Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2016, 14:04

Μιλούσα με την Ίζι, κατ' ιδίαν, η οποία απόρησε λίγο, πώς δεν μου άρεσε το Changeling, πράγμα που με προβλημάτισε. Η ιστορία είναι βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα και είχα πραγματική περιέργεια να δω τί διάολο συνέβη πραγματικά και γιατί εμένα η συμπεριφορά του αστυνομικού μου μοιάζει απίθανη. Η Ίζι με παρέπεμψε σε ένα άρθρο, το οποίο εξηγεί επιγραμματικά τα γεγονότα και μάλλον βρήκα εκεί κι αυτό που έψαχνα.

Γράφει το άρθρο πως η ιστορία έχει τόσο πολλές παράξενες στροφές κι αλλόκοτους χαρακτήρες που ο σεναριογράφος J. Michael Straczynski δεν μπορούσε να το πιστέψει. "Όταν διάβασα τα πρακτικά και είδα τί συνέβη σκέφτηκα 'Δεν μπορεί να είναι αλήθεια!'"

Κι αυτό είναι και το πρόβλημα. Το απίστευτο μπορεί να συμβεί στην πραγματικότητα αλλά όταν βλέπεις μια ταινία, εκεί δεν έχει την πολυτέλεια της πραγματικότητας να είναι στάτους κβο αληθινό ό,τι συμβαίνει. Εκεί πρέπει να μπορέσεις να πεισθείς, να ξεχαστείς, να παρασυρθείς.

Όπως σε μια ταινία αυτό που ποτέ δεν συνέβη σε παρασέρνει κι είναι αληθινό, έτσι σε μιαν άλλη, κάτι που συνέβη πραγματικά μπορεί να σου κολλήσει στον λαιμό και να μην κατεβαίνει.

Δυο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Όπως και να 'χει.. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 28 Νοέ 2016, 16:29

Φαροφύλακας έγραψε: έτσι σε μιαν άλλη, κάτι που συνέβη πραγματικά μπορεί να σου κολλήσει στον λαιμό και να μην κατεβαίνει.


Αυτό που λες το έπαθα με δυο ταινίες το τελευταίο διάστημα, το Compliance (2012) και το uwantme2killhim (2013). Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι τα πράγματα αυτά συνέβησαν. Κι όμως... :ωιμέ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 28 Νοέ 2016, 21:09

Ίζι την πρώτη την έχω δει, με ψήνεις για τη δεύτερη.. ;)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 29 Νοέ 2016, 20:56

@Φάρε, για να δεις πόσο κοιμάμαι όρθια αυτό το διάστημα, χτες αποφάσισα να δω το Λεωφορείο. Ωστόσο, τελείως αφηρημένη, ξεκίνησα να βλέπω το Kin Dza Dza, ίσως γιατί στο βάθος του μυαλού μου το έχω στα υπόψη από την παρουσίασή σου. Αφού, λοιπόν, είδα κανά 10λεπτο, συνειδητοποίησα ότι έτσι όπως εξελισσόταν η ιστορία δεν κολλούσε να εμφανιστεί λεωφορείο :χαχα: και κατάλαβα ότι είχα κάνει πατάτα. Μην ανησυχείς πάντως, την είδα την ταινία και θα γράψω στο νήμα της. Σειρά έχει το Gods Must Be Crazy. Απόψε λογικά ή αύριο.

Φαροφύλακας έγραψε:Το θέμα του Terraferma με στεναχωρεί πολύ γενικότερα και δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να καθίσω να δω την ταινία.

Έτσι διάλεξα το El Club, το οποίο μου άρεσε (7☆). Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν η κάμερα. Πολύ ευρεία προβολή και η εικόνα εδώ κι εκεί θολή και σχεδον παραμορφωμένη, με μια αισθητική που έχει κάτι από.... χμ... οικογενειακή βιντεοκάμερα του '80, ξέρω 'γω.

Το θέμα πολύ ενδιαφέρον. Η εκκλησία παγκοσμίως, και δει στην χώρα μας, έχει μια άλφα κατάντια, όσο να πεις. Πολύ ρεαλιστικό στήσιμο. Άρχισε να με τραβά κυρίως από όταν οι ιερείς είχαν τις τετ-α-τετ στιχομυθίες με τον ερευνητή του Βατικανού. Εκεί που έβγαινε ο χαρακτήρας κι ο κόσμος του καθενός προς τα έξω, καθώς ερχόταν αντιμέτωπος με μια μικρή πρώτη κρίση.

( Μου άρεσε κι η προφορά τους. Γενικότερα μου αρέσει η αργεντίνικη προφορά όπου τρώνε τα "σ" και τα κάνουνε δασύτητα, πράγμα που το κάνουν, άλλωστε, αρκετά και στην Ανδαλουσία. Κι η χιλιανή προφορά στην ίδια παρέα, λοιπόν. )

:)


Χαίρομαι που σου άρεσε! Το Terraferma πιστεύω ότι θα σου αρέσει περισσότερο αλλά αφού δεν θέλεις να την δεις, πάω πάσο.
Προσωπικά, πάντως, το Club με ψυχοπλάκωσε μακράν περισσότερο και μου έδεσε το στομάχι κόμπο σε κάποιες φάσεις.

Η σκηνή που λες μου άρεσε κι εμένα και ήταν αυτή μαζί με το τέλος, που μου έφεραν στο μυαλό το Κεκλεισμένων των Θυρών, του Σαρτρ. Με χάλασε ένα σημείο μόνο.
Το ότι υπονόησε πως το παπαδοπαίδι είχε ομοφυλοφιλικές τάσεις. Αρκετά κατεστραμμένος ήταν, δεν χρειαζόταν να αναπαραχθεί το στερεότυπο 'ανήλικο θύμα σεξ. κακοποίησης ---> ομοφυλόφιλος ενήλικας'. Ενα στερεότυπο που δεν ανταποκρίνεται τις πιο πολλές φορές στην πραγματικότητα αλλά είναι βούτυρο στο ψωμί των ομοφοβικών.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Νοέ 2016, 21:05

Σχετικά με το σημείο που κρύβεις: γιατί ομως; Συμβαίνει και συχνά. Θυμάμαι περίπτωση σχεδόν ολόιδια (παραδόξως όχι με παπάδες κι εκκλησία) όπου το παιδί-θύμα έγινε ομοφυλόφιλος.

Λογικό δεν είναι η πρώτες σου σεξουαλικές εμπειρίες (με όποιον τρόπο) να επηρεάζουν την μετέπειτα σεξουαλικότητά σου; Εδώ βλέπεις το καλσόν της μάνας σου πεταμένο κάπου γύρω τριγύρω κι αργότερα ξάφνου έχεις φετίχ τα καλσόν, για παράδειγμα. Πόσο να έχεις πραγματική εμπειρία, να γευτείς και να νιώσεις; Τέλος πάντων, φαντάζομαι πως είναι μεγάλη κουβέντα αυτή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 29 Νοέ 2016, 21:42

Και που το έκρυψα :ρ

Δεν διαφωνώ ότι οι πρώτες εμπειρίες σου μπορεί να επηρεάσουν την σεξουαλικότητά σου. Δέχομαι και ότι η ανθρώπινη ψυχοσύνθεση μπορεί να γίνει τόσο περίπλοκη ώστε να οδηγήσει ένα αγοράκι θύμα σεξ. κακοποίησης να αναπτύξει ομοφυλοφιλικές επιθυμίες σαν ενήλικας παρόλο που το σοκ αυτής της φρικτής εμπειρίας θα έπρεπε, λογικά, να το οδηγήσει στο ακριβώς αντίθετο μονοπάτι. Για κάθε έναν γκέι όμως που έγινε γκέι επειδή κακοποιήθηκε, υπάρχουν πόσοι άλλοι που απλά γεννήθηκαν με αυτές τις προτιμήσεις. Γι 'αυτό θεωρώ ότι πρόκειται κυρίως για στερεότυπο, το οποίο διαιωνίζει την θεωρία ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι ψυχικά άρρωστοι.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Νοέ 2016, 23:29

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το να είναι επίκτητη κάποια προτίμηση (στην σεξουαλικότητα ή αλλού) θα πρέπει να την κάνει και "αρρώστια". Ο ίδιος ο Ταχτσής, στα "Ρέστα", περιγράφει την εμπειρία ενός παιδιού, που διόλου απίθανο να είναι δική του προσωπική, η οποία τον έστρεψε προς την ομοφυλοφιλία. Περιγράφει ένα αγόρι που είχε μια κάποια εμπειρία με ένα κοριτσάκι και που ενώ θα περίμενε να τιμωρηθεί όταν αυτή μαθεύτηκε, δεν είδε τους γονείς του να αντιδρούν, πράγμα που άφησε στο μυαλό του, ας πούμε, "σε εκκρεμότητα" αυτόν τον δρόμο. Από την άλλη, ένας λίγο μεγαλύτερος ξάδερφός του που τον έπαιρνε και τον κάθιζε κάπου και τον χάιδευε στα γεννητικά του όργανα και αλλού, τον στιγμάτησε σαν πρώτη εμπειρία.

Ομοίως, θυμάμαι περίπτωση από ένα παιδί μιας "καλής" οικογένειας, που όταν ήταν μικρό το εκμεταλλεύονταν σεξουαλικά κάποιοι επιτήδειοι κι ο ίδιος απέδιδε σε εκείνες τις εμπειρίες την μετέπειτα ομοφυλοφιλία του.

Δηλ. γιατί να αποφεύγουμε να εξιστορήσουμε τέτοια πράγματα που καί συμβαίνουν καί ισχύουν;
:χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 30 Νοέ 2016, 00:58

Δεν είπα ποτέ ότι η ομοφυλοφιλία που είναι αποτέλεσμα σεξ. κακοποίησης στην παιδική ηλικία είναι αυτή καθεαυτή αρρώστια από την οποία, κατ΄επέκταση, πρέπει να θεραπευτεί κάποιος. Είπα μόνο ότι χρησιμοποιείται σαν επιχείρημα από όσους θεωρούν ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι άρρωστοι. Δεν νομίζω ότι αποφεύγω να μιλήσω για τέτοια παραδείγματα ούτε εγώ ούτε οι περισσότεροι. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει. Πολύς κόσμος αρνείται να δεχτεί ότι η ομοφυλοφιλία σε πάρα πολλές περιπτώσεις (κατά την γνώμη μου στις περισσότερες) μπορεί να είναι απλά θέμα εκ γενετής προτίμησης χωρίς να κρύβεται κάποιο παιδικό τραύμα από πίσω ή συγκεκριμένος τρόπος ανατροφής κτλ (πχ υπάρχει κόσμος που πιστεύει ότι μπορεί μια γυναίκα να γίνει λεσβία αν ανατραφεί σε μητριαρχική οικογένεια).

Αυτό που εννοώ είναι ότι στην παραπάνω περίπτωση η ανάπτυξη της σεξουαλικότητας δεν ξεκινά από υγιή βάση. Για παράδειγμα, θεωρείς ότι το θύμα στην ταινία έχει υγιή σεξουαλικότητα; Το πρόβλημα δεν είναι ότι φαίνεται να έλκεται από άντρες αλλά ότι λόγω της κακοποίησης που υπέστη αντιμετωπίζει τόσα ψυχικά προβλήματα που επιδρούν και στην σεξουαλικότητά του, όποια μορφή και αν έχει η επίδραση αυτή. Θα μπορούσε πχ να μην οδηγούσε σε ομοφυλοφιλία αλλά κάτι άλλο.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 30 Νοέ 2016, 01:51

Ίζι, η ταινία ήταν συγκλονιστική :προσκυνώ:
(Στιλλ, ευχαριστώ για την υπενθύμιση ;) )
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 7 (Νοέμβριος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 15 Ιαν 2017, 22:54

Αυτές πως σου φαίνονται Νικόλα; :)

The House of Small Cubes (2008)
Barton Fink (1991)
All That Jazz (1979)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες