρόλος της Κέιση και πολύ ωραία η συναισθηματική ερμηνεία της Anya Taylor-Joy. Και πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στο πρόσωπο. Πολύ όμορφη σαν μελαχρινή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Απρ 2017, 14:53

Φαροφύλακας έγραψε:Ευτυχώς, δεν είχε τίποτε από την αισθητική και τον αφηγηματικό τρόπο των ταινιών της Μάρβελ κτλ.

Ούτε και το Unbreakable έχει τέτοια αισθητική.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω o Κέβιν του Split

θα εξελιχθεί σε supair villain με καρτουνίστικο όνομα "The Horde", τον οποίο θα αντιμετωπίσει ο Ντέιβιντ του Unbreakable στην επόμενη ταινία. Μου φαίνεται δύσκολο εγχείρημα με πολλές παγίδες και πιθανότητες να χαλάσει ΚΑΙ τις δύο ταινίες αν δεν γίνει σωστά. Έχω περιέργεια να το δω, αλλά μάλλον προτιμώ να μην το κάνει.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 26 Απρ 2017, 19:32

Η επόμενη ταινία θα ονομάζεται "Glass" και όσοι έχουν δει τη πρώτη και θυμούνται είναι ο χαρακτήρας που έπαιζε ο Samuel L. Jackson. Ημερομηνία κυκλοφορίας 18 Ιανουαρίου 2019. Αυτά από το twitter του M. Night Shyamalan.

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Split (Διχασμένος) (2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 02 Μάι 2017, 23:33

Δεν έχω ιδιαίτερη αδυναμία σε σκηνοθέτες παρά μόνο στο Shyamalan, που μου αρέσει η πλειονότητα των ταινιών του (δεν ήξερα καν όταν τις έβλεπα ότι ήταν σκηνοθέτης τους). Και διαβάζοντας σας ήταν μια ευχάριστη ότι υπάρχει παλιότερη ταινία που να σχετίζεται με το Split, γιατί όταν είχα βγει από το σινεμά, δεν μπορούσα να καταλάβω τι ακριβώς ήθελε να μας πει με τον γκεστ σταρ. :ρ Μιας και έχω λοιπόν αρκετό καιρό να δω ταινία σπίτι (και γενικά τώρα που το σκέφτομαι) θα την έχω στα προσεχώς. :ναι:
"There was no harbor for hope" R. Lupton


Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες