Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιαν 2017, 17:52

:χαχα:

δεν θέλει να πει αυτό που θέλω να πω εγώ: εδώ, καθότι δεν υπάρχει νήμα με παρουσίαση. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 22 Ιαν 2017, 19:06

Ωραία εδώ λοιπόν. Κι εγώ να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει ή ότι δεν έχεις σκοπό να κάνεις ήθελα.

Η ταινία ήταν μια αρκετά ωραία ταινία, που είχε μερικά ατού, αλλά και μερικά αρνητικά για τα οποία δεν ενθουσιάστηκα.

Στα θετικά της ήταν:
Ο Geoffrey Rush (μου αρέσει σαν ηθοποιός γενικά) και
Το ότι σαν θέμα της έχει τη βιογραφία ενός πιανίστα.

Οπότε την παρακολούθησα άνετα. Όμως περίμενα να ενθουσιαστώ πρισσότερο και αυτό θεωρώ ότι δεν έγινε επειδή:
Ήταν αρκετά φλατ, δεν είχε τα ξεσπάσματα που περίμενα, ούτε την ένταση και επίσης είχε πολύ λίγη μουσική σε σχέση μ' αυτό που ήθελα να ακούσω.

Όμως φαροφύλακα η ταινία υποστηριζει τις θεωρείες μου για το whiplash :χαχα: κι έβγαλα κι ένα συμπέρασμα γι αυτήν!!

Ένας Φλέτσερ τους χρειαζόταν!! Και στον πατέρα και στο γιο!! (Άμα κι όταν έχεις όρεξη.. σου το αναλύω..!!) :ρ :μουάχαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 22 Ιαν 2017, 23:29

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Τρίνιτυ, προσπαθώ να μαντέψω τον λόγο που υποψιάστηκες ότι θα μου αρέσει, αλλά δεν θα έλεγα ότι έχω κάνει κάποια πρόοδο. Ξεκίνησε απολαυστικά, αλλά όσο πέρναγε η ώρα μου κατέληγε όλο και περισσότερο ανομοιογενές - σίγουρα βοήθησε πολύ σε αυτό η γειτόνισσα. Κάπου στο σαραντάλεπτο άρχισε να με κουράζει και όταν ξεκίνησε και η επεξήγηση των όλων όσων συνέβησαν έχασα κάθε ενδιαφέρον. Δυστυχώς αυτού του είδους οι ταινίες, που δηλαδή δημιουργούν συνθήκες στις οποίες τα πάντα είναι εφικτά αποκρύβοντας στοιχεία, δύσκολα πια με ενθουσιάζουν.

Αυτά που δεν σε ενθουσιάζουν, έλεγα μήπως σε ενθουσιάσουν. :ρ Δεν πειράζει, η προσπάθεια μετράει, λέω εγώ τώρα.. :))))


Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Ήσουν άτυχη, μιας και τα δύο προηγούμενα τα έχω αρκετά ψηλά για να τα χρησιμοποιήσω κι εγώ σε κάποιο γύρο ;)

Παράπλευρες απώλειες, θα πορευτούμε τώρα χωρίς αυτές. ;)
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Ιαν 2017, 01:11

Αν νιώθεις πάντως ότι βοήθησε στο να με γνωρίσεις καλύτερα και δεν σε ανησυχούν οι όποιες συνέπειες, θα μπορούσες να δοκιμάσεις και μια νέα τριάδα - ή να πω καλύτερα τετράδα; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 23 Ιαν 2017, 19:17

Καλομάθαμε; :ρ Μέσα στα πλαίσια σου πρότεινα κι άλλες μήπως πετύχω καμία που δεν έχεις δει. Τώρα είναι η σειρά μου να δω τις δικές σου ταινίες.

Αν σε επόμενο παιχνίδι κληρωθούμε πάλι μαζί, θα προσπαθήσω πολύ να μην σου προτείνω κωμωδίες. :χαχα:
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Φεβ 2017, 19:31

Εδώ εκπληρώσαμε όλοι υποχρεώσεις; Θέλει να δει κάποιος να μας πει;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 03 Φεβ 2017, 07:19

Εγώ δεν έχω εκπληρώσει τις υποχρεώσεις μου, δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμα από το dvd club. Έχω από ότι είδα περιθώριο κάποιες μέρες ακόμα, αλλά σπεύδω να βρω καμία. :τρέχω:
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 10 Φεβ 2017, 00:37

Τρίνιτυ έγραψε:Τις ταινίες "The Tree of Wooden Clogs" και "Shadows of Forgotten Ancestors", θα κάνει ότι καλύτερο να μου τις βρει μέσα στην επόμενη βδομάδα με ελληνικούς υπότιτλους (εκεί τις είχε μόνο με αγγλικούς), ενώ την "Sátántangó" την έχει μόνο σε αγγλικούς. Οπότε όπως φαίνεται, θα δω τις δύο πρώτες (αφού θα έκανε αυτό τον κόπο, δεν ήθελα να διαλέξω μία από τις δύο, μην τύχει και την ξαναψάχνω αργότερα με άλλη αφορμή, ας δω και τις δύο τώρα που γυρίζει :)))) ).

Πάντως, θα ψηνόμουνα να δω και την "Sátántangó" αν την έβρισκα. Ας κάνω την αρχή και βλέπω στην πορεία..


Τα πράγματα πήγαν ακριβώς έτσι!! :ρ

Τελικά αυτή την στιγμή έχω στα χέρια μου την ταινία "Sátántangó" με αγγλικούς υπότιτλους. Λόγω διάρκειας και γλώσσας* θα υπάρξει μια χρονοκαθυστέρηση από την μεριά μου, για να την τελειώσω. Εσείς παίξτε μερικούς γύρους ακόμα. :))))

*Αυτό που απέφευγα καιρό τώρα, χρειαζόταν να το κάνω και θα το ξεκινήσω εδώ. Μόνο τα 10΄πρώτα λεπτά έβαλα πριν λίγο και αυτό που είδα μου άρεσε. :ναι:

Μυρμηγκοφάγε, θα γράφω τις εντυπώσεις μου στο ανάλογο νήμα.

:)
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Φεβ 2017, 22:52

δηλ. τώρα κλείσαμε όλοι από υποχρεώσεις; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 9 (Ιανουάριος 2017)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 12 Φεβ 2017, 13:35

Τρίνιτυ, από το βίντεοκλαμπ την προμηθεύτηκες; Αν είναι πάντως να παιδεύεσαι θα σου πρότεινα να βρούμε μια καλύτερη λύση, αφού και οι τρεις μπορούν να να βρεθούν με Ελληνικούς υπότιτλους ;)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες