Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Κάθε τόσο κάνουμε μια κλήρωση κι ο ένας βλέπει μια αγαπημένη ταινία του άλλου.
Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Μάι 2016, 10:45

Και τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα άντεχα να γράφω δέκα κριτικές τον μήνα; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 05 Μάι 2016, 12:36

Λοιπον Δημητρη την Frances Ha την ειχα δει οταν βγηκε και μου αρεσε παρα πολυ, η σκηνοθεσια, η μουσικη, η γενικοτερη προσεγγιση(και σεναριακη) εντελει. Η Greta Gerwig ηταν πραγματικα αποκαλυψη. Θα κοιταξω τις υπολοιπες αν και ο Κιουμπρικ δε με τρελαινει θα την δω μπορει να αλλαξω γνωμη, οπως και την ελληνικη που προτεινεις. :)
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Μάι 2016, 15:01

Γεωργία, θα δω το You're Not You. Μου αρέσει πολύ η Χίλαρυ Σουάνκ!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 06 Μάι 2016, 01:45

Ήρθα κι εγώ, τώρα είδα τα αποτελέσματα. @Φαρε θα δω τις προτάσεις σου μέσα στο σουκου, για να δω ποια θα προτιμήσω! ;)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Δημήτρης Αυγερινός
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 19:49

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Δημήτρης Αυγερινός » 06 Μάι 2016, 02:39

Στιλλ Ιλλ ομολογω δεν τις ηξερα τις ταινιες αλλα μου φαινονται ενδιαφερουσες. Σε προχειρη αναζητηση ειδα οτι οι 2 παλιες θεωρουνται αριστουργηματα του κινηματογραφου. Οποτε μαλλον θα δω μια απο αυτες τις 2. Αν εχω χρονο θα δω και τις 3 αλλα το κοβω λιγο δυσκολο. Κλινω προς το Dial M for Murder γιατι δεν μου πολυαρεσουν τα μιουζικαλ.
Οσον αφορα το Frances Ha οντως ειναι πολυ ωραια ταινια και η πρωταγωνιστρια αξιαγαπητη! Ειδα οτι την συγκρινουν με την Αμελι (οντως μοιαζουν λιγο οι ταινιες στο κομματι της αισιοδοξιας) αλλα μαλλον μου αρεσε πιο πολυ το Frances Ha!

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 06 Μάι 2016, 02:51

Φαροφύλακας έγραψε:Γεωργία, στην ετικέτα [imdb] μπαίνει μόνο το αναγνωριστικό της ταινίας και όχι όλο το url. Και βέβαια, κολλητά, δίχως κενά. Δηλαδή κάπως έτσι:
[Ιmdb]tt0048980[/Ιmdb]

;)

(στα διόρθωσα)

ναι τωρα τα μαθαινω :)))
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 06 Μάι 2016, 02:56

Ιζι πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου θα προσπαθήσω να τις δω όλες :))
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 06 Μάι 2016, 02:59

Δημήτρης Αυγερινός έγραψε:Στιλλ Ιλλ ομολογω δεν τις ηξερα τις ταινιες αλλα μου φαινονται ενδιαφερουσες. Σε προχειρη αναζητηση ειδα οτι οι 2 παλιες θεωρουνται αριστουργηματα του κινηματογραφου. Οποτε μαλλον θα δω μια απο αυτες τις 2. Αν εχω χρονο θα δω και τις 3 αλλα το κοβω λιγο δυσκολο. Κλινω προς το Dial M for Murder γιατι δεν μου πολυαρεσουν τα μιουζικαλ.
Οσον αφορα το Frances Ha οντως ειναι πολυ ωραια ταινια και η πρωταγωνιστρια αξιαγαπητη! Ειδα οτι την συγκρινουν με την Αμελι (οντως μοιαζουν λιγο οι ταινιες στο κομματι της αισιοδοξιας) αλλα μαλλον μου αρεσε πιο πολυ το Frances Ha!


Λίγο ασχετο ,αλλα προσφατα είδα την Αμελι και μαρεσε παρα πολύ, κλασσικο δείγμα γαλλικου κινηματογράφου και με υπέροχη μουσική.
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 06 Μάι 2016, 03:27

Δημήτρης Αυγερινός έγραψε:Στιλλ Ιλλ ομολογω δεν τις ηξερα τις ταινιες αλλα μου φαινονται ενδιαφερουσες. Σε προχειρη αναζητηση ειδα οτι οι 2 παλιες θεωρουνται αριστουργηματα του κινηματογραφου. Οποτε μαλλον θα δω μια απο αυτες τις 2. Αν εχω χρονο θα δω και τις 3 αλλα το κοβω λιγο δυσκολο. Κλινω προς το Dial M for Murder γιατι δεν μου πολυαρεσουν τα μιουζικαλ.
Οσον αφορα το Frances Ha οντως ειναι πολυ ωραια ταινια και η πρωταγωνιστρια αξιαγαπητη! Ειδα οτι την συγκρινουν με την Αμελι (οντως μοιαζουν λιγο οι ταινιες στο κομματι της αισιοδοξιας) αλλα μαλλον μου αρεσε πιο πολυ το Frances Ha!


Για τον Χιτσκοκ που σου προτεινω δεν εχω να πω κατι απλα τον αγαπω. Παντως τα Κοκκινα Παπουτσια αν και θεωρειται μιουζικαλ δεν τραγουδανε τα λογια τους. Αναφερεται μαλλον στο ολο στησιμο των σκηνων οπου χορευει η πρωταγωνιστρια. Προκειται για πολυ αγαπημενη μου ταινια οποτε θελω να σε πεισω να τη δεις :ναι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Γεωργία
Μύστης
Αναρτήσεις: 79
Εγγραφή: 26 Δεκ 2015, 02:28

Re: Δες μια αγαπημένη μου ταινία — 6 (Μάιος 2016)

Ανάρτησηαπό Γεωργία » 06 Μάι 2016, 06:12

Καλημέρα !!!!!!

Είδα το Peppermint. Πολύ καλή ταινία, φέρνει το αίσθημα της νοσταλγίας, της αθωότητας. Προβάλλει μια άλλη εποχή, πολύ διαφορετική από την σημερινή και τις αξίες που επικρατούσαν τότε, απ το σχολείο μέχρι της οικογενειακές συγκεντρώσεις. Ο Χωραφάς καταπληκτικός,όπως πάντα, στον ρόλο του παρότι δεν είχε πολλές σκηνές, αλλά και ο 12χρονος χαρακτήρας του στάθηκε γερά στον ρόλο.

Όλη η ταινία απαρτίζοταν με σπουδαίους ηθοποιούς. Κρατούσε την συγκίνηση και το χιούμορ εκεί που έπρεπε. Οι μουσικές επιλογές ταίριαζαν απόλυτα στο ύφος του έργου. Επίσης, θα μπορούσε να πει κανείς ότι συνδιάζει στοιχεία του παλιού και του νέου ελληνικού κινηματογράφου.

Γενικά ήταν πολύ ωραία ταινία. :) Άνετα θα μπορούσαν να την προβάλλουν και στα σχολεία.

Θα της βάλω 8/10. :ναι:

Τις επόμενες μέρες θα δω καθ τις υπόλοιπες. :μαναι:
Being a part of something special does not make you special. Something is special because you are a part of it.
-Rachel Berry (Glee)


Επιστροφή “Δες μια αγαπημένη μου ταινία”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες